| sdasdadasd a întrebat:

In urma unei supernove, materia de la suprafata stelei de dimensiuni super gigant se colapseaza datorita faptului ca gazele din interior care fuzionau de miliarde de ani s-au terminat? Daca se prabuseste sub propria gravitatie, ce da nastere acelei gravitatii care vine din interiorul sau? Nucleul? Din ce e format acesta, in cazul in care exista unul?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

O sa incerc sa explica incat sa fie usor de inteles pentru oricine.

Trebuie sa faci un mic exercitiu de imaginatie ca sa intelegi cum sta treaba. Steaua este o bila mare de plasma care este sustinuta de 2 forte, una este presiunea exercitata de gravitatia stelei care trage straturile superioare in jos si alta este presiunea degajata de energia eliberata de fuziunea nucleara care are loc in nucleu. Colapsul are loc cand energia eliberata din nucleu scade si balanta asta este stricata asadar steau se prabuseste sub propria gravitatie.

Cand se intampla asta? imagineaza-ti ca in nucleul stelei presiunea este enorma, atat de mare incat poate fuziona nuclei (imagineaza-ti ca strangi ceva in pumni atat de tare incat devina aceiasi chestie), si asta se intampla pe rand de la nucei mai mici la nuclei mai mari. Prima data steau va fuziona hidrogen in heliu, apoi heliu in carbon dupa ce o sa fie toate cele 3 elemente carbonul si heliu se vor combina in hidrogen etc. Ca sa intelegi procesul asta trebuie sa intelegi de la chimie din ce e format nucleul unui element si cum adaugarea de protoni/neutroni (prin fusiunea, adica fortarea impreuna) poate duce la elemente complet noi.

Acum, cand steaua prin fuziuni succesive ajunge la fier, inseamna ca majoritatea elementelor mai usor de fuzionat sunt epuizate in timp ce fierul este mai greu de fuzionat decat celelate elemente deci echilibrul de forte despre care am vorbid mai devreme se va inclina in favoarea gravitatiei care trage straturile in jos iar in functie de masa stelei dupa o supernova ne vom alege cu o stea de neutroni sau o gaura neagra.

Acum, ca sa revenim la intrebarile tale.

- In urma unei supernove, materia de la suprafata stelei de dimensiuni super gigant se colapseaza datorita faptului ca gazele din interior care fuzionau de miliarde de ani s.au terminat? - Raspunsul e mai sus

- Daca se prabuseste sub propria gravitatie, ce da nastere acelei gravitatii care vine din interiorul sau? Puterea gravitationala in spatiu este data de masa, e mai greu de imaginat dar in cazul stelei gravitatia trage straturile exterioare spre interior, cu cat e steaua mai mare cau atat forta gravitationala e mai mare

- Nucleul? din ce e format acesta, in cazul in care exista unul - in mare parte hidrogen foarte presurizat sub forma de plasma din cauza temperaturii.

Sper ca te-ai lamurit. happy

| Bizon95 a răspuns:

O stea, ORICE STEA e o explozie nucleara continua, si practic e o balanta intre explozia nucleara si gravitatie

gravitatia INTOTDEAUNA invinge

in ultimile momente ale stelei, hidrogenul si mult mai putinul heliu din care a fost initial format universul, incep sa se transforme in alte materiale, iar cand ajunge la fier, explozia nucleara inceteaza, materia de la suprafata colapseaza si apoi din cauza imploziei (daca am inteles bine fenomenul din documentarul TV) explodeaza (supernova), si imprastie respectivele materiale formate in afara stelei

cum initial nu au existat decat hidrogen si mult mai putin heliu, iar restul materialelor care formeaza materia s-au format NUMAI in ultimile momente ale unei stele, rezulta ca...

NOI TOTI SUNTEM FACUTI DIN PRAF DE STELE

no SHlT tongue