| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

se poate calatori in timp si spatiu prin vreo una din urmatoarele fen spatiale?

Gaura neagra
gaura de vierme
gaura alba...

Ma refer ca se poate trece prin vreo una din ele in siguranta? ca eu stiu ca gaura neagra te ajuta sa calatoresti in timp si spatiu dar nu ai cum sa supravietuiesti caderii in aceasta!

Răspuns Câştigător
| Sean a răspuns:

Calotoria in timp este posibila doar in viitor la anumite viteze, teoria relativitati restranse a lui Einstein, citeste un pic despre ea sa iti face o oarecare viziune asupra acestui lucru, eu iti voi explica cate ceva in urmatoarele randuri:
Practic noi toti calatorim in timp, chiar daca suna ciudat noi calatorim in timp cu viteza de o ora pe ora, intrebarea este daca putem calatori mai rapid decat o ora pe ora, teoria relativitati restranse spune ca spatiul si timpul sunt aspecte ale aceluiasi lucru spatiu-timp, exista o limita de viteza pentru orice calatoreste prin spatiu-timp, de 300 mii kilometri pe secunda si lumina intotdeauna calatoreste cu limita de viteza in spatiu. Cand te misti prin spatiu-timp cateva lucruri surprinzatoare se intampla, in special daca viteza este aproape de cea a lumini in comparatie cu celelalte obiecte, timpul se scurge mai incet pentru tine, nu se va observa acest lucru pana la intoarcere la obiectul stationar, de exemplu te urci tu acum in 2015 intr-o nava si calatoresti aproape de viteza lumini(cel putin 99%) pentru 5 ani, cand te vei intoarce, pe Pamant va fi anul 2060-2065(depinde cat de aproape de viteza lumini), aceasta ar fi o metoda de calatorie in timp la o viteza mai mare decat o ora pe ora.

Un alt lucru calatoria in timp intr-un fel se intampla pentru obiecte care se afla in campuri gravitationale, tot Einstei a venit cu o alta teorie numite Teoria Relativitati Generale(citeste si despre ea), care spune ca timpul se scurge mai incet pentru obiectele aflate in campuri gravitationale(ex Pamantul), decat pentru obiectele indepartate de aceste campuri gravitationale, deci exista tot felul de distorsiuni in spatiu si timp, aproape de Gaurile Negre, unde gravitatea poate fi foarte intensa, de aici au aparut si teoriile cu Gaurile de Vierme care pot fi scurtaturi prin spatiu-timp, dar in aceste momente nu stim daca este posibil pentru un obiect, dar aceste idei au niste baze solide sustinute de stiinta.

1 răspuns:
| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Nu tiam mai raspuns odata la asta. Oricum, poti calatori in viitor daca te apropi mult de o gaura neagra(am auzit la un documentar ca gravitatia incetineste timpul si o gaura neagra are o gravitatie imensa asa ca 2 ore acolo ar fi egala cu 50 de ani pe pamant sau ceva de genul) dar ar fi periculos si nici nu cred ca ai cum sa ajungi pana acolo.