| fundita95 a întrebat:

Hei TPU.

In momentul de fata se poate construi un calculator cuantic mai puternic decat cele mai puternice calculatoare din lume? Cu o putere de calcul mult mai mare?

Daca nu, peste cat timp credeti ca o sa fim capabili sa facem asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Google cica, ca ar fi facut unul
doar s-a vehiculat ideea, au aparut niste poze, dar in rest, nu am vazut nimic concret
https://www.google.com/search?q=google+quantum+computer

ce ar putea face asa un calculator, pai ar putea face pipi pe securitatea informatica, o cheie de 512bytes care acum nu poate fi sparta decat in vreo 100 de ani de un calculator performant, un computer quantic ar decripta-o in maxim cateva secunde pentru ca ar incerca toate combinatiile posibile in acelasi timp

dar, exista un maaaaaaaare dar, daca ar aparea asa un calculator, maine, tot ar trece ani pana cand s-ar face software care sa il exploateze la intreaga capacitate, iar respectivul software ar putea fi un AI creativ (adica SkyNet :D )

| Simpatic a răspuns (pentru Bizon95):

Skynet este din seria terminator? happy

| Bizon95 a răspuns (pentru Simpatic):

Dawinking

18 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

O sa aflam în curând, când proiectul lui Elon Musk va da roade.

| fundita95 explică (pentru NLS):

Elon musk nu are nici un proiect legat de computere cuantice

| Edw08 a răspuns:

Noi nu o sa fim niciodată, ei, cei care au cheile Internetului... da!?

| Dinustok a răspuns:

Nu se poate la temperatura camerei. Doar creierul omului e un calculator cuantic la temperatura camerei si nu va fi egalat niciodata de vreun computer cuantic construit de catre om pentru ca omul nu e Dumnezeu. In domeniul cuantic doar Dumnezeu e tatic. Dumnezeu poate gandi la zero absolut si de aceea universul e mai mult rece decat cald. Alea care lucreaza la -200 grade sunt congelatoare. Am vazut un congelator cu 10 milioane dolari.

https://www.stiintaonline.ro/......-personal/

| RAY a răspuns (pentru Dinustok):

Steregoi ai revenit

| doctorandus a răspuns (pentru Dinustok):

Nu mai vorbi prostii: creierul omului nu e calculator cuantic. E o masinarie bazata pe neurotransmitatori care nu ies din legile lui Newton (sunt de doua sute de ori prea mari pentru a conta efectele cuantice).

| Dinustok a răspuns (pentru doctorandus):

Si neurotransmitatorii nu sunt formati din bosoni?

| doctorandus a răspuns (pentru Dinustok):

Ce-are Sulla cu prefectura?

| Dinustok a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ai inteles.

| doctorandus a răspuns (pentru Dinustok):

Nu. Pentru ca nu e nimic inteles din ce spui tu. Morala pisicii lui Schrodinger este ca nu poti generaliza fenomenele cuantice la pisici si neurotransmitatori.

| Dinustok a răspuns (pentru doctorandus):

Ba da.

| doctorandus a răspuns (pentru Dinustok):

"Ba da" ce? Nu se intelege nimic din ce spui. Computer cuantic nu se refera la orice calculator construit din molecule, deci din atomi, deci din particule elementare, ci are un sens bine precizat.

Un biolog ar sustine ca un creier omenesc e computer cuantic doar daca e pe legale.

Si asta e concluzia pisicii lui Schrodinger: a aplica ideea colapsului functiei de unda la pisica duce la o absurditate.

| Dinustok a răspuns (pentru doctorandus):

Transmiterea informatiei in neuroni se face prin fotoni. Lumina se duce in intunericul de unde a provenit adica din nimicul aparent din care a aparut big-bangul. Si iata asa ajungem la imaterie sau la nimicul aparent. Exista un grad de predictibilitate si la temperatura camerei pentru ca daca nu ar fi o astfel de predictibilitate creierul omul nu ar functiona precis. Calculatoarele cuantice facute de om lucreaza la temperaturi mult dub temperatura camerei. Cu cat esti un observator mai mic cu atat obiectele mai mari decat tine par ca stau si astfel devin mai predictibile. Pentru ca omul este mult mai mare decat nivelul cuantic nu poate face un calculator predictibil pentru el la temperatura camerei.

| Dinustok a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ai fii un foton inteligent atunci ai vedea mult mai bine ce fac alti fotoni la temperatura camerei.

| Mascarici07 a răspuns:

Hei,

Pentru a percepe aceste performante tehnice putem sa apelam la niste oameni care pot intelege acest domeniu. Din pacate nu este foarte multa lumea care intelege acest subiect pe deplin si in viata este posibil orice, depinde doar daca conditiile din mediul in care traim pot face posibil in timpul vieti noastre.

Succes!