| Raizing a întrebat:

Este romanul vietii noastre gata scris, iar noi doar il citim, fara posibilitatea de a mai schimba ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te întrebi dacă există destin? Și eu mă întreb.
Hai să ne întrebăm împreună! laughing

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala e facut cu creierul nostru sa se intample ceea ce gandim

| Mogiojojo a răspuns:

Nu este scris. Noi il scriem in fiecare zi pagina cu pagina; avem tot timpul dreptul de a alege. Daca tu in momentul asta ai sa zicem un pix in mana si il scapi intentionat pe jos a fost alegerea ta iar daca il tii strans in mana sa nu il scapi e iarasi alegerea ta. E un exemplu simplist tocmai ca sa intelegi cat de mult putem influenta ceea ce ni se intampla.

| Dorotheea21 a răspuns:

Romanul vietii tale de aici il scriu eu de doua luni, cu atat de putine cuvinte incat imi este si rusine. :))
Stiai de acum o saptamana, ca o postare de patru zile va face din ciudatul care punea intrebari despre mine, un 'metodic' care ma incearca cu filosofie?
Daca romanul este gata scris, citeste te rog acolo, si spune'mi care va fi urmatoarea mea reactie.

Nu Pagadi sunt ei: https://www.youtube.com/......tps?/watch
Nu am avut niciodata dorinta sa imi bat joc de tine si sa iti cer desene animate, asa cum gresit, ai gandit tu.

E scris, sau nu?
Ce voi face dupa urmatoarea ta postare?

| Digikey a răspuns:

Ai intrerupt vizitele la psihiatru din cauza pandemiei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Inferno a răspuns:

Probabil ca nu. Vezi principiul incertitudinii al lui Heisenberg.

| aXy99 a răspuns:

Nu.

| oz_1736 a răspuns:

Nu exista destin. Daca ar exista, responsabilitatea tuturor faptelor bune sau rele trebuie puse pe seama celui care scrie destinul. Omul nu si-ar mai putea asuma nimic. Si nici macar nu ai putea sa-ti pui intrebarea asta fiindca nu ar fi scrisa in destinul tau, pentru ca nu ar vrea sa se deconspire

| Raizing explică (pentru Dorotheea21):

Neatalove struck

Voi lasa -Timpul- sa zicawinking -Reacti@-
ps: nu te incerc -Te Gust- Pranzul Meu love strucklove struck

Druidu o numeste: nasskka(te dai de gol-Singurica- chestia cu pagadi) rolling on the floor

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Probabil, domnule 'Stie tot'?
Pentru cine crezi ca a pus intrebarea?
Pana ii voi raspunde daca il blochez sau il iubesc, nu vezi si o pisica langa o fiola cu otrava pe aici?

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cred ca vezi legatura dintre principiul incertitudinii si liberul arbitru.

Pana sa apara fizica cuantica, realitatea pe care fizica o contura, parea a fi una strict determinista. Adica fiecare are "romanul vietii" scris deja de conditiile initiale. Rezultatul nu poate fi decat unul singur.

Cu alte cuvinte, premisa ca exista un "destin" al fiecaruia nu este deloc absurda.

"o pisica langa o fiola cu otrava"

Pana la aparitia mecanicii cuantice cam toti fizicienii renumiti ti-ar fi raspuns ca pisica aia are un destin prestabilit: fie moare, fie traieste. Nu exista incertitudini. Cunoscand conditiile initiale poti stabili ce se va intampla cu ea.

Toate astea pana cand Heisenberg demonstreaza ca de fapt conditiile initiale nu sunt deterministe. Este oarecum random daca atomul de Uraniu se va descompune sau nu. Nu putem sti cu exactitate daca pisica va fi moarta sau vie cand ne uitam in cutie.

Ideea asta ca nu exista un "destin" si ca lucrurile se intampla random la nivel elementar a contrariat pana si fizicieni de top precum Albert Einstein care efectiv a respins concluziile fizicii cuantice:

"Dumnezeu nu joaca zaruri."

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Asta am spus. Ca nu este nimic scris in romanul lui, pana nu hotarasc ce voi face cu el.
'Si nu ii mai spune tu lui Dumnezeu ce sa faca.'
Nu asa era? happy
De ce mi'ai trimis cererea?
Ai observat ca te'am laudat?

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Https://www.tpu.ro/......-probleme/

Am vrut sa raspund. Trist.
Plus ca esti evident nesigura si disperata dupa atentie, ti-ai schimbat poza de 10 ori. Daca faceai vreo prostie in perioada asta de autoizolare te aveam pe constiinta.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Te cred.
Ai vrut sa imi raspunzi la o intrebare din februarie, si din aceasta cauza mi'ai trimis cererea acum trei zile.
Te'ai mai uitat prin intrebarile si comentariile mele si acum o luna, si acum doua luni, ai spus ca nu imi citesti un comentariu citindu'l, :))
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17547470/ asa ca am toata increderea in cuvintele tale si sunt miscata de constiinta ta.
Poza o schimb si maine special pentru tine, poate faci explozie.

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

E irelevant cand ai postat tu intrebarea, important e cand am citit-o eu.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Esti acelasi nemernic de aici https://www.tpu.ro/go-to-answer/17334721/ in toate directiile. Nu exista perioada in care te deblochez, sa nu incerci sa ma bagi in seama ca sa dai in mine cu tot ce ai.
Pune o intrebare daca mai vrei comentarii.
Aici am terminat.

| Inferno a răspuns (pentru Dorotheea21):

Iti va trece. Sunt doar hormoni pana la urma. happy

| Raizing explică (pentru Dorotheea21):

Mdeah!

Esti acră; mi_ai lasat un gust amar-amaruiwinking
_______________
"Felicitari" applause applause

applause applause

| Raizing explică (pentru anonim_4396):

O sa conversam pe mail, aici "e" cam "galagie" laughing

| raicard a răspuns (pentru Raizing):

Pare ca... asa ni se mai intampla:
cand intalnim un pranz stricathappy

| Nilsson a răspuns:

Am putea scrie epilogul. happy

| p1s1cutzaxme0w a răspuns:

Personal, cred ca exista anumite momente in viata in care trebuie sa alegi intre 2 variante, varianta pe care ai ales-o reprezentand un urmator scenariu. in mare parte este "scris" dar exista niste momente extrem de importante, niste rascruci

| T0T a răspuns:

E un roman care există conceptual, dar nu e finalizat în mod real. Un cititor nu poate cunoaște ce e în el până nu îl citește. A spus cineva într-un serial că puterea e deținută de cel ce cunoaște viitorul. Deci care poate înțelege suficiente mecanisme ca să ajungă într-o proporție cât mai mare la rezultatul așteptat. Comportamentele sunt previzibile, chiar dacă nu putem să le determinăm în mod exact. Poate principiul incertitudinii e doar o mască a ceea ce nu cunoaștem. Și nu cunoaștem multe. Nu sunt expert, însă încă avem teorii care se aplică diferit în lumea cuantică și lumea macroscopică. Opinia mea rămâne însă aceasta. Nu vom fi în stare niciodată să cunoaștem toate condițiile și evenimentele, de aceea nu putem să ne cunoaștem „destinul" chiar dacă într-un mod teoretic ar putea, poate, fi determinat (chiar dacă ai nevoie de urmărirea unui număr „infinit" de variabile).

| Raizing explică (pentru Mogiojojo):

Good morninGGG!big grin

Influenţaţi doar lucrurile minore, NU si CELE IMPORTANTEwinking