| Dragosdoar a întrebat:

Hello. Avand in vedere schimbarile actuale de clima din Romania,cum credeti ca se va adapta fauna si flora la astfel de schimbari? Vom mai avea ilieci(flori) lalele, zambilute, ghiocei, stejari, fagi, pini, pruni, corcodusi etc?

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Vine desertul peste noi
asa ca, construieste bunker-ul sub pivnita cat mai repede big grin

| Dragosdoar explică (pentru Bizon95):

Lol,o sa punem camile la carute in loc de cai

| Bizon95 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da big grin

| Vlach a răspuns:

Nu. Cel mai probabil cantitatea de precipitatii din Romania va scadea,astfel plantele care vor creste vor fi xerofile. Imagineaza-ti o pajiste cu multi arbusti cu spini, asta e peisajul la care ma astept in viitor. Dar cel mai probabil vegetatia nu se va schimba asa de rapid, ci va fi o transformare treptata a peisajului, greu de observat. Climatul de stepa va deveni mult mai comun in Estul Europei, inclusiv in zona noastra.