| Dragosdoar a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=jK27RqA9Drg
Autentic sau facatura?
Eu nu prea stiu ce sa cred

Răspuns Câştigător
| Dorotheea21 a răspuns:

Pe mine m-a pacalit alb-negrul si uzura filmului dar oricum, si daca vechimea ar fi fost reala, rusii aceia de acum 50 de ani s'ar fi laudat cu contactul cu civilizatia extraterestra, nu ar fi tinut o astfel de pelicula secreta, ca sa apara in 2019 pe Youtube. laughing
Cine din cele doua oranduiri de atunci nu ar fi strigat: 'ii avem noi, nu voi.''? laughing

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E atata de proasta calitatea ca oricine are niste conostinte minime de editare vido poate sa-l faca. E imposibil sa discerni ceva din el.

Amuzant e ca orice chestie cu extraterestrii merge pe acelasi tipar din filmele cu extraterestrii, cine ar fi crezut ca arata la fel ca aia inventati. happy

| Dragosdoar explică (pentru RoCkKiD):

Ai cunostinte in generare si editare pe computer?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu trebuie sa generezi, iei un film vechi pe care adaugi prostiile alea de pete specifice filmelor + cateva papusi de pe e-bay cu $5 bucata. + ca farfuria aia zburatoare arata mai prost ca alea din star wars..si filmul ala l-au facut intr-o camera.

Hai da-o in scoacra-sa de treaba, avem teorii ale conspiratiei mai usor de sustinut, zi si tu ca vaccinurile ne fac autisti, e mai amuzant de dezbatut.

Ca or fi extraterestii? personal cred ca sunt pe undeva prin univers, satistica e de partea lor. O sa ne vedem cu ei? poate nu in urmatoarele cateva mii de ani. Sa nu mai zic ca e asa o fudulie umana sa crezi ca daca exista extraterestrii sunt umanoizi...ca noi om fi tiparul dupa care apare viata.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dorotheea21):

Exista editare video pana si in perioada aia, doar ca era cu foarfeca nu cu programe de editare.

Fun fact, oamenii nu au raportat cosmaruri cu extraterestrii si rapiri pana nu au inceput promovarile din anii 60 sau cand a fost povestea aia de la roswell.

In aceiasi masura, paticntii cu psihoze au inceput ca sunt urmariti de extraterestrii abia dupa ce povestea asta a fost bagata in constiinta populara.

Sunt probabil mult mai multe pe yt, dar au cazut in anonimat ca nu demonstreaza nimic.

| Dragosdoar explică (pentru RoCkKiD):

''Nu trebuie sa generezi, iei un film vechi pe care adaugi prostiile alea de pete specifice filmelor + cateva papusi de pe e-bay cu $5 bucata. + ca farfuria aia zburatoare arata mai prost ca alea din star wars..si filmul ala l-au facut intr-o camera''
Cam prea bazat esti nu crezi? Explicatia ta pare prea simpla, uite te la clipit. Inca nu stiu ce sa cred, dar daca e o facatura e a drk de bine facuta, ca la rusi bine inteles

| Dragosdoar explică (pentru Dorotheea21):

Se laudau si acum 50 de ani ca le au impuscat farfuriile zburatoare, numai ca filmarea asta s-a intamplat dupa incidentul Roswell, anterior acestei intalniri; care din descriere reiese ca a avut loc in 41, deci ai nimerit bine pe undeva pe drum cu argumentul tau.
Mai spun in descriere ca cica astia ar fi facut o ''afacere'' cu ei in schimb de tehnologie, dar dupa ce au alat ca au fost filmati s-au carat in secunda a doua si n au mai facut niciun schimb.
Sunt conving ca tocmai la rusnaci se dusera sa semneze contracte cu, fix unde se tine sticla in mana mai mult decat pixul, atat de priceputi i-au gasit pe ei

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dragosdoar):

Tu nu intelegi o chestie de dezvoltare relativa in privinta tehnologiei.

Cu tehnologia noastra, pe care o consideram de ultima generatie, am fost in stare sa scanam o buna parte din univers dar nu avem decat niste idei despre cum am putea ajunge pe acolo, idei care sunt cel 50% SF la ora actuala.

Daca o civilizatie ar dispune de tehnologia necesara pentru a ajunge la noi sau macar dintr-o galaxie in alta ar fi atata de avansatia fata de noi incat am parea niste maimute care dau cu nuca in piatra sa o manance. Acum, presupunand ca nu vor sa stim ca au ajuns aici la asa o diferenta tehnologica niste camere de filmat ar fi ultima lor problema, puteau sa le stearga, editeze sau sa puna oricealtceva in loc.

Tu, si voi ceilalti care sunteti mari amatori de extraterestrii nu pricepeti ce diferenta tehnologica presupune calatoria intergalatica, e ca si cum ai zice ca niste furnici au facut lant in jurul musuroiului sa nu il calci, dar cateva furnici sunt mai destepte ca au filmat evenimentul. Situatia in sine e absurda.

Chestia si mai tampita cu farfuriile alea e ca in spatiu nu ai frecare, navele pot sa aiba orice forma, aia au inventat-o ai nostri ca are sens, e aerodinamica si cu destule fonduri poti sa o construiesti.

Toate dovezile asta sunt atat de absurde incat e de-a dreptul amuzant, singurul motiv pentru care oamenii le cred e pentru ca nu au cunostintele necesare sa discearna faptul ca sunt absurde.

PS: Rasunsul nu e neaparat pentru tine, tu ai ideile tale si e bine documentat modul in care conspirationistii isi dezvolta si intretin parerile. E pentru alti copii care poate vor citi intrebarea si raspunsurile.

| Dragosdoar explică (pentru RoCkKiD):

Citeste un pic despre domnul Dan Farcas pentru ca acest om a strabatut tot taramul acestui fenomen si face foarte bine diferenta intre mit si realitate cand vine vorba despre extraterestrii.
Tu pretinzii ca ai stiinta necesara sa discerni aceste evenimente fata de realitate, dar nu ai purtat in realitate nicio conversatie cu un om care pretinde ca a fost martor la un fenomen ozn sau o rapire si fac pariu ca nici cartile despre acest fenomen nu le ai citit indeamanunt sau nici macar nu te ai interesat despre ele.
Cat despre faptul ca dupa incidentul roswell au aparut marturiile despre rapiri extraterestre te contrazic cu varf si indesat. De atunci s-au inmultit cei drept, insa si oamenii antichitatii aveau astfel de povesti, existau de pe atunci oamenii care descriau ozn-urile si rapirile la fel cum o fac cei de acum. Se poate vorbi chiar ca alte fiinte inteligente ar fi fost aici dinaintea noastra.

| Dragosdoar explică (pentru Dorotheea21):

Am gresit, trebuie sa scriu ca ''filmarea s-a intamplat pana in incidentul Roswell'' nu ''dupa''

| Dorotheea21 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pe mine m-a pacalit alb-negrul si uzura filmului dar oricum, si daca vechimea ar fi fost reala, rusii aceia de acum 50 de ani s'ar fi laudat cu contactul cu civilizatia extraterestra, nu ar fi tinut o astfel de pelicula secreta, ca sa apara in 2019 pe Youtube. laughing
Cine din cele doua oranduiri de atunci nu ar fi strigat: 'ii avem noi, nu voi.''? laughing

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu cred ca exista pe Youtube daca era autentic.

| Dragosdoar explică (pentru Dorotheea21):

Pai asta as tinde si eu sa cred, dar m-am uitat pe comentarii si au spus multi (cica priceputi in CGI) ca miscarile lui boob sunt prea naturale si nu pot fi reproduse prin niciun program de generare compiuterizata. Uite te cum clipeste doar, spre uimirea mea.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Fii atent aici si vorbesc serios. S-ar putea sa stii deja despre ce este vorba.

Intra pe Youtube si scrie "6TV". Este un canal cu vreo 72k abonati. Au destul de multe video-uri despre OZN-uri. Partea interesanta este ca pe la emisiunea aia se perinda doar oameni cu doctorate care fie au fost militari in armata (precum prezentatorul Emil Strainu care este doctor general) fie oameni.care in orice caz sunt studiati si au habar de ce vorbesc. In emisiunile numite "Teoria Conspiratiei" se prezinta o multime de carti despre OZN si intamplari concrete care s-au intamplat de-a lungul timpului (de mii de ani).

Cat despre video-ul tau, ar putea de asemenea sa fie vreo scena a unui film foarte vechi, cu toate ca pare foarte realist.

| Dragosdoar explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Da,stiu emisiunea. Multam Se abereaza mult si acolo, spre opinia mea, dar tot ma mai uit. Suna interesant ce discuta baietii acolo

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Dragosdoar):

Te referi emisiunile despre OZN-uri? Ma uit mai mult la alea cu OZN-uri pentru ca la restul (spiritualitate, masonerie, politica, religie) chiar bat campii complet.