| SaturniFraternitas a întrebat:

Heil. Vreau sa imi spuneti va rog, care sunt cele mai inteligente lucrari / carti / autori de filozofie, opinia voastra e mai mult decat bine venita. De la Marx, Hitler, Hegel, pana la Gandhi, Buddha, Conficius, pana la Poe, Lovecraft, Kafka, Orwell, Gibson, Huxley, pana la Madamme Helena Blavatsky, Alistair Crowley sau chiar Ayn Rand... stiu ca multi ar fi nemultumiti, poate as fi tratat cu scepticism, dar ce pot sa spun, sunt un excentric si un visator. Totul e relativ. Intr-o lume in care Salam e artist, eu imi autorevendic dreptul la ceva destul de mic, nu imping relativismul si abstractivismul ca jidanii de la Weimar.
Sunt putin plictisit... aţi observat ca nu am pomenit de Platon, Socrate, Aristotel, Nietzsche, fiindca ei sunt mereu bagati in seamă de catre toti, este subinteles numele lor cand doar auzi cuvantul filozofie... laughing) ma gandeam ca exista ceva underground, bannat si interzis de catre prea sfintia sa, falsa providenta, guvernul. Cred ca se subintelege, e logic.
https://redd.it/5gfwaw

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

O capodopera in filosofie consider ca e Asa grait-a Zarathustra de Nietzche.
Si ideile lui Hitler din Mein Kampf sunt interesante.

Dar preferata mea este Pe culmile disperarii de Cioran.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pai daca cunosti atatia autori, nu cred ca mai am eu ceva de adaugat. Cred ca tu stii mai bine care din toti astia e cel mai cel mai...

Răspuns utilizator avertizat