| dfsfwefwefwefew a întrebat:

Https://www.nextbigfuture.com/......ution.html

Imi explica cineva pe scurt ce vrea sa spuna stirea mai exact? Nu ma descurc cu engleza si imi e rusine pentru asta! Multumesc

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Explica cam cum au reusit sa micsoreze tehnologia fabricarii cipurilor la dimensiuni si mai mici (cu cati mai putini nm are un cip cu atat e mai nou, mai performant, etc.)

sunt diverse praguri care au fost atinse in ultima vreme:
- frecventa procesoarelor, peste 4. 5GHz nu am auzit nimic fara o racire super mare
- capacitatea discurilor optice - au atins limita micsorarii unui fascicul laser, cica, ca au incercat ceva de gen sa foloseasca mai multe odata si sa utilizeze numai punctul in care se intersecteaza, dar cloud-ul, capacitatea stick-urilor, hdd-urilor si acum ssd-urilor au facut nedorita tehnologia, mai ales ca in momentul asta un film 4k intra binemercic pe un BR cu x/h265 asta fiind singurul domeniu in care disk-urile optice inca mai sunt cu adevarat dorite (vanzarea de filme pe suport fizic)
etc.

| dfsfwefwefwefew explică (pentru Bizon95):

Aha, deci practic e o descoperire extrem de importanta pentru revolutionarea cipurilor si evolutia tehnologiei in viitorul apropriat?

| Bizon95 a răspuns (pentru dfsfwefwefwefew):

Da, insa, am impresia ca suntem aproape de limita si cu asta