| asdasdaaad a întrebat:

Hei TPU, in societatea moderna, noi oamenii de rand, suntem sau nu suntem niste sclavi? Daca da, in ce masura?

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Suntem mai liberi ca acum 1000-1500 de ani, dar se poate spune că suntem sclavii consumerismului.

| Bizon95 a răspuns:

Da, suntem sclavi
intr-adevar nu foarte adanc, dar suntem controlati cu tembelizorul, cu religia, cu futbal-ul, etc.

una dintre dovezile ca suntem sclavi e ca sinuciderea e interzisa, adica singurul lucru pe care chiar il posed cu adevarat si anume propria-mi viata nu poate fi luata de mine insumi, IN NICI UN FEL DE CIRCUMSTANTA, chiar daca oricum o sa mor in cateva saptamani iar viata e doar un chin si o durere extreme
chestia asta IN SFARSIT a inceput sa se schimbe in unele state americane, dar foarte putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem dar avem mai multe drepturi ca acum 1000 de ani. Pana la urma societatea nu poate functiona daca nu sunt persoane care conduc (si exploteaza ) pe altii care executa