| EsteraIulia1918 a întrebat:

In legatura cu strategia emotionala de manipulare a maselor, psihologia culorilor este o parte a ei? Prin ea este afectat individul la nivel psihologic determinand modificarea sentimentelor, emotiilor sale?

7 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Pe scurt, da.Culorile au un rol important in manipularea cuiva, strategie aplicata de propaganda Hitlerista si mai comun folosita in filme, reclame, etc. O camera vopsita in albastru de exemplu iti va da sentimentul de frig, de exemplu.

| AndreiM77 a răspuns:

Da are. Culorile ne influenteaza, de ex. cand vezi culoarea verde, te relaxezi, cand vezi rosu, ritmul cardiac iti creste.

| EsteraIulia1918 explică (pentru AndreiM77):

Intr-adevar, e ceva interesant. happy

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Sunt mai mutte metode de a testa psihologia maselor:

Inainte de oricine Gustave Le Bon este cel care pune bazele teoriei despre comportamentul colectiv prin aparitia in 1895 a lucrarii "Psihologia multimilor". Teoria sa despre comportamentul social se poate explica cel mai bine printr-un enunt de tip cauzal stimul – contagiune. Pentru a intelege mai bine trebuie sa pornim de la definitia data de autor multimilor: "Multimea este o reuniune de indivizi oarecare, indiferent de nationalitate, profesie sau sex, indiferent de imprejurari care ii aduna impreuna"

http://www.referatele.com/......le-com.php

| user123654 a răspuns:

Da, culorile sunt importante în marketing. De pildă, la ce te gândești când vezi logoul de la McDonald's? Probabil la cartofii lor prăjiți și ketchup, o mâncare nu foarte sănătoasă, care dă dependență (pentru că da, chiar crează dependență). Iar dacă te gândești la cartofi prăjiți, automat te gândești și la celelalte nenorociri din meniul lor. Tocmai de aceea McDonald's e o afacere profitabilă. E doar un exemplu, poți citi multe pe internet despre acest subiect. Aici e un articol foarte bun, care te face să înțelegi mai bine exemplul meu: http://portalmanagement.ro/culorile/.

| EsteraIulia1918 explică (pentru user123654):

Multumesc! Am regasit aspecte interesante.