| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, una din putinele parti bune in toata treaba asta cu virusul ar putea sa fie faptul ca se face mai multa cercetare in domeniul medical in perioada asta decat in ultimii ani? O sa iesim din etapa asta cu mai multe cunostinte in ceea ce priveste medicina si biologia?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Deja se face, ai o gramada de baze de date cu articole de medicina, ies cateva sute pe zi, medicii nu mai sunt in stare sa citeasca tot ce iese de multa vreme.

Cat despre cunostinte deja le avem, e un motiv pentru care au facut un vaccin intr-o luna, problema e ca vaccinul ala trebuie testat iar aia. dureaza.

Intrebarea ta nu prea are sens, doar denota ca te-ai bagat intr-un domeniu care iti e strain.

| Violleta2022 a răspuns:

Aici nu-i vorba de adunat cunostinte, ci de crearea unui vaccin vital omenirii.
evident ca vom invata din experinta, dar nu asta este important la acest moment!

| alina2k18 a răspuns:

Se fac cercetari non stop laughing
Cine sa iasa cu mai multe cunostinte? Pai ai studiat deja medicina si ai facut rezidentiatu pe epidemiologie + pe ala in boli infectioase si ai aflat deja tot?
laughing
Omu de rand nu stie nici macar diferenta dintre bacterie si virus laughing

| blackbone1776 explică (pentru alina2k18):

Tu nu stiu daca ai facut sau nu... dar ce stiu e ca ai un nivel de inteligenta avariat rau de tot din moment ce nu intelegi o intrebare destul de explicita!

| WhiteLife a răspuns:

Cercetări s-au făcut și până acum. Nu cred că neapărat se fac mai multe, pentru că multe stagnează, au prioritate cele legate de coronavirus. Daca stai sa te gândești, HIV a apărut cu destul timp in urmă, încă nu este vaccin și nici medicație, așa că nimeni nu poate garanta rezultatele. In general, pentru Coronavirus se studiază ARN-ul și se încearcă tratamente cu medicamente deja existente pe piață, nu cu ceva nou, pentru că ar dura prea mult.

| florin926481f a răspuns:

Pai nu o sa se faca mai multe cercetari, cercetari s-au facut mereu si inca se fac si gasirea vaccinului e una dintre multele cercetari legate de virusuri