| User2004 a întrebat:

As vrea un experiment simplu si frumos cu un magnet.
Asa nu am nevoie de cupru sau alt ceva.
Sa fie un experiment cu o baterie si un magnet sau cu alt ceva...
Daca ati mai putea si vreti sa ma ajutati puteti spune un experiment cu "polii" unei baterii si a unui magnet.
Nu vreau cine stie cee experimet... Sa fie simplu si interesant.
Va rog frumos. Am nevoie la fizica. Retin sa spun ca pe Youtube nu am gasit mai... Nimic. Ma puteti ajuta?
>- Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai un magnet puternic in casa?
- Pune cateva cuie mici pe masa, iar magnetul misca in sertar sau dedesubtul mesei, sa "sanseze" cuiele.
- Fa-ti o busola! Infige un cui subtire, magnetizat intr-un dop de pluta si pune-i sa pluteasca pe apa. Va arata spre Nord si Sud, ca si o busola scumpa.
Experientele pot continua... incearca experimentele de mai sus si cu alte metale (cupru, aluminiu etc).

| User2004 explică:

Multumesc, insa imi pai poti da idei?