| anonim_4396 a întrebat:

Și pentru că tot planează misterul asupra mea și TPU-așii au teoria cum că eu aș fi Rosa, zic să mai vin cu o întrebare pe stilul Rosei, dar evident a mea în final.

1. De ce un bărbat care face glume multe, înjură cu toți (știți la ce înjurături masculine mă refer), dar în final înjură și cu o amică, chiar dacă știe că acelei amice nu-i place, însă o ignoră/abandonează după ce amica aceea își permite și ea să facă o glumă nevinovată cum că ar înțelege greșit dacă mai spune chestii cu întâlnitul sau ceva de genul?

2.Altfel spus, de ce el își permite să glumească, fiind stilul amuzant, dar când o amică glumește nu-i mai place? Și acest tipar se aplică peste tot, de ce oamenii amuzanți se supără uneori când alții fac glume cu ei?

3.De ce bărbații se retrag așa repede și se supără la fel de repede când femeile e posibil să se dea la ei? De ce reacționează așa de ofensați și se sperie? Observ asta la bărbați mai mult decât la femei. Sau e doar o observație tâmpită de a mea?

4. De ce bărbații vânează și se simt perfect să facă asta, dar când sunt vânați bat în defensivă sau se simt prost? Mă refer la prost, în sensul că ar fi în stare să renunțe la o prietenie frumoasă, doar ca să nu stea lângă cineva care e posibil să aibă sentimente pentru el. De ce bărbații suportă mai greu asta decât femeile deși ei, sunt cei care nu ar refuza în final o partidă cu nimeni? Mă înțelegeți la ce mă refer prin "partidă".

P.S. Nu spun că mi-am vânat amicul, doar am făcut o glumă nevinovată care m-a costat o prietenie frumoasă.

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Rosa e puțin gay, deci nu ești Rosa.
Cheers

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Aici poate te inseli profund draga Freddie happy

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, cred ca ma insel.
Cheers

109 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Hai că nu mai e mult până la suta de comentarii. Mai insistați puțin.

| sabin89 a răspuns:

Când la o întrebare îți răspunde un filosof, uiți și ce ai întrebat.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Păi sincer, nici nu mai știu la ce întrebare era asta, dacă era la aia cu amicul, cred că l-am și uitat pe amic, că deja încerc să descifrez ce îndrugă nenea Seba. happy Dar asta mă ajută în acest moment când vreau să uit oameni, că îmi dau seama că știința, filosofia și în final cartea și informația e mult mai palpitantă decât un om, mai ales atunci când nu o înțelegi. rolling on the floor))) De fapt nici pe oameni nu-i înțelegi, cine naiba să-i înțeleagă rolling on the floor)) și de aceea ne fascinează și oamenii, uneori. happy

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă gândesc ce să mai adaug și eu, să ajungem odată la o sută și să ne oprim laughing

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Dar de ce vrei să se ajungă la 100? Oricum nu e întrebarea ta happy Iar eu nu am pus-o pentru distincții sau câștiguri, deși nu neg că mă măgulește și un mic câștig de ar fi să fie, dar nu fac un țel din asta. rolling on the floor))) Oricum răspunsurile au luat o cu totul altă direcție de la traiectoria întrebării, dar mai ales a amicului meu. sad Simt că a fost îngropat, uitat, pierdut. happy

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, glumesc și eu. Din partea mea poate să ajungă și la două sute. Nu-i nicio problemă.

| DjSannan a răspuns:

1.Un bărbat care face glume multe și înjură poate fi considerat ca având o anumită personalitate sau un anumit set de norme sociale și culturale. În acest caz, el poate considera că este acceptabil să se comporte în acest mod, dar nu poate înțelege sau accepta că o amică ar putea face același lucru. Aceasta poate fi o problemă de respect sau de egalitate în relația lor.

2. Oamenii care sunt amuzanți pot avea o imagine de sine sau o nevoie de atenție care face ca glumele lor să fie importante pentru ei. Când alții fac glume cu ei, poate fi perceput ca o amenințare la această imagine sau nevoie, ceea ce poate cauza supărare.

3. Bărbații pot reacționa în mod defensiv sau ofensat când sunt înținși de femei din cauza unor presupuneri sociale despre rolurile de gen și comportamentul acceptabil. Aceasta poate fi o problemă de încredere sau de percepție a propriei valori.

4. Vânătoarea poate fi percepută ca acceptabilă pentru bărbați din cauza normelor sociale care susțin că bărbații sunt cei care iau inițiativa în relații. Când sunt ei cei vânați, poate fi perceput ca o amenințare la această imagine sau poate cauza anxietate legată de respingere. Acest lucru poate fi diferit pentru fiecare individ și poate depinde de personalitate, experiență și cultura sociala

| RAY a răspuns:

Mai pe scurt ce ai patit?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tu ai citit întrebarea ca să-mi dai răspunsurile? laughing Să știi că am nevoie de niște răspunsuri avizate de voi bărbații, trecute prin propriul vostru filtru. laughing

Eu am pățit ceea ce am scris în întrebare. Un om a intrat fulgerător în viața mea, un bărbat, un bărbat în adevăratul sens al cuvântului, unul care înjură și face glume, unul țicnit, dar a plecat fulgerător de repede cum a intrat. sad Și eu cum mă atașez de toți omuleții, m-am atașat super mult de el, uhhh, încă mai ies pe străzi ca să nu înebunesc de dependența pe care mi-o oferise în doar câteva zile, doar atât am conversat, câteva zile laughing) dar au fost zile faine, ahhh, și nu vă gândiți la prostii, eram doar amici, eram ca frații happy dar am decis eu să fac o glumă retardată și poate de aceea mi-a dat cu flit sau poate e de la vitamine laughing) ne contrazisesem pe vitamine, parcă, eu îi ziceam că nu au efect și el susținea opusul, apoi l-am enervat și mi-a zis că dacă fac așa mai bine nu mai vorbim, dar nu am înțeles la ce se referea. sad Dar cel mai tare mă doare că nu mi-a răspuns în final când am încercat să-i mai zic ceva și nici nu a vrut să-mi spună cu ce l-am deranjat concret, acum sunt și abandonată și vinovată de ceva ce nu știu, dar probabil ceva i-am făcut, nu? Din moment ce a plecat. sad
Deși poate până la urmă e mai bine că a plecat, poate în final chiar ajungeam să aplic gluma și poate atunci eram abandonată dar și îndrăgostită, nu doar abandonată și atașată. laughing)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt jocurii de copii de grădiniță, maturizează te

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Adică ție o conversație funny și deep cu un om ți se pare o copilărie? sad happy Off, oamenii ăștia reci, ca voi, nu pot pricepe că mai există și oamenii ca noi, oamenii care se atașază repede de oricine?

Evident că dacă te atașezi de un om, te doare al naibi de mult când acela te abandonează sau pur și simplu doar te ignoră. Nu ai să înțelegi vreodată laughing Las-o baltă. laughing Mi-am găsit la cine să mă plâng pe TPU laughing)

Dar mulțumesc oricum de opinie. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai 26 de ani, e o vârstă matura

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

27 de fapt. happy Și da sunt matură, dar și iubesc, ok? Mă atașez. happy Toți o facem, chiar dacă nu vrem să recunoaștem. happy Suntem oameni ce pnm. happy Chiar și cei reci, chiar și psihopații uneori mai au mici momente de slăbiciune, right? Cred că și amicul meu, din moment ce a plecat, s-a supărat cu ceva, deoarece ceva l-a deranjat, deci a avut un feeling. happy Dar eu nu știu motivul exact și am rămas în mister. Și cu o situație pe care o simt nefinalizată, fără o concluzie. Și asta mă macină, ok? happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa supărat iubitul tău pe tine?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

God! Tu vorbești germană eu coreeană laughing Tu ai auzit, mă rog, ai citit laughing când am spus că el e prietenul meu, nu iubitul meu? happy

Că eu mai aveam un fluture prin stomac, probabil, aia era partea a doua laughing dar nu era iubitul meu, deși recunosc că la începutul conversației îmi zisese niște prostii care de atunci mă făcuse să mi dea niște mici insecte prin stomac laughing dar a fost doar un moment, oricum nu mă plăcea tipul laughing) I-am și spus în față, de fapt în fața chatului, că nu cred că m-ar plăcea el pe mine. laughing) Și să chiar înceteze cu prostiile că unele fete chiar ar interpreta greșit. Și da, am interpretat și am pierdut un amic. Unul cu care puteam lega o frumoasă prietenie în final. Dar poate ăsta este un exemplu de urmat că între femei și bărbați nu poate exista prietenie. În final un prost ajunge să se îndrăgostească. laughing) Clar proasta voi fi mereu eu. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

. Dar poate ăsta este un exemplu de urmat că între femei și bărbați nu poate exista prietenie

depinde ce înseamna prietenia respectiva, cat de apropiata e, daca e atras de tine fizic de exemplu, dar genetic nu suntem făcuți sa va avem ca prietene si ca iubite

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Clar fizic nu avea cum să fie atras, ai uitat, sunt un pachețel de grăsime laughing))) și oricum nu avea ce să vadă, decât o poză de profil. laughing)) Plus că el chiar a zis că a ieșit cu multe fete frumoase dar cu care nu avea ce să vorbească laughing) deci lui îi plăcea doar să converseze cu mine, așa cum au făcut-o oricum toți prietenii mei sau chiar și tipii cu care am mai vorbit laughing)) Cum noi conversam doar online. laughing) But, cred că aveam o conversație fanny și deep, deși eu l-am perceput ca pe un om fără esență la început, cum îi percep pe toți oamenii fanny și mai ales cei care înjură. laughing)) Dar conversațiile erau frumoase și acum nu mai sunt. sad Și persoana respectivă a lăsat un gol în sufletul meu, același gol pe care l-am mai resimțit după plecarea BFF meu. sad Mi-a trebuit 5 ani ca să trec peste lipsa ei, acum va trebui să mă obișnuiesc și cu lipsa lui. Noroc doar că în cazul acesta a fost mai recent. Deci nu am apucat încă să leg un atașament și mai profund. Daaar recunosc că deși înainte de el am mai avut abandonuri sau rupturi de relație cu amici, el chiar a venit ca o tornadă în viața mea, nu mă așteptam ca după BFF ul meu să mă mai atașez de cineva așa de mult.
Dar iar cu gena ta laughing) Nu cred că se aplică în cazul meu, dar mulțumesc, o să pun sub lupă și această teorie când o să vreau să mai conversez cu bărbații. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu ce loc de munca ai?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sunt învățătoare happy ce legătură are jobul meu cu pierderea amicului meu?!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pura curiozitate

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Te asatezi pe naiba de toti omuletii, te atasezi de barbatii catre alfa, care probabil arata bine sau daca nu, macar au atitudine mai asa tipic barbateasca, si da, in atitudinea unui barbat mai catre afla, sta uneori si atitudinea asta.
Adica nu iti convine ca-s nenorocitit, dar la ei tragi de fapt fara sa vrei.

De acolo ideea "femeile vor baietii rai".
Ca o sa negi, o sa zici ca vb prostii, poti zice, dar realitatea este asta.
O sa te uiti la alt nenorocit, o sa zici ca iar nu stiu ce face si ala.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar ca nu te atasezi de cine trebuie...cum fac f multe femei.
Nu trebuie sa te macine ca e clar, aia asa mai barbatosi sunt multi din ei si nesimtiti cu caractere proaste, cum nu le convine ceva, te arunca la gunoi si ca amic si ca orice.

Tu intrebi de fapt asa "de ce un nenorocit s-a purtat asa?!".
Pai daca e nenorocit, de aia.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu e nici un joc de gradinita, e joc serios, ea l-a placut, ala nu o place, si ca sa nu se complice mai bine a plecat.
Nu are chef de insistente sau altele, ca stie ca de la un om care te place poate face tot felul de chestii la o adica.

Ea i-a aratat ca il place, si n-a facut rau de fapt, si-a jucat cartea. Nu conteaza ca printr-o gluma sau nu.
Ca de multe ori si celalalt te place dar nu arata de frica ca-l/ca o refuzi, ii e putin rusine si raman chestiile asa.
Si atunci incepe sa ii arate clar ca il/o place ca ala/aia sa nu mai fie timorat.

Daca pierde, aia e, dar incearca.
Odata ce vede ca placi acea persoana care te place, si ea se deschide si iti arata ce te place.
Deci a gandit-o cand a facut ce a facut.

Nu inseamna ca cineva daca nu iti arata ca te place, chiar nu te place.
Mai ales barbatii au frici, temeri ca vor fi refuzati, asa ca nu arata.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Chiar așa aveam de gând să zic. laughing Eu mă atașez și de femei. Și nu în sensul ăla sexual, deși încă îmi e o nebuloasă dacă nu cumva îmi plac și femeile. Dar da, înainte de tipul ăsta de care admit că m-am atașat în doar câteva zile, mai m-am atașat așa de mult de BFF meu din liceu, care era o super tipă, o super tipă dată naibi, cu ea făcusem tot spre finalul liceului și în primii 2 ani de faculta, eram ca două siameze, făceam totul împreună, unde era ea, țup și eu și invers și amuzant e că deși ea era slabă, sociabilă și a dracului de frumoasă, pe atunci nu îi era rușine să ne afișăm împreună și să mă scoată în lume happy Auchhh, dar vorbind despre asta, mă apucă iar durerea de stomac și nostalgia, doamne, cât am iubit-o pe Didi. Era totul atunci, acum jur că ar fi devenit tipul ăsta dacă conversația ar fi continuat. Poate că până la urmă mai bine că s-a întâmplat așa, altfel fiind și bărbat atașată fiind de el, aș fi dat-o și în fluturași și dragoste.

Și nu, nu mi s-a părut a fi un om Alfa musai, ba chiar îmi spunea că era și el destul de solitar, oarecum. happy Dar da era genul sincer, mult prea sincer pentru stilul meu și destul de glumeț. happy De fapt cam așa era și Didi a mea, doar că Didi era ceva mai sociabilă și dornică de a fi printre oameni. happy Aia e, voi încerca să supraviețuiesc și fără ei. Dar știu sigur că după experiențele astea nu mi voi mai deschide sufletul în fața nimănui, voi fi și eu doar pe fanny, voi ajuta cât pot și pe toți din telefon îi voi numi relații, relații cu care împarți câte o informație, te ajuți reciproc și mai pierzi vremea, dar atât. Pentru că în final tovărășia nu există. Iar în final toți te abandonează. Așa că, mai bine să stea la distanță dacă oricum au de gând să plece.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Hei, mulțumesc că m-ai înțeles. happy
Dar chiar crezi că era posibil ca tipul să mă placă? Why? Nu mă plac eu, de ce m-ar plăcea un tip? Ciuuudat? Atunci înseamnă că mesajul de la început nu era o glumă?! Suna cam așa : "Mă întrebi dacă te plac?" Dar era o glumă right? Adică în final pe mine nu mă place nimeni, ok. happy

Dar dacă ar fi adevărat m-ar durea și mai tare, deoarece recunosc că pe mine mă atrăgea, oarecum, și nu aș vrea să-l fi rănit cu ceva, deși nu știu cu ce sad mai ales dacă feelingul ar fi reciproc, nu am vrut eu să-i rănesc nici pe cei care credeam sau îmi spuneau că mă plac și eu nu-i plăceam, dar pe cineva care chiar aș plăcea eu. În final ar trebui să-i mai dau un mesaj ca să-mi cer iertare pentru orice i-oi fi greșit? Dar oricum ar fi cumva ciudat nu, dacă feelingul ar fi reciproc, adică mintea mea nu poate accepta că un tip o poate plăcea, așa că e totul ok, chiar și cei care voiau să fac sx cu ei, reușeam să vorbesc cu ei, deoarece știam că e doar o atracție așa hormonală și atât și că oricum după ce le ofer ceea ce ar vrea vor pleca. Dar ca cineva în carne și oase să mă placă, în adevăratul sens al cuvântului mi se pare imposibil și nu o spun doar fizic, că acolo oricum nu au ce să vadă, dar o spun și mental și tot, adică nu mă simt ce trebuie pentru a mă plăcea un tip. Deci să-i dau un mesaj în final și să mă fac de râs? Dar oricum nu mai vrea să audă nimic de mine. Și în final cum să-i vorbesc ca amica ce i-a vorbit la început sau ca o femeie?

Ahhh, de ce naiba e așa de grea viața asta? Și relațiile cu oamenii?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Hei! Mersi pentru tot, dar please, nu-mi numi amicul așa. sad happy Ok? Oricum ar fi, e amicul meu, mă rog, era. laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la celalalt mesaj, poate iti plac si femeile asa ca iubite, mai stii? Daca simti atractie fizica, iti plac clar.
Nu ti s-a parut ala alfa pe naiba, poate nu ai constientizat.
Ca iti dau eu unu sincer si cum vrei tu, sa-ti arat ca nu ai treaba cu el poate maxim ca amici asa.

Ca daca iau acum de cine ti-a placut, o sa vedem clar asta. Fie alfa la fizic, sigur nu de nota 10 neaparat, dar un 7-8 macar, sau atitudinea.
Evident ca, conteaza si altele, insa unu e fizicu, doi atitudinea.

Daca nu ma plac eu, nu inseamna ca nu m-ar putea place una!
Si invers. Poti sa te placi tu dar sa nu fi placuta de mai nici unu mai de doamne ajuta.

Daca arata-i okey pe gustul lui, te placea tipul ala, barbatii sunt axati pe fizic, ii int mai putin ce ai prin cap, afla ei si asta dupa deci in secundar.
Daca te comporti asa ok mediu ca oricare si arati pe gustul lui, te place.
Daca nu te-a placut, nu arati pe gustul lui.

Viata e grea in general cand nu atragi fizic, daca te referi la relatii. Sa zicem ca un om are calitati destule, de la fizic incepe totul, ala iti da ocazia sa-ti fie descoperite calitatile, pana la urma nu cont cum arati, dar sa-i placa.
Bine, poti atrage pe x si nu pe y.
Un om poate arata bine dar sa nu fie genul lui x, si atunci x nu te place, dar te plac altii.
Cand nu arata bine, la general nu e placut.

Daca omu nu te place nu mai insisti. Daca amicu a iesit de tot din relatie, iesit ramane, ce sa mai vb cu el?
Lasa-l dracu, altul la rand, dar depinde de fizicul tau daca merge si la altul, din aia care te atrag pe tine zic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai este amicul tau, a fost.
Daca era om zicea asa:
"Uite care e treaba, eu nu te plac ca iubita, daca vrei ramanem doar amici, deci la o adica te rog sa nu mai insisti". Si dupa aia tu hotarai ce faceai.
Asa se face, nu iese din relatie asa aiurea.
Adica sa arate ca tinea la amicitia voastra! El nu a aratat asta, si atunci cum e? Om nu este. L-am numit cum este.

| Mosotti a răspuns:

Nu esti Rosa, ai scris cumva in alte mesaje ce nu e deloc in stilul ei, si nu odata.
Seamana ca nivel ce teme pui adica destul de inteligente (ca Rosa are si calitati bune, pe intelect este okey, poate mai okey ca multi, stie sa scrie mai mult de 2 randuri), faptul ca scrii mai mult, dar nu esti ea sigur, deci suspiciunile is nefondate, cine zice ca esti Rosa nu a citit atent ce scrii in general.

Ma culc ca e ora 4, 52 dimineata, si dupamiaza incerc sa raspund la intrebari pe rand.

| Mosotti a răspuns:

1 - O abandoneaza in bataie de jos ca nu ii pasa, nu ii place gluma pe care a facut-o amica, si o da dracu, ii pass sa ii placa lui ceva, nu ce nu-i place ei sau ii place.

2 - Isi permite de nesimtit ce este. Cand cineva face glume cu ei, glume care lor nu le plac, se supara, dupa ei altii is obligati sa le accepte orice.

3 - Sunt doua categorii, unii care se supara gandind ca aia care se da la ei e de joasa speta, alta categorie care se sperie de frica ca se vor face de ras cumva in fata ei, ca nu vor face fata, ca o va dezamagi, nu is bazati pe ei.

4 - Se leaga de 3.
Renunta la o prietenie frumoasa pentru ca nu vrea sa il f aia la cap cu sentimentele ei, el nu o place si stie ca daca sta ca amic il zapaceste la cap si nu are chef de asta, tine distanta mai bine.
Toti suportam bine cand ne place acela, cand nu ne place, toti fugim, nu suportam etc.
Barbatii vor o partida seaca de ssex, dar nu au chef de sentimentalisme, de aia fug.
Ca daca ii zic "hai sa ne f si atat", sa vezi cum nu fuge.

Ai facut o gluma nevinovata ca te-a mancat undeva sa-i zici ca-l placi cumva, ca daca te placea, nici nu mai era cazu sa ii zici tu cumva cum ai zis-o.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc! happy

| Dismally a răspuns:

Nu ai dreptate, barbatii nu au nici o problema cand cineva se da la ei sau ii "vaneaza" big grin Nici cei care au simtul umorului nu vor fi deranjati de o gluma, e doar un caz izolat ce spui tu, cine stie, poate isi dorea sa fiti doar prieteni dar si in cazul acesta, ti-ar fi spus, sau asa cred ca este normal.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Ok! Atunci nu asta l-a deranjat. Oare?!

Atunci erau vitaminele și poate că i-am spus că observ că în final oamenii opuși nu se pot înțelege. Dar e trist că doar din atât te cerți și în final cineva pleacă. sad

Și da, prieteni eram deja happy Și oricum prieteni voia să fim, deoarece mi-a zis că să ne ajutăm reciproc cu viciul nostru, el mă ajuta cu slăbitul și cu sănătatea să nu mai mănânc așa de mult, iar el voia doar să fie atenționat din când în când când bea, că a zis că îl mai ajuta un prieten când îl suna și îi păsa de el.

Adică dacă conversam mult, eram prieteni, right? Sper că nu o să-mi spuneți că prietenia înseamnă mai mult de atât. Eu consider prieten orice om care îmi vorbește sau pur și simplu conversează cu mine, evident că mai mult și mai profund, dar conversațiile cu acest prieten erau chiar fanny și intense, deci nu cred că aș fi fost doar o pierdere de vreme pentru el. sad Deși uneori îmi zic și asta. Dar asta este, nu am ce să mai fac, deoarece dacă nu mai vrea să-mi răspundă, nu mai pot să-l mai deranjez. Dar încă doare plecarea lui.
Dar mulțumesc! happy

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa spun, e un motiv stupid si asta cu vitaminele, ai si opinii diferite pe anumite subiecte cu prietenii dar asta nu inseamna ca nu mai vorbesti cu ei daca nu gandesc exact ca tine mereu. Cred, este dureros sa pierzi un prieten dar daca el nu mai vrea sa vorbiti nu ai ce sa faci, mergi mai departe cu restul prietenilor pe care ii ai.

| VoidEternal a răspuns:

De cele mai multe ori, cei amuzanți știu să se situeze și la celălalt capăt al glumei fără sa derapeze. Nu mereu, însă.
Totuși, vorbim de câteva zile, deci ce crezi că știi despre el poate fi greșit. Unii oameni sunt cameleoni, sau oglinzi din alea ciudate, reflecta o imagine diferită pentru fiecare om care se privește în ea. Am observat asta și la mine uneori. E ciudat. Ce voiam sa spun cu asta e că poate omul nu e un tip amuzant in realitate, așa a simțit el sa fie cu tine. Și ceva l-a facut sa-si iasă din rol. Lupii nu prea le au cu umorul, mai degrabă hienele happy Asta așa, ca idee.

PS: "fanny" se referă la your lady parts. Nu-l mai folosi așa, că sună aiurea.

PPS: văd că deja ai inceput romanul aici pe TPU. Ba chiar observ că ti-ai găsit și personaje, i-ai atras aici pe demonii teoriei și cuvintelor fără sfârșit. Parca citesc un roman de Saramago. Well, nu chiar, no offense, mai aveți de lucrat până acolo. Mai degrabă din Orbirea lui Elias Canetti.

Totuși pentru diversitate, aduna-ti și altfel de personaje. E mai greu sa zici mult cu puțin, decât puțin cu mult. Iar dacă tot îți plac lupii... Herman Hesse. happy

| helpforyou a răspuns:

De ce barbatii bat in retragere cand o fata/femeie este cea care initiaza acel minunat joc al seductiei?

Simplu, de mic el asta a fost invatat, de la mama, invatatoare, colege, prietene. Si intentionat am pus doar genul feminin (nu de alta dar pe cel neutru il consideram momentan in vacantahee hee.

Cand este el cel "atacat" nu are acele resurse "naturale" la care sa apeleze pentru a initia macar o "defensiva" sa nu mai vorbim de o "contraofensiva"

Atentie! eu lucrez cu aceste principii si deci am alti termeni in uzanta mea. Dar am incercat sa ii adaptez acestei situatii.

Fetelor nu mai asteptati ca un barbat sa se lase vanat!

Unde ati vazut un animal de prada care sa se lase vanat de prada?

Astep si eu un raspuns la aceasta intrebare!
Multumesc frumos celor care se incumeta sa isi faca propria analiza.
Nu astept neaparat un raspuns scris. Stiu sigur ce veti raspunde 99, 998%

| iulia0514 a răspuns:

Eu știu sigur un lucru tu nu ești Rosa pentru că sunteți complet diferite nu știu de ce au oamenii aceasta concepție! Cat despre prietenul tău nu știu ce sa zic e complicat pentru că nu putem ști la ce sa gândit el când ai făcut aceea glumă!

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

În sfârșit cineva real, care vede și realitatea. happy

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai simplu este să ignorihappy

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

Dar doare sad laughing)

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu! De mine râdeau uni ca cică nu am sânilaughing și ce crezi puțin îmi păsawinking Astfel de oameni trebuie tratați cu indiferență pentru ca indiferenta doare cel mai tare! Capu sus și mergi mai departe ca indiferent ce ai face tot nu poți multumi pe toată lumea, important este să fi tu împăcată cu tine însăți!

| Seba2013 a răspuns:

Barbatul acela poate are un "interés personal" asa ca un brutar care face paine sa manance pentru el. De ce si-ar vinde interesul personal in slujba celui social?

Tot timpul "interesul común" a eliminat "interesul particular".

Dai mana cu cineva si iti pui incredere in el iar tú de atata solidaritate, coeziune sociala si altruism iti pierzi identitatea. Un individ sau o persoana atunci cand vrea sa fie altruist cu alt individ trebuie sa foloseasca o strategie ca acel pact común sa nu il coste. In aceasta dualitate (egoism/solidaritate) poate sa castige partea cealalta iar el sa ramana sters si oferit pe tava celuilalt. Adica aruncat in obiectivism, fara subiectivitate. Dragostea adevarata este dezinteresata(vezi definitia bibliei) iar asta face ca cealalta dragoste care este interesata si se umple de dopamina sa nu il mai faca subiectul dorintei. El o face de la altruism fara sa ramana prizioner(persoana lui care este subiect iar persoana cealalta care ii este externa lui si in obiectivism sa nu ii fure identitatea) Pentru ca subiectii astia ai dorintei spun ca nu mai sunt ei si ca au alt subiect in exterior care este atractiv.
Toate lucrurile astea trebuie sa duca la un echilibru, si la un strans de mana intre doua partí care isi respecta intersubiectivitatea. Nici unul sa fie subiectul dorintei insa nici altul subiectul atractiei. Asa mai bine ma fac eu atractiv si mori tu dupa mine. De ce sa ma fac eu subiectul dorintei lui Lacan si sa mor dupa femei? Eu il iubesc pe Dumnezeu si punct. Pentru Jung extrovertirea este sufletul subiectului oferit pe altar obiectului. Din dinámica erosului nu se produce acest echilibru si tot timpul balanta va fi dezechilibrata. Unul dorit iar celalalt cu dorinta.

| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Încă încerc să te descifrez. Nu știam că s-a născut din nou Platon, Aristotel și Kant. happy

Dar încă nu înțeleg ce zici și asta mă irită. Vreau să înțeleg ce naiba îndrugi acolo cu vorbe mari. Dacă altcineva înțelege, vă rog să-mi explice și mie. happy Chiar sunt intrigată de misterul în care ne cufundă contul Seba2013. happy

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inceputul:
Omul trebuie sa renunte la autosuficienta si sa se deschida pe piata. Trebuie sa recunoasca ca are niste carente care trebuie sa si le satisfaca.
Stoicii sunt cei care iasa din spatiul privat si se integreaza in spatiul public. Ei se duc in furtuna, insa nu ca sa se piarda, ci sunt capabili sa intre in furtuna si sa ramana stapani, autonomi etc., ci nu heteronomi.

2 Deci omul trebuie sa se deschida la interschimb, interrelatiune. Deci se duce in mediu si gaseste o organizatie(institutie) compusa din oamneni (vezi Lewin cu teoria campului, Festinger cu teoria disonantei si Analiza Tranzactionala de María Luisa Naranjo Pereira.

Deci omul nu este complet, trebuie sa se deschida in industrie, economie.Insa in acelasi timp sa nu se piarda pe el.

3 Atunci cand se deschide la interschimb balanta poate sa il duca la pierzare. Economia oscileaza, fluctueaza. Daca el INVESTESTE, INVERTESTE iar cealalta parte are un interes mare, el poate ajunge indatorat si sclavit toata viata. De aceea partea cealalta trebuie sa aiba o valoare proportionata de echilibru. Deci este o dinamica atunci cand se deschide la o relatie interpersonala care are un ciclu economic. Nimeni nu vrea sa cumpere un cartof cu o valoare prea mare, pentru ca atunci el trebuie sa investeasca mult pentru al avea. Insa daca cartoful capata o valoare prea mare pentru tine insemna ca l-ai investit la o intensitate prea mare. Cartoful ajunge la un avantaj prea mare iar tu in dinamica asta ajungi sclavul lui. Pentru ca l-ai investit, i-ai dat pùtere si pentru tine cee ce trebuia sa ramana la nivel de echilibru a cazut in favoare lui. Freud vorbeste sa CATEXIS, adica ca in scara ta de valori poti sa investesti pe cineva ca sa fie puterea ta, stapanul tau. Nu am timp asa mare sa imi gasesc cuvintele, insa ceea ce spun eu acum, este bun pentru inceput.

| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

God! Again? happy
Iar îmi dai teme de cercetat? happy
Ahhh, când naiba am să le descifrez? happy
Îmi dau bătăi de cap, teoriile tale/propozițiile/frazele tale. happy

Dar cred că înțeleg câte ceva, stai că nici nu mai știam la ce intrebare ai răspuns.

Vrei să spui cumva că eu i-am oferit o putere imensă amicului meu și o valoare mare? Sau e invers, el mie? happy Sau exemplul, era strict legat de economie și eu îmi pierd mințile în filosofiile tale? laughing

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

La punctul 4 te-ai luat de barbati. Iar eu ti-am spus ca trebuie sa existe o ORDINE. Altfel tu il monopolizezi pe altul, celalalt devine oligarhic pentru tine.

Despre mine pot sa spun ca sunt fix nu necesitarist. Imi pastrez echilibrul, suficienta, gratitudinea, contentarea, eudaimonismul, stapanirea de sine, autodominarea si puterea. Imi iubesc constitutia si din ce sunt alcatuit si nu imi fac rau(nu pacatuiesc impotriva propiului corp). Iar pe aproapel meu il iubesc ca pe mine insumi. Deci trebuie sa existe respect de sine ca daca nu esti capabil sa ai grija de tine si te ranesti nu poti sa pretinzi ca stii sa iubesti pe altul. Iar pasiunile carnale sunt contra sufletului si ii fac rau. Asa ca eu scap de concupiscenta care este in lume si pun intr-o galeata prima data pietrele (Dumnezeu, familia, fratii) si dupa aceea nisipul. Prima data sacrul dupa aceea profanul. Sacrul este cea mai mare porunca. Cand il intreba pe Iisus care este cea mai mare porunca. El le spune sa il iubesti pe Dumnezeu. Daca pui profanul pe primul loc si ai o economíe deschisa te vei pierde in alteritate. Pentru ca te duci mai incolo, spre tot, iar acolo te pierzi. Mai bine citesti odele lui Horatiu despre simplitate, despre principiul ratiunii suficiente(nu cum inteleg multi), economía gandirii si ca pamantul nu se misca. Asa vei sta pe loc si nu te mai misti atat. Eu sunt geocentrist atunci cand economía ma invata ca sunt necesitarist si ca ma misc. Asa ca scap de determinism si raman libertarianist.

| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Se pare că userul Seba2013 poate avea și cuvinte mai uzuale în vocabular. happy Am cam înțeles în mare pe unde bați. happy Acum vorbești mai clar. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveti mult prea multe in comun pentru a nu trezi suspiciuni detectivilor tupistici laughing)

Barbatii sunt fiinte complicate, desi nu ai zice laughing, poate mai complicate ca noi, uneori laughing Barbatiilor nu prea le place sa fie abordati, cu atat mai mult sa se faca glume despre ei - lor le place sa fie vanatorii, vanatul sa cada sigur in plasa, fara sa depuna efort, totusi le place " joaca ", le place sa glumeasca pe seama sexului opus, dar se ofilesc rapid daca primesc un raspuns pe masura

Hmm... daca doar glumea e normal ca sa glumesti si tu si sa nu se supere

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oricum s-a dus! sad happy Deci îmi rămâne decât să-i urez bine în viață și să ne vedem fiecare de viața noastră. happy Aș fi vrut să știu doar cu ce i-am greșit. happy Asta este ucigător, bine și plecarea lui, deoarece chiar m-am atașat de spiritul lui în câteva zile. happy Dar aia e, fiecare e liber să aleagă, dacă vrea să petreacă timp cu mine sau nu.

După plecare, nu cred că mai e posibil să se întoarcă, nu? happy Adică prietenii se mai ceartă, dar se mai și împacă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu chiar te atasezi rapid de omuletii de pe aici! happy

" După plecare, nu cred că mai e posibil să se întoarcă, nu? happy Adică prietenii se mai ceartă, dar se mai și împacă. "

Te referi tot la Mr. Wolf, nu?!

Chiar pui prea mult suflet pe aici, si eu am pus si inca mai pun ( dar mai putin! ) pentru ca, vezi tu, oamenii cu voia sau poate chiar neintentionat te ranesc si parasesc, deci e mai bine sa nu suferi la despartire - dar parca tu ti-ai pus tot sufletul aici, toate sperantele in aceste relatii virtuale- asta e trist! Chiar e trist!
Pt ca risti sa ramai dejamagit!

Si da prietenii, pleaca si revin ( unii ) in viata ta, dar e mai greu de stiut cine si ce caracter sta in spatele unui cont anonim, deci incearca sa nu te indragostesti! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De unde știi că e vorba de un lup? happy Mă refer că e lup ca personalitate, așa mi-a transmis. happy Nu știu la ce te referi tu de un lup, dar e ciuuudat. Cred că citești minți sau ceva. happy Dacă vezi ceva prin mințile umane, mai bine taci, nu vreau să știu tot ce gândesc. Nici chiar eu. happy

Dar acum pe bune? Chiar citești minți/gânduri? happy Asta mi se pare creepy.

Eu îmi pun sufletul în tot, man sau girl happy Adică nu contează că e virtual sau pe viu, îmi vorbești, petreci timp cu mine, mă asculți, te ascult, glumim, eu mă atașez, ok? Nu sunt inumană, ba chiar sunt prea umană, evident că nu ai cum să pui mai mult suflet în online decât pe viu, dar totuși pui. happy Eu una așa fac. Eu pun suflet și în faptul că ies pe stradă și observ frunza x sau y. Nu știu, eu așa sunt și evident că nu mă voi schimba, adică știam asta după plecarea BFF ului și după a celor de la facultate, deci mi-am acceptat crucea. De fapt ba chiar la 30 de ani chiar nici nu-i mai urăsc pe cei care pleacă, deoarece știu că sunt liberi să plece, dar ceea ce simt eu la plecare, e de fapt feelingul meu, starea mea și trebuie să o duc. Dar știu sigur că de oameni mereu mă voi atașa, al dracului de mult, așa că de aceea și aleg în final izolarea, e mai calm și liniștitor așa. happy

Cât la capitolul cu anonimatul din spatele conturilor da, ai dreptate, nu știi cine stă în spatele lor. Dar unii se îndrăgostesc chiar și pe TPU de doar un cont. Deci orice e posibil. happy Am auzit cazuri. happy
Dar cine ești că simt că-mi citești mintea. happy
Cât de îndrăgostit nu știu dacă m-am îndrăgostit în adevăratul sens al cuvântului de cineva vreodată, dar da, amicul meu mi-a dat în final sau mai ales după plecare niște fluturași așa prin stomac. Dar nu sunt îndrăgostită de el. Nicidecum. happy

| Fantaspirit a răspuns:

Pentru că amic nu e echivalent cu,,prieten", și nici măcar amic nu ți-a fost, ci un pasager care ți-a invadat viata nemeritat și pe care tu îl credeai un bueno amigo.
Gluma aceea ți-a demonstrat că niciodată nu ai avut amic ci doar multe așteptări de la acel om, așteptări mari= regrete.
Nu mai da te rog nici un răspuns că scrii prea mult și e obositor rolling on the floor poți ignora răspunsul
Și da, eu cred că ești rosalia și sper că nu ți-ai mâncat amiculhee hee

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Gluma aia i-a aratat cum se comporta un om care nu vrea mai mult de la ea decat amicitie. Si ca sa nu insiste ea, sa nu se complice omu cu cineva care are sentimente pentru el pentru ca stie cum este, a iesit din relatia de amicitie sau prietenie dar nu ca iubiti.

Rosalia posteaza in prezent, nu stiu ce interes ar avea sa aiba doua usere.

Cu scrisul mult, cand intereseaza un anumit subiect, nu e niciodata prea mult. Ca si cand citim carti de 500 pagini e mai mult, dar nu e obositor, ca ne place!

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Are capacitatea intelectuală de a avea alter ego,chiar ea zicea că îi place să aibă mai multe personalități,nu are legătură că scrie mult ci cum scrie,și seamănă foarte mult ca amândouă scrie impecabil sunt plinuțe și mănâncă compulsiv,și Patricia mi-a spus că mănâncă compulsiv și rosalia a menționat același lucru,sunt multe care se leagă,Ray s-a prins e puțin mai inteligent decât voi in recunoașterea userilor,întrebările postate despre șef de Patricia că amicul a parasit-o este de fapt despre șeful preot doar că întrebarea e altfel formulată în așa mod sa nu ne dam seama dar eu îmi dau seama că sunt mai vulpoi ca ea eu am umblat cu șmecheri și mangleala nu tine,cine știe câte conturi mai are,de pe fiecare se da o altfel de persoana răspunde și pune întrebări în alt mod nu specific ei,are potențialul asta intelectual de a se juca cu voi,oricum pe multi nu prea va duce bibilica degeaba aveți facultăți terminate că sunteți în afara realității,nu mă refer doar la tine. Ea este îți spun eu sigur,normal că spune că i-a dat ignire rosalia și că s-a luat de ea ca sa elimine orice dubiu că ar avea conturi multiple și că o arde pueril pe aici că unii nu au avut jucării in copilărie și o găsit infanteria in TPU, nu de multe ori spunea rosalia că îi place să joace mai multe roluri, sa aibă mai multe personalități secrete că sa afle cat mai multe despre oameni, înaintea nega că e marfil ca in final să admită că e ea, chiar și-o pus nicku' acum câteva zile cu marfil și îl modificase. Pe voi va prostește ușor dar cu mine e greu, e plin de bolnavi psihic platforma asta multi dintre voi ați merita să fiți internați la psihiatrie nu sa o ardeți cu parul in fund aici.

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

God! You are *** awosme! laughing))))
Teoria ta întrece orice minte, mister Fanta!
Am râs în hohote de am și uitat de amicul meu, pentru o clipă. laughing)))

Eu aspir la scris romane și am ceva imaginație și scenarii, cred, dar scenariul tău întrece orice imaginație și chiar scenariu de la Netflix. Ar trebui chiar să le dai un email să le vinzi scenariul ăsta. Ești genial de paranoic, man. laughing))))) Dar ehh, fain să ridici moralul oamenilor când suferă, am râs de m-am prăpădit.

Nu știam că și Rosa are probleme cu kilogramele. Însă oare Rosa știe psihologie sau coreeană? happy Cine nu mă crede să mă contacteze în privat și vă scriu numele în coreeană, doar atât pot să scriu deoarece doar atât știu după un an de învățat coreeana, am rămas doar la alfabet, dar e ok laughing)) voi spuneți numele vostru și eu vi-l scriu. Rugați-o apoi același lucru și pe Rosa sau Marfil sau cum naiba s-o mai numi acum. happy O să vedeți că nu știe, deoarece nu cred că și ea știe coreeana. Și iar mă repet dacă TPU m-ar lăsa să-mi schimb identitatea imediat aș schimba-o cu cea reală. happy

Am probleme și la mansardă ce-i drept, dar aici nu-ți permit, man să mă jignești, ok? Deoarece aici am venit să mă prezint cea mai reală persoană. O luăm de la capăt cu mărturia. La început s-a vrut a fi un cont fals și anonim în care eu întrebam chestii sexuale, deoarece eram a dracului de singură și habar nu aveam pe cine să întreb, plus că mi se părea și penibil să-i întreb pe cunoscuți despre asta. Am venit și asta am făcut. În final aș fi plecat sau mai puneam o întrebare când aveam nevoie de câte ceva.

Până am citit primele mărturii alea omuleților care chiar voiau să se sinucidă, a oamenilor necăjiți și singuri, a oamenilor care suferă de mii de chestii, apoi mi-o venit mie ideea să-i racolez ca să-i ajut. laughing))) Apoi mi-o sărit Violeta și TPU așii în cap laughing) unii m-au și susținut ca și în viața reală, unii te aplaudă orice ai face, unii aruncă cu roșii în tine orice ai face sau uneori chiar și de nu ai face. happy Am renunțat la idee, dar m-a și durut deoarece intenția mea era cea mai sinceră și când am auzit acel mare NU, m-a luat cu palpitații și chiar m-am simțit ca ultimul om, exact cum mă simțeam mereu în viața reală când mi-am spus opinia sau am avut un vis și lumea m-a înjurat sau m-a descurajat. Deoarece în final, nu am avut prieteni sau bărbați care să mișune în jurul meu, nici chiar oameni, dar mereu au mișunat visele în jurul meu, deci VISELE MELE SUNT CELE MAI IMPORTANTE. IA-TE DE ELE ȘI UCIZI CEVA DIN MINE. happy Apoi am vrut chiar să plec. happy Apoi am întâlnit treptat niște omuleți care m-au abordat, unii mi-au rămas prieteni azi, alții au rămas prieteni ocazionali, dar toți m-au făcut să realizez că nu fuga e soluția și că deși nu o să vorbesc cu nimeni și nu o să le disec trauma, aici pot să mă implic și să ofer un ajutor sau un sfat. Unii chiar m-au contactat după aceea și au vrut să mai vorbească, alții au avut nevoie de încă un sfat și uite așa planul meu de ajutor nu a fost în zadar, în final. happy

Așa că, în final, am decis să-mi fac culcuș bunicel aici pe TPU și să-i am ca model chiar pe campionii de pe aici. Ba chiar, deși la început nici nu știam cum se trimit cereri de prietenie sau ceva, doar acceptam de la cine mai trimitea, acum am început să-i caut pe cei mai din top ai acestei aplicații ca să îi adaug la prieteni, doar de dragul de a deveni ca ei într-o bună zi. Auzisem chiar recent o teorie și nu din cărți, din viața reală, că unii oameni reușesc în viață doar dacă stau pe lângă șefi și le urmează comportamentul. Ei bine și eu vreau să stau pe lângă Boșii TPU și să devin ca ei într-o bună zi. happy Asta legat de aspirațiile TPU iste. laughing) Deși dacă mentalitatea vreunui Boss TPU mă ajută și în viața reală, ooo, God, voi ajunge în Rai. happy Succes garantat.
Însă clar cu adevărat înțelept te face dacă asculți sfatul sau ideea oricui, chiar și a unui om care nu e șef sau a unui om cu un unghi total opus ție. Doar când ai capacitatea de a asculta, confrunta și diseca orice opinie, chiar comportament și atitudine, abia atunci te poți numi înțelept. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești reală așa cum e și superman,cu harneala asta de grădiniță nu tine,visul tau este sa o arzi pe TPU in cat mai multe personaje,se pare că asta îți umple golurile lăuntrice. Pe mine nu m-ai convins cu nimic,scrii mult și fără nici un rost rolling on the floor ești tare nevorbita,cred că și nefe dar keep goingwinking
Scenariul meu ar fi să lași preoții,șefii in pace, sau sa te călugărești pe muntele Athos daca divinezi atat preoții și ai fantezii cu ei
De pe Cartoon Network de unde ai luat harneala asta? Rosa știe psihologie
Ray are dreptate ar trebui sa te mai maturizezi să lași jocurile astea, mai ieși în lume lasă TPU, slăbește, renunța la dulciuri că explodezi

| RAY a răspuns (pentru Fantaspirit):

E un personaj care îmbrățișează diverse personaje fictive

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Wtf! laughing) Tu te auzi ce spui? laughing) Cum să-mi placă man, preoții? Și da, dacă nu-mi iese cu partea financiară și cariera la care aspir, plus copiii înfiați, o să mă gândesc serios să mă duc la mănăstire. Și fanny e, că nu știu de alte măicuțe, dar eu una v-aș scrie pe TPU și de acolo. laughing) Deci God, nu am cedat în lumea reală în fața unui bărbat, de ce aș ceda sau m-aș uita la un preot? Deși teoria ta nu e chiar nereală, deoarece Satan se uită fix acolo, la credință să o lovească, mătrășească, dar ca și călugăr să alegi sexul, e osânda ta nr 1. Deci dacă mă duc acolo, va trebui să fiu cea mai aprigă cu tot, cu mine, nu să mă dau la preoți.

Nu m-am dat la oameni normali în viața reală, de ce m-aș da la un preot? Dar avea mama mea o vorbă care mi-o sună mult în minte "I-ai cam băgat în seamă!"

Ți-am spus viața mea, atât aici, cât și în privat ca să te ajut cu fobia socială și deoarece am avut încredere că păreai o persoană sociabilă care avea chef de vorbă, dar ia uite cum oamenii care par sociabili de fapt sunt doar niște fățarnici care vor să audă viața ta, ca apoi să ți-o judece. happy

Ai noroc că partea cu kg în plus și cu mâncatul meu compulsiv am rumegat-o atât de mult încât poți să spui orice că nu mă mai afectează, ba chiar mă amuză uneori că unii mă vor slabă când eu nu mă vreau. laughing)))) Deci o să închei conversația aici lăsând-o în final pe un vibe de caterincă, asta ca să se termine într-o atmosferă ok și fanny totuși. happy Dar nu-mi mai da sfaturi de slăbit, nici de ieșit în lume, că oricum în final, alea le fac când vreau eu, nu când vrei tu sau TPU. Plus că dacă în lumea reală voi întâlni oameni ca tine, care vor vrea să mi cunoască viața ca să știe după ce să judece și unde să atace, ESTE GRAV. Mai bine rămân singură în casă.

Oricum zi ce vrei, că în final tot TPU mi-a arătat că asta este viața reală. happy Ooo, ba chiar mai reală decât cea reală. Sincer în realitate nu prea mai vorbim nimeni cu nimeni, deoarece toți stăm cu ochii în device-uri dar să vezi câtă răutate pe aici. happy Ca-n viața reală.

Dar oricum în final mulțumesc că am și pe TPU dușmănei laughing) FĂRĂ EI NU AI VALOARE, RIGHT?! laughing)) Înțelege ce vrei din asta. Daaar de preoți nu te iei, ok? Și nici de viața sau defectele mele. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru RAY):

Da,cică nu își poate schimba nickname-ullaughing ce fabulează fata,are talent la harneala nu gluma laughing prost e ăla care înghite! Daca spunea că nu știe mai ziceam dar și ultimul om știe să își schimbe nicku'
Fata asta nu are altceva mai bun de făcut în viața decât să aibă personalități multiple pe o platformă de anonimi,ce vrea sa descopere nu știu,cred că nici ea nu știe laughing Din start îți dai seama daca ai putina materie cenusie că nici să fabuleze nu știe, cică nu își poate schimba numele, astea-s dume din anii dinaintea lui Iisuslaughing aici o clacat grav, daca nu o baga pe asta atunci părea mai credibilă. După cum am spus unii nu s-au jucat când erau copii că nu au avut jucării și se joacă acum la bătrânețe, cred că și la 40 de ani tot așa o să se manifeste virtual. E simpatica asta e norocul ei așa că îi dau pace, cu copiii nu e bine sa iti pui mintea că ajungi ca ei. E păcat de ea că are foarte mult potențial și și-l risipește virtual in loc sa o facă în realitate.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-mă că nu ai vrea sa îți fiu dușman happy nici nu ai idee cat de malefic pot fi și rău, te-am testat sa vad cum reacționezi,chiar crezi că mă interesează dacă ești sau nu rosalia? De niste useri anonimi? Am glumit cu tine că văd că te inflamezi,nu am treabă că ești grasa,am vrut doar să te motivez dar ție îți e frica sa slăbești sa nu fii victima proxeneților laughing
Ești prea sensibiluta așa că nu o sa mai glumesc cu tine,dar ești o tipă interesanta trebuie sa recunosc. Nu ai cum sa mă ajuți cu fobia sociala că ce merge la tine nu merge și la mine sau altii,dar apreciez că esti săritoare, sfaturi proaste nu ai dat oricum dar nu se aplica la toți aceeași regulă.
Nu te atac stai liniștită că mi ai da block sau nu ai mai intra pe aici daca as avea intenția asta. Daca nu vrei sa slăbești este strict problema ta eu îți dau pace, e viața ta faci ce vrei, dar e păcat că ești o fata extrem de inteligenta, e mare păcat! Sa ai o zi minunatahee hee

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Nu știu cât e lauda și cât e critica, man laughing) dar ești amuzant rău laughing) Cât de dușmani laughing) o, boy, am mai mulți dușmani decât prieteni în viața reală, de aceea o ard acum pe aici. laughing) Iar cât de maleficitate, tu o spui, deci ești "Câinele care latră, dar nu mușcă." happy Eu sunt la polul opus laughing)) eu sunt "Pisica blândă care zgârie rău." Adică pe mine o să mă vezi ca cea mai calmă și liniștită persoană, aia care tace și face sau suportă tot, dar tot eu sunt aia care va da în cap când îi sună ei așa, că e timpul s-o facă. Eu sunt să fac o dată și bine laughing))) nu mult/des și prost. laughing)))) Deci cred că mai malefică îs eu. happy De aceea în final oamenii m-au și evitat, pentru că au văzut pe lângă serenitatea și blajinitatea mea și monstrul ce zace în mine. Dar nu-i condamn în final, e alegerea lor. happy Eu oricum nu mă schimb, așa că dacă nu mă plac, să plece. happy

Și da, ai dreptate cu tot happy Mai ales cu frica de proxeneți, nu uita, că am spus că sunt grasă, nu și urâtă, deci slăbuță aș fi victima perfectă a lor. happy Dar o să mă ambiționez eu într-o zi, așa cum fac eu totul când am chef și mă surprind frumos, că azi am vrut să fac ceva. happy O să slăbesc într-o bună zi, pentru că da, am mai spus și spun din nou, deși oamenii par răi, există o tehnică în acea răutate de fapt, aceea de a te motiva să te miști din loc și să nu bați pasul pe loc. happy

Deci stai pe aici, man, că atunci când o să slăbesc, te contactez să-ți dau un salam și o ciocolată cadou că m-ai motivat. happy

Și da, ai dreptate și cu fobia socială, nu se aplică totul la toți, la fel, eu doar am spus că te ascultam ca să nu mai simți că ești singur și cu o problemă pe cap. Uneori să vorbești dar deschis și fără glume cu un om, atunci când chiar traversezi ceva dureros, e terapie pură. Dacă iar intenția mea a fost înțeleasă greșit, sorry. happy
Dar mai stai pe aici, că ne amuzi crunt. happy Scoți oameni din depresie. happy

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Altuuu?! laughing)) Doamne, mai sunteți? laughing)) FBI, mai aveți teorii? Să nu spuneți că eu voi fi și Antihristul. laughing)))

Dar recunosc că îmi place misterul în care suntem învăluiți, adică eu și contul meu. happy Muahaha laughing)) Îs malefică acum și grandomană, în centrul atenției poliției TPU. laughing))) Sau mai bine zis în centrul atenției publicului TPU laughing)) sunt actrița perfectă. laughing))

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Boilerasul m-a amenințat subtil sad in care cap le dai când te enervezi?hee hee Fi și tu mai vigilenta că doare al naibii de rău laughing
De ce vb la plural "că ne amuzi crunt"? Pe tine poate,sper sa nu mă papi și pe mine cum ai făcut cu tovarășul,așa îți măcelărești victimele devorând ca o anaconda laughing
Ai grija sa nu prinzi prea mult drag de mine că nu mă poți avea decat daca dai jos din slanahee hee grasa și frumoasa? Ți-ai dori sau ți-ar plăcea? Draga mea tu pari sa ai mai multa nevoie de un consilier psihologic, la cat scrii zici că acum ai descoperit omenirea, prin ce peșteri ai bântuit viața mea de scrii romane, unde te crezi aici dând nuvele interminabile? Tu ești cam pusa pe miștocăreala și crede-mă că nu ești ready daca îmi scot eu arsenalul, o sa ceri îndurare happy
Fi o fata ascultătoare, cuminte și capul la cutie când comand ne-am înțeles?happy

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Ooo laughing) și încă mai am muuulte de zis laughing) dar deocamdată mă duc să-mi revin din râs. Aia cu boilerul e genială. Poate în loc să-mi spui mie că scriu romane, te apuci tu de scris o carte de glume. Ai avea un talent fantastic. laughing)

Prin noi mă refer și la ceilalți cititori TPU ași. happy Mai amuzi și pe alții, nu doar pe mine. happy

P.S. Calmate! 1. Nu mă uit la un tip care nu mă acceptă grasă, chiar și când oi fi slabă. happy Ai uitat? Eu vreau totul sau nimic. Iubire pură. Iubire cum doar în telenovele mai întâlnești. Betty cea urâtă pusese jar pe inima șefului ei dinainte ca ea să se transforme din rățușcă în lebăduță laughing) deci cam ceva de genul vreau și eu. Iar dacă nu, pot plăti prețul unei vieți solitare eterne, că nu am găsit așa ceva. happy

2. După ce slăbesc, am să mă răzbun. happy Nu umilind sau ceva bărbăței happy deoarece nu-mi stă în caracter și oricum nu m-aș prea vedea jucând vreun rol laughing) plus că dacă m-aș apropia de ei fizic, chiar și cu intenții parșive, în final inima mea cea slabă va ceda și tot eu voi rămâne cea amorezată laughing)))) dar îi voi lăsa să privească și să nu aibă. happy Ahhh, câtă satisfacție voi avea, man. happy Voi deveni un ghețar strălucitor, la care toți vor aspira, dar nimeni nu va ajunge. happy

Gata sper că acum ți-am prezentat toată maleficitatea din mine. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-adevăr, mi-ai prezentat tot ce visezi tu noaptea spui ziua rolling on the floor deja incepi sa delirezi laughing tu așa o sa ramai un boileras care va manca compulsiv pă life! puneți poftele in cui ca nu ți se vor îndeplini laughing e cale astronomică până acolo,mai degrabă cred că o să concurezi la campionatele de sumo,chiar îți țin pumnii de pe acum și îți urez o cariera plina de succese! Chiar sunt penal cu glumele nu știu ce găsești tu amuzant,cred că ai o viața tare tristă daca glumele mele ti se par funny laughing inspiri chiar putina milă happy
Draga mea mooo,meeee,beeeeeee eu sunt singurul bărbat care ți-ar putea readuce culoare in viața,doar alaturi de mine poți renaște,nu ai cum sa mă refuzi doar eu refuz,chiar sunt big boss la așa ceva. Te-am cam băgat cam mult în seama și uite că deja incepi sa înflorești cand tu de fapt o arzi sub diferite pseudonime pe aici și alter-ego-uri,asta le-ai învățat din telenovele,ai impresia că ești la circ aici de ne crezi așa de nărozi, nici nu ști să minți și vrei sa aperi patria, cică nu îți poți schimba numele, dume de astea apuse nici copiii de grădiniță nu le i-au in seama, vino cu ceva mai convingător până acum nu prea ne-ai flatat sau convins.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai si eu mananc compulsiv, zic asa ca gluma acum.

Pe Rosalia stiam ca era Marfil si Cristinne31 (in vara lui 2019), nu a recunoscut dar ea era, asta mai prin toamna pana sa ii dau ignore ca ma tot ataca, ca dovada ca Marfil si-a pus si acum o saptamana ca nume.

Dar acolo era 101 % clar ca ea era, ca dadea cam aceleasi mesaje si ca tema si ca formulare.
Plus ca punea aici povestea cu traumele din copilarie exact ca Marfil, etc.
Si aia cu, ca i-a placut de bodyguardul ala de la magazin.

Si o dadea pe faza cu "ce dovezi ai?", pai nu era nevoie, ca era clar ca ea era.

Rosalia mi-a dat un privat de la alt user, dar n-a zis cine e, a scris o pagina exact ca si Rosalia ca si tema si restul, si i-am zis "nu am timp sa raspund", m-am prins cine era.

Insa aici nu imi pare, ca ceva e diferit.
Asa mi se pare mie, dar nu te contrazic totusi.
Adica ideea este ca, cu orice user era, ma prindeam ca ea e.

Acuma ce sa zic, mi-a dovedit ca are un cracter nasol (am dat dovezi publice cand ma acuza ca scriu mult cand ea scrie si mai mult dar fara legatura cu discutii private ce nu se dau, ci ce era neutru, un om okey nu acuza cand si el face chiar mai tare) si ma tot ataca aiurea si pe privat si aici, in schimb faptul ca schimba userele, daca scrie inteligent, nu este o problema pana la urma.

Oricum e mult mai bine decat multi care scriu telegrafic si nu au nimic de spus, asta la toate forumurile ma refer.
Nu or fi aia bolnavi sau nebolnavi dar in cap e cam gol.
Multi bolnavi sunt mai destepti de 10 ori decat sanatosii si ai ce discuta cu ei, iar daca au caracter ok si nu au tulb de comportament si socializare, sunt o companie mai ok decat altii care fac relatii superficiale si te arunca la gunoi oricand.

Dar totu e sa ai caracter! Sa nu insulti, sa nu ataci, sa nu injuri, misto, doar din traumele tale, invidie, etc.
Bine, aici e si inteligenta putin mai jos, ca un om destept se duce la specialist, zice de traume si rezolva, nu se razbuna pe altii ca si cum asta ajuta. Aia ajuta doar pe moment.
Daca te respect, respecta-ma! Daca nu ma suporti, nu mai discuta cu mine, nu mai da mesaje de acuze si altele.

Ca asta NU ajuta. Celalalt zambeste, stie ca esti un om cu traume si te lasa in pace, iar cand se plictiseste te trezesti si cu un ignore si gata. Te lasa sa zici cat il amuza, apoi gata.
Si ramai cu traumele mai departe...

Popa nu o placea ca nu arata corespunzator, de aia nu o placea, daca o manca compulsiv cum zice are kg in plus, si asta o strica total de multe ori.
De aia a si intrebat mai acum cateva zile aici de sportivul ala care daduse mesaj aleia cu picioare lungi si nu stiu cum. Pai aia arata blana.
Si intreba daca eu zic bine ca fizicu rules, pai...
Raspunsul il da realitatea, nu noi.

Dar la gandirea care o are, am pretentia sa stie daca eu zic bine sau nu.
La inceput ma acuza ca zic prost, dar a ajuns sa se intrebe totusi. daca zic bine, ca realitatea ii arata niste chestii.

O fi cu cap si nu stiu cum, dar barbatii is f vizuali in primul rand, daca nu le place ce vad, adios.
Barbatii adevarati aratosi, ca aia nasoi zic bogda proste la orice.

Deci aia este.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Nu este rosalia am vrut sa vad cum reacționează, nu este ea că are personalitate, daca ar fi slabă la cat e de inteligenta ar rupe la bărbați ar avea două atuuri, dar poate sa slăbească cred și cu hipotiroidism dar ea mănâncă compulsiv din cauza singurătății, exact cum făceam eu înainte

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Awww :))) dacă o mai ții tot așa o să ajung să mănânc frunze din copaci ca să devin eu o frunză în loc de-un copac :))))) Prea mă lauzi. :)))

Dar cineva mă înțelege în final. :) Da, mănânc de singurătate, chiar da, chiar am zile când mănânc fără măcar să-mi fie foame și chiar îmi revenisem într-un timp, dar după plecarea cuiva și de fapt ba chiar a două persoane recent, chiar m-a șifonat iar, încât aș mânca tot frigiderul. :( Dar poate ai dreptate. Poate ar trebui să mă ridic iar. :) Și da, mai greu, dar se poate să slăbești și cu hipotiroidism. Poate ar trebui să reîncerc. :) Am slăbit o dată de la 100 de kg la 80, le-am pus la loc de la 21 de ani după ce m-a abandonat Didi, BFF ul meu :((( deci poate ar trebui să mă reapuc. :) După ce-mi revin și din aceste abandonuri. :)

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai da, si eu zic ca Patricia nu e Rosalia.
Daca era slaba, normal ca rupea la barbati.
E f greu sa slabesti, eu mananc aiurea de la chimia defecta din creier (la mine e pe dos, cand sunt trist sau anxios nu imi arde sa mananc).
Aveam in septembrie 61, 7 Kg, acum am 64, 2, inca is bine la 1, 7 m, insa vad ca tot urca lent.
Dar n-am ce face, cand ma ia pofta aia idioata de ceva si mult sa bag, e nasol.

Damite sa ai 20 kg in plus, cum dracu le mai dai?!
Cand eu nu pot acu sa dau 1 kil jos, cand am kg in minus.
Ca vreau sa ajung pe la 60-61, ca sa am tampon destule kg in sus.

Alaltaieri am mancat 6400 Kcal in loc de 2300 cat ardeam.
1 kil de cozonac, alune si altele.
Am luat 0, 6 Kg intr-o zi.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Ce cozonaci mănânci? Cu Milka nu se găsesc? Pai și 20 de kg cum le poți da jos? Cu deficit caloric? Mult cardio? Eu as zice că cei care mănânca cat 5 la un loc doar daca ar ajunge în coma nu ar mai manca,este extrem de greu sa te abții când mănânci pe fond emoțional,până nu îți rezolvi problema de la rădăcina nu poți,și dacă poți te chinui și apoi într-o zi mănânci din nou mult și iar o tii așa și ajungi chiar cu mai multe kg sau la fel, trebuie sa vina natural aceasta abținere, și cam de la mediatorii chimici, acolo e cauza, lipsa de motivație și voința

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Știi că la kg mai multe, slăbești mai ușor? Explicația chiar o auzisem la emisiunile cu cei cu obezitate morbidă, le explica medicul ce și cum. Spunea că cu cât ai mai multe kg cu atât le arzi mai ușor, deoarece la 100-200 de kg ăia au doar grăsime, pe care o ard super ușor. Chiar cred că am văzut undeva și un experiment o dată cu o bucată de grăsime pusă pe tigaie și apoi o bucată de carne pusă pe tigaie, grăsimea se topea, carnea se cocea dar foarte greu. Nu am înțeles exact explicația completă, dar am înțeles esența, că oamenii cu kg mai multe, având mai multă grăsime o ard mai ușor, ba chiar pot slăbi și câte 1 kg, 2 pe zi. Dar oamenii care au din ce în ce mai puțină grăsime și deci doar masă musculară, slăbesc mai greu, deoarece ei după ce extirpă grăsimea, ar fi cazul să extirpe și din masa musculară ca să mai slăbească, iar acolo mai greu. De aici explicația de ce la 60 de kg alea două, trei peste 60 le dai mai greu. Cât și masa musculară, mi-a zis un nutriționist o dată, la care am fost dar de care nu m-am ținut happy că nouă celor grași ni se dezvoltă o dată cu grăsimea și masa musculară și chiar și oasele deoarece sunt obligate și chiar forțate să susțină corpul și șuncuțele. happy Deci și tu, cred că tu erai cel care mi-ai dat răspunsul în iarnă la postarea cu mâncatul, când ai zis că și tu avusesei parcă kg în plus, deci dacă ai avut acum ai și oase mai puternice și mușchi mai dezvoltați, mai ales dacă kg extra le-ai avut de mic. Deci cumva alea 5, 6 kg nici nu sunt doar din grăsimea ce ți-ar mai fi rămas, poate sunt din oase și mușchi și deci da, celor grași le va rămâne chiar și slabi să aibă o statură/postură mai dezvoltată chiar și când slăbesc. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai mananc de toate, de ex cozonac Boromir cu ciocolata si rom din ala la 450 g cu ambalaj galben la Mega Image sau cora.
Sau Stollen, cozonac stil german din Lidl adica asta:

https://www.daringgourmet.com/stollen-german-christmas-bread/

Mai mananc ciocolata cu alune, sau nutela cu paine, clatite cu nutela, strudele cu mere, depinde cum imi vine.

Teoria e buna, practica ne omoara, deficit caloric ai doar daca poti sa il ai, nu e asa simplu, cardio arde putin un 600 Kcal la o ora de alergi de lesini, mai bine nu mai mananci ciocolata aia de 600, nu e asa o solutie asta, plus ca multi nu au timp, muncesc, vin seara acasa, vor si ei sa se mai uite la un film ceva, nu sa traga la jug.
E bun sportul asa moderat pentru sanatate, dar in rest e cea mai nerandamentoasa metoda de a slabi. Baza e dieta.
Au zis si americanii "nu ne ingrasam ca nu ne miscam ci ca mancam prea mult".

Nu e vb de motivatie si vointa, e vb ca sa nu mai ai nevoie de motivatie si vointa! Sa nu mai simti nevoia sa mananci asa.
Eu am trecut prin asta si e minunat de la sine sa slabesti fara efort chiar deloc.
Aveam dieta de 1300 kcal/zi dar ma saturam asa, dadeam cam 4-4, 5 Kg lunar adica normal, si eram sedentar sadea. Aveam 1000 kcal deficit.

La emotional sigur, trebuie rezolvate probleme si se poate daca oamenii se duc la psiholog (ma mir de ce nu se duc), la chimie cum am eu, e f greu.
Ca la mine de multe ori dispare tenta de a manca asa.
S-a dus pofta aia si foamea in plus accidental de la tratament, care urca activitatea serotoninica pe receptorii 5HT2C.
Si cand cobori activitatea, manaci de rupi.

Chimia e cauza a poftei si foamei in plus, ca aia e cheia.
Ca e si din cauza asta lipsa de vointa si motivatie e alta, dar daca trebuie sa ai vointa si motivatie, inseamna ca te opui la o chestie care exista, lucru nenormal.
Nu trebuie sa am vointa sa nu mananc dulciuri sau sa ocolesc cofetaria dar as manca, trebuie sa intri in cofetarie si sa iti vina sa vomiti doar de la miros, cum mi s-a intamplat mie.
Doar asta e metoda sustenabila in timp.

Si putini pun problema asa.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Un om mănâncă compulsiv când e invadat de gânduri negative,e singuratic,nu e iubit de nimeni,se simte singur,are probleme de a se adapta,integra în societate,la locul de munca,in familie,peste tot,când nu e deloc ok cu el însuși și nu se poate acepta așa cum este,ceva îl tot frământă psihic și atunci încearcă să compenseze cu mâncatul excesiv,asta îl linisteste,că altfel nu știe cum să se liniștească,mai ales daca nu vrea să iasă din zona de confort. Mai sunt in vederea problemepor psihice grave cum e depresia,anxietatea și altele care îți produc un stres și o tristețe profundă care te îndeamnă mereu să te afunzi in mâncat neregulat și excesiv,de la psihic vine totul,când acolo se produce o schimbare nasoala atunci apar și probleme cu apetitul și sedentarismul și nebuniile din capul lui,un om care e singur se simte singur nu prea poate scăpa de acest obicei decât dacă face ceva sa schimbe exact cauza care nu ii da pace nici să doarme,care îi cauzează insomnie și multa suferința,când neurotransmițătorii sunt afectați atunci e foarte greu că nu mai ai nici voința nimic nu mai ai, dar asa e, asta trebuie sa vina natural fara sa te forțezi sau sa ai motivație sa te abții, unii trăiesc numai pentru a manca nu mănâncă pentru a trai, e un stil de viață dus la extrem care le pune întreaga sănătate în pericol.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Mi se pare o tampenie sa mananc ca-s trist sau ca nu m-ar place nimeni, mancatul duce la mai mare tristete cand te distrugi, nu stiu ce gandire e asta de a-si face mai mult rau!
Nici nu ma linisteste de fapt nici pe moment, nu am chef de mancat in momentele alea, nu ma bucur de gust.
Din contra, daca tot is praf, nu vreau sa fiu si mai praf!

Si eu am depresie anxioasa dar nu are treaba cu mancatul, ca mancam mai mult si cand nu aveam depresie si nimic.
De mic sugeam biberonu rapid ca dracii, se mirau si ei parintii! Si mai voiam, in timp ce verisoara mea abia tragea din el.
Adica prea rapid il radeam.

Dar si daca era pe psihic, nu faceam asa ceva, ma duceam la specialist si ceream ajutor imediat, mai ales ca se rezolva daca esti in cazul asta.
Si mi se pare simplu de tot sa-ti dai seama de asta naiba.
Cum am cerut si acum cu chimicu defect, am cerut si cand aveam 60 Kg, nu cand iau 40 de kile abia!
Si mi s-a zis ca nu se poate face nimic, dar macar am fost la mai multi psihiatrii si psihologi.

Cu sedentarismul nu am vointa si motivatie sa dau la bicla dar nu e o problema, atat timp cat am kg chiar sub normal, nu ma deranjeaza.
Tot ce vreau este sa nu iau in greutate, atat.
Am si diabet, insa bag insulina si mananc, pe regimu de diabet chiar n-as putea sa stau! E criminal ala.
Ce sa faci cu 40 g de paine la masa? O felie mica si jumate? Nici la puscarie nu e asa.

Nu ma deranjeaza ca mananc doi cozonaci odata de 450 g, cont sa am media calorica 2300 pe zi ca sa nu ma ingras.
Nu prea is de acord sa mancam doar sa traim, ca si placerea din mancare este una alaturi de celelalte la o adica, doar sa nu ne faca rau, sa nu sarim de kcal, sa nu stam cu glicemii mari daca avem diabet.

Ca tot smecherii au scos prostii pe piata, si daca le-a scos, nu poti sa te abtii, putini pot.
Au speculat asta.
Toti oamenii supraponderali au probleme de au pofta si foame peste normal, ori pe psihic cei mai multi, ori pe chimie ca mine dar mai rar.

Aia pe psihic nu au avut probleme de la nastere, ci de la un moment dat.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt depresii in care mănânci de rupi și altele în care devii anorexic, ți se pare tie că tu nu suferi din cauza asta ai alt psihism, alții au alt creier și îi afectează grav faptul că nu sunt iubiți, aceptati de nimeni și că sunt neputincioasi, așa cum e la tine dulciurile un refugiu așa și la ei mâncatul excesiv pe fond emoțional.Asa funcționează mecanismul mental la unii, oamenii sunt diferiți, și altora li se pare morbid că un om la vârsta ta e întreținut de propria mamă la 43 de ani și că stai numai în casă ca un copil,deci totul e relativ,așa cum tu nu ii înțelegi pe ei nici ei nu te pot înțelege pe tine,psihicul e ceva foarte complex pe care un om de rând nu îl poate înțelege,și nici un psihiatru sau un psiholog care e prost bata,asta chiar nu înțelege psihicul uman,nu e nici medic,da niste sfaturi puerile pe care și pacientul le știe. Pentru unii e o tortura psihică faptul că nu sunt acceptați de societate sau de niste persoane,așa cum e și cazul la rosalia care suferă foarte mult după șef și că și-a bătut joc de ea,tu nu prea ai cum sa suferi că stai numai în casă,ești rupt de realitate nu te supăra pe mine asta e parerea mea,nu înțelegi problemele oamenilor deși ai urmat o facultate de psihologie,pai nu se vede deloc că ai trecut pe acolo,și foarte multe de învățat despre psihicul uman și foarte multe chestii care sunt aparent simple vad că te depășesc,răspunsul e clar și simplu, se mănânca excesiv pe fond emoțional, ce cauze au adus la probleme emoționale!? Tocmai acelea pe care le-am mentionat mai sus, chiar la probleme psihice fiindcă unii oameni genetic sunt foarte sensibili.
Din cauza unor probleme psihice sau psihologice mănâncă exagerat, nu exista altceva decat bulimia in rest totul de la mansarda pleacă.

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Ți-aș fi dat fundă dacă întrebarea ar fi fost despre nutriție/psihic și motivație. sad laughing)))))

Dar acum lăsând la o parte glumele, eu cum naiba fac să obțin asta? sad Faza este că tot ce ai spus tu aici, EU ȘTIU, CUNOSC, asta este și mai frustrant, DAR NU APLIC.
Pentru că simt că nu pot, știu că acum o să spui că în viață nu există nu poți ci doar nu vrei, daaar pnm, EU SIMT CĂ NU POT. sad Și chiar vreau să pot. Pe sănătate chiar sunt praf. Ba amuzant e că în prezent și pe economie sunt praf, îmi zic zi de zi că acum trebuie să strâng cureaua deoarece nu mai am bani, dar tot nu renunț la stilul ăsta compulsiv de a mânca, de ce? sad

La dracu, m-am dus la psiholog și tot simt că nu am reușit să mă las de viciul ăsta sad

Și lăsând la o parte prostiile acum, chiar îmi doresc să fiu sănătoasă, dar simt că nu pot renunța la mâncare, deoarece oamenii nu au fost niciodată acolo, nici chiar familia deși mi-a dat tot ce a avut financiar, deci mâncarea a fost singura care a stat mereu lângă mine. sad

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da! Aici ai dreptate, oamenii care au probleme de la psihic cu viciile chiar a venit "de la un moment dat" deoarece au avut niște traume și după ele, au urmat viciul, în mare știu de unde vine totul, dar treaba aia nu am prea abordat-o la psiholog, deoarece încă este sensibilă chiar și după mii de ani. Chiar nu am vorbit mult despre subiect. Oare ar trebui să-l abordez mai în amănunt cu psihologul meu? Oare disecarea traumei în mărunt, mărunt m-ar ajuta mai mult să trec într-o bună zi peste ea? De fapt cred că sunt vreo două. Pe ambele le-am dezbătut super superficial, deoarece încă mă dor.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te schimbi,sa nu te mai izolezi de oameni,sa nu generalizezi că dacă ai avut parte de eșecuri ți se vor întâmpla la infinit,sa ai mai multa încredere în tine și în potentialul tau, te-ai refugiat în mâncat din cauza vieții tale psihosociale,viața ta privind interacțiunile interumane e KO,psihicul știe asta îți dă semnale că ceva nu e in regula cu tine având tot feluri de stări emoționale morbide,însingurarea excesiva,kg in plus mult peste limita,psihicul de mult te-a atentionat și insomnia că ceva nu e in regula cu tine,nu te poți accepta așa cum ești,ceva la personalitatea ta are de suferit znu ești multumita cum ești ca om,nu te placi,nu te iubești,îți bați joc de corpul tau,de sănătatea ta,nu te poți trezi la realitate ești ancorată în trecut și asociezi orice posibila șansă cu traumele din trecut, ești într-o situație foarte grava și nu ești constienta,când vei cădea în depresie îți va fi imposibil sa mai schimbi ceva că nu poți acum schimba fiind sănătoasă atunci sub nici o forma nu o sa mai poți,și tu pari sa fii acel om care daca cade psihic jos nu își mai revine,nu ești din fire o luptătoare,nu ai fost niciodată,vrei ca lucrurile sa se rezolve de la sine dar nu merge daca nu mișto nici un deget. Nu ai schizofrenie sau autism sa te izolezi de oameni complet,și totuși alegi sa îți trăiești viața ca un autist de ăla care și-o pierdut orice speranță la viață,pentru tine viața e un joc de copii care crezi că îl poți modifica când vrei tu,când alegi sa ai așa un stil de viață și să te obișnuiești in singurătate crede-mă că acest lucru este cel mai greu lucru din lume pe care un om îl mai poate schimba, pentru tine viața e SF, îți bați joc de tine in ultimul hal fara sa iti pese de nimic, dar ai tu mai multe traume pe care noi nu le stim și nu le-ai divulgat așa că nu pot sa te judec că nu știu ce e in mintea ta, cert este că îți bați joc de corpul tau, la 40 de ani va fi prea târziu să te mai schimbi, copilăria, tinerețea ți-ai ratat-o mâncând tot ce îți trece prin cap și ce găsești în blestematul ăla de frigider.
Sincer îți meriti puțin soarta laughing e păcat de tine
Sa îți schimbi stilul vieții asta trebuie sa faci și modul de gândire dar nu pari a fii acel om, eu de regulă știu cine poate și cine nu sa se schimbe.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Fantaspirit):

Sincer fac eforturi supraumane sa nu iti dau bullylaughing cam meriti, dar mă abțin laughing
La nutriție nu mă pricep.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

La mine dulciurile nu-s un refugiu, cand reusesc sa nu mananc, ma bucura!
S-a constatat la mine, daca au urcat serotonina pe receptori aia, a disparut foamea si pofta in plus.
Daca ai coborat, mancam ca dracii.

Sigur ca si depresiile fac asta, insa eu nu ma refer la aia care de la depresii au pofta de mancare data de low serotonin adica in mod direct pofta aia si foamea aia urata.
Ma refer la oamenii care gandesc ca e normal sa manance ca sa compenseze altele.

Mda, nu stiu, E una sa nu intelegi de ce un om la 45 ani nu lucra, ca nu intelegi ca depresia ii ia motivatia si de viata asta (daca merge, prefera sa mearga din inertie doar, nu sa lupte pentru ea, si daca nu mai e, adios), e una sa nu intelegi ca ai un rau idiot (ca o durere de cap tampita) mai permanent mai ales intre 12 si 18 si zaci in pat si cu o somnolenta patologica, si alta e sa nu pricepi ceva f simplu, adica cum sa gandesti ca e normal sa compensezi emotiile cu mancare care te va distruge triplu.

Si tot asa, alta e sa nu intelegi de ce acei oameni nu lupta sa scape ducandu-se la specialist!
Eu macar am luptat ani sa ma rezolv la specialisti, este altceva.

Da, ai emotii negative da? Citesti si tu, afli, vezi ce au patit aia ca tine, zici:
"Ba, daca fac ca aia ajung f rau, mult mai rau decat sunt, hai sa ma duc la specialist macar sa incerc sa rezolv, nu fac ca aia dracu, ce de aia vad, aud, sa invat ceva de acolo".

Ca de ex eu nu incercam sa ma repar, atunci era normal sa nu intelegi de ce nu o fac!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca stii de unde vine, trebuie sa te deschis la psiholog neaparat! Mare greseala faceti multi ca nu o faceti.
Te doare pe moment, dar dupa aia dispar, si inclusiv mancatul ala.

Altfel? Vei manca mereu, poate nu vei arata bine fizic, baietii nu te vor place sau te vor place putini aia mai nearatosi care nu iti plac tie, si suferi triplu. Si omul neiubit moare in interior de fapt!
Asta daca ai o greutate peste normal care-ti strica aspectul.

Plus sanatatea risc de dislipidemie, tensiune, diabet, presiune pe articulatii, plus traumele care te apasa mereu chiar daca ceva mai putin decat pe moment la psiholog.

Hai sa gandim putin totusi.
Adica ai rezolvarea pe tava si nu faci? Pfuai...sa stiu eu ca am rezolvare la ce am eu ca faceam orice zicea psihologu sau psihiatru.

Da-i drumu la tot, suporti dar dupa aia ai scapat!

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Pai unii nu știu de ce nu se duc la psiholog și se resemneaza,daca nu ar avea bani ii înțelegeam dar multi au bani de nu au ce face cu ei și aleg sa stea izolați, trăim și vremuri de rahat ce e drept, oamenii sunt foarte răi și perverși și nu prea mai ai încredere, nici în neamuri, dar macar sa ai grija de tine cat de cat, ea o zis că are peste 100 de kg asta e enorm însă aibă și probleme cu inima, și alte boli daca nu se oprește, trebuie sa îți reglezi tiparul de gândire nu știu dar e greu când ai boli la cap, majoritatea avem probleme psihice nu doar de pe platforma și în realitate suntem foarte delăsători și ne resemnăm prea ușor, ne mințim că vom fi ok dar multi dintre noi suntem cazuri pierdute

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Tu te-ai refugiat in singurate și nu poți nega acest lucru nu neapărat în mâncat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Funda puteai sa-i dai daca iti place ce scrie, nu conteaza ca nu e topic de nutritie, oricum se leaga de problemele tale de fapt, si iti este chiar mai util decat tema topicului.

Ca..pana la ala de nu te-a placut, trebuie sa fi sanatoasa si supla ca sa gasesti alti 20 care sa-ti placa si 10 din ei sa te placa mult.

Daca vrei aplici! Si daca vrei sa scapi cu adevarat de problema.
Nu ai reusit sa scapi de mancat ca ai zis in celalalt mesaj mie ca nu te deschizi la psiholog.

Exista nu pot la mancat, nu asta e problema, cand te ia pofta aia, te rupe, sau starea aia urata care trebuie stinsa cu mancare.
Dar nu exista nu pot la faza ca nu te deschizi la psiholog ca sa te faci bine, si sa scapi de la sine de viciu.

Nu conteaza ca oamenii nu au fost acolo, asta nu inseamna ca te distrugi total, ca acolo vei ajunge.
Uite eu, am gena de diabet de la mama, dar prin 2009-2012 aveam mancatul asta de la low serotonin si am facut diabet mult mai repede decat ar fi trebuit (sau poate nu faceam niciodata).
Am fortat pancreasul si l-am bulit partial, cu atatia carbohidrati din paine, cartofi, dulciuri.

Si.o sa ajungi sa nu mai ai voie sa mananci decat 40 g de paine si atunci sa te vad! Nu se duce viciul dar nu ai voie sa mananci.
Iar daca mananci, te simti f rau, si dupa un timp risti sa orbesti, sau sa ramai fara 1-2 picioare, depinde.
Ca nu iti da nimeni insulina ca mie, la mine a fost o exceptie.
Nu iti da pentru ca te miroase ca nu esti facuta pentru domeniul asta, simte ca nu ti-a placut domeniul (fara leg ca ai avea sau nu boala), si nu risca sa mori sau sa faci coma hipoglicemica si sa te trezesti paralizata dupa aia!

Asa ca...stai pe foame, sa vedem cum e, cu ce mai stingi emotiile negative! Ca daca iti e rau, nu mai mananci, iti zic eu.
Eu mancam si 5 cozonaci de 450 g odata!

Nu zic ca sigur se va intampla, dar sunt sanse 50 % sa da, daca nu te opresti din mancat porcarii. Si asta o zic si medicii, nu eu, ca eu de la ei stiu si de la experienta mea.
Deci eu zic ca merita sa te deschizi in terapie si sa rezolvi.

Tu faci cum crezi, inteleg ca ceva in psihismul tau nu te lasa sa faci asta insa totusi e sansa vietii tale!
Si sa nu uiti inca ceva, in general bolile au interesul sa se intretina, si lupta sa nu faci ceva, culmea. Parca is inteligente.
De aia uneori trebuie fortat ca sa invingi capcana asta.

Si ca dovada ca boala e inteligenta, de ex la anxietate da?
Daca ai frica de cutremure ca stai la bloc, daca te muti la curte, muta frica pe altele! Si te tine asa pana rezolvi aia, cand ai rezolvat-o face cumva sa ai alta frica.
Daca nu ai motive, o sa-ti face scenarii imaginare nasoale si o sa-ti fie frica de alea "daca ar fi asa...vai ce rau e", si ai trai de fapt in situatiile alea.
Si dupa aia daca nu merge si nu merge, iti baga frica de moarte, si te-a spart! Ca nu o poti rezolva motivul.

La depresie la fel.
Daca esti trist ca n-ai iubit, te tine asa.
Daca ai "aaaaa pai nu e cum credeam eu!".
Esti trist ca ai luat 2 la mate, daca iei 10 "aaa pai...nu conteaza asta".
Vezi cum te joaca? Asta e inteligenta.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai asta am zis si eu, ca are problema de sanatate daca mai continua asa.
Si i-am zis solutia.
Nu trebuie sa modifice nici un tipar, trebuie rezolvata cauza care i-a dat tiparu asta si automat apare tiparul corect.
Trebe doar sa se deschida la psiholog, atat, apoi vine tot de la sine.

In afara de bunici, parinti nu prea poti avea incredere in nimeni.

Nu m-am refugiat in singuratate, am pe mama alaturi, trei prieteni buni cu care ma vad des cu care ma inteleg f bine, stam cateva ore la vorba, am si o ruda care imi e si prieten cu care fac la fel.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

In casa te-ai refugiat,ești izolat de societate nu ești integrat in societate, e bine că ai prieteni dar sunteți izolați de societate, stand în casă mereu nu exclude ideea de a fi normal, îți negi propria existență, viața socială cu viața ta izolata sunt 2 lucruri total distincte, in paralel, nu corespund deloc una cu alta, cunoști aia 3 prieteni dar nu ai explorat și evolust deloc social pe nici un plan,ești în Matrix faci aceleași lucruri ai aceeasi rutina,subiectele discuțiilor ce diferă în rest nu exista diversitate socială în viața ta doar casnica,tu ești un om casnic,nu esti interesat de mediul exterior ci doar de cel interior,nu exista conceptul de next level la tine,ești la același nivel de foarte multi ani. Faptul că stai cu mama ta nu denota maturitate, la vârsta ta trebuia să ai familie, realizari, tu practic te-ai dus la școală degeaba că nu ai realizare nimic, ai noroc cu mama ta daca nu era ea îți puneai de mult funia că nu te vad sa te descurci singur in viața fara maica-ta.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai cum sa ma descurc singur daca sunt bolnav?! Deci nu se pune, nu ca nu m-as fi descurcat altfel, aveam o meserie buna, daca aveam chef de viata si sanatate, lucram, dar tot cu mama stateam.
Nu are nici o treaba cu maturitatea, plus ca decat sa stau cu una care e o straina si oricand te arunca la gunoi cum vede pe altul mai nu stiu cum, mai bine cu mama care e de a mea, zic asa ca si paranteza.
Si asa si relatiile astea-s pline de hibe, asta stie toata lumea.

Nu am pierdut mare lucru, vreau independenta, nu sa stea una pe capul meu, copii oricum nu voiam ca nu voiam balamuc, asa ca aia e.

Poti zice de imaturitate si altele daca omu e sanatos si nu face aia si aia, desi daca nu face, tot probleme are de fapt.

Sa evoluez asa social sincer nu vedeam ca pe mare chestie, sa vin obosit mort de la munca, sa fiu la cheremul nu stiu carui sef mai nu stiu cum, sa am prieteni falsi superficiali langa mine care pun pret pe tine doar daca ii distrezi, sa am o relatie cum sunt relatiile, obligatii si iar obligatii, si aia sa te trezesti ca nu te mai iubeste si asa mai departe.
Mediul asta exterior sa ma intereseze? Nu am nevoie. Si daca lucram, imi faceam treaba si atat, nu aveam prea multa treaba cu altceva, ca stiu cum sunt oamenii si multi stiu.
Prietenii astia ai mei fiind si ei putin mai aparte, au relatie mai stransa cu mine si eu cu ei, nu suntem buni doar la bine cum is majoritatea alora neaparte.

Nici unu din prietenii mei nu sta in casa, ala programatoru lucra, ala ingineru mai da meditatii la mate si de duce colo si colo, celalalt are familie si copil, lucra.

Ce aia cu negarea existentei?!

Nu am nevoie de nici un next level. Ptr ce? Nu traiesc pentru levels, traiesc fiecare zi cum pot mai bine si atat.
Pana la urma in casa am cele mai multe de facut in general.
Am calculator si faci diverse, ai TV cu de toate, ai telefon faci diverse, mai stau de vb cu prietenii.
Rutina asta imi place.
Dar mereu apare ceva nou si la calc si la TV, si la tel, discutii diferite pe teme complexe care nu se mai termina si ne place, nu e absolut nici o problema.
Ma simt cel mai bine asa.

Nici in scoala si fac nu ma regaseam in ceilalti care aveau numa tractorisme in cap, baute, hahaiala, prosteala, nu imi trebuia asa ceva.
Mai bine ma intelegeam cu profii.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt oameni care se duc cu depresii grave la muncă și ies din casa nu se izolează,asta e o justificare,așa te-ai obișnuit tu sa stai in casă și să fii mereu sprijinit financiar fara să miști un deget,daca aveai depresie așa gravă erai internat la psihiatrie de nenumerate ori, ți se făcea pensie de incapacitate de munca dar nici medicii nu ți-o făcut pensie că așa au considerat că nu ești un caz pierdut. Ești un tip inteligent dar bleg nu e doar depresie ești și foarte delăsător și ești genul sa te complaci și să te folosești de pretextul asta mereu să nu lucrezi, ești un bun manipulator și te folosești de bunătatea și naivitatea celor din jur, așa cum stai cu orele pe TPU așa ai putea și să mergi sa lucrezi in loc sa pierzi timpul, un job part time de 4-6 ore ai putea avea dar nu vrei, depresii grave sunt alea când ai ideatii zilnice de suicid și tentative tu nu ai așa ceva, ai motivație sa ai hobby in casă dar nu ai motivație sa ai un job part time sau de acasă să lucri acasă, nu îți place ție munca asts e problema, sunt oameni cu schizofrenie care muncesc. E viața ta dar daca nici psihiatrii nu te iau în seamă cu boala care sunt medici acreditati și consideră că ești apt de munca noi nu mai putem sa luăm în considerare ce intrugi tu pe aici sau scornești.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cam în majoritatea gândesc ca tine.

De unde până unde stă esența unui om în relațiile pe care le are sau în nu știu ce vile și în nu știu ce funcție? Aia e doar valoarea dată de societate, ba de multe ori e chiar condiționare socială. O condiționare că trebuie să faci tot ce fac ceilalți ca să fii ca ei. Ba de multe ori cu cât ai mai mult cu atât ești mai condiționat și manipulat de ei, aici mă refer mult la creditele bancare, doar ca să ai tot ce au restul, ca oricum la bătrânește când ai creditul plătit să nu te mai miște nimic că ești cu duhul pe moarte. happy

Însă aș sublinia totuși importanța unui singur aspect, sper fără a te jigni, deși oricum nu știu exact povestea ta, eu aud acum doar ce citesc de la Fanta, pe care vrem să-l acceptăm sau nu, acela este jobul și în final banul care ne guvernează. Adică un job la un moment dat trebuie să avem pentru a ne asigura măcar traiul de zi cu zi. Dar oricum dacă tu ai o mamă care te ajută și tu o ajuți cu altele, iar nu e rău nici așa. Dar per total ca tine gândesc și eu. Nu înseamnă că dacă stăm în casă nu avem viață. Avem o viață în casă. Însă e de pus sub lupă izolarea asta doar dacă spre exemplu pe noi ne deranjază, teoria mea din capul meu cam așa sună, oamenii care sunt solitari sunt introverți și așa cum pe coleric nu o să-l schimbi ca o dată la două minute să înjure sau să te dea naiba ca după încă două minute să te iubească iar, că așa sunt colericii, așa nici introverții nu vor fi schimbați, lor le place confortul și liniștea colibei și sufletul lor, însă când în casă ei au depresie, anxietăți și chiar vor să se sinucidă sau se iau de vicii, atunci poate e cazul să pună sub lupă ce e introversie și ce e izolare. Cam așa sună teoria din capul meu. happy

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Man! Spui bine, la partea cu cei cu boli psihice care lucrează, avem exemple o groază, avem exemple și de oameni cu fobii sociale care chiar lucrează, unii chiar în joburi unde sunt mâncați de mulțimi de oameni sau interacționează cu aceștia, dar te rog nu te lua de nimeni și nu judeca până la urmă viața nimănui. Noi nu știm de ce contul Mosotti nu lucrează, în prezent. Cum nici nu știm dacă în trecut a lucrat sau nu. Deci de ce să judecăm ceva ce nu înțelegem? Deși așa este, dacă tu nu ai nicio boală, nu ai nicio scuză să nu lucrezi, dar în final e viața lui și alegerile lui. Cum și oamenii care nu cred în God, ok, poate pe noi care credem ne doare doar că se iau de El și-L hulesc, dar în final, ce aleg ei să facă cu viața lor sau în ce aleg să creadă, nu e problema noastră, nici chiar a credincioșilor, e viața lor, alegerile și plăcerile lor. happy
Sper că iar nu o să mă înjuri misterFanta. Deja ai ajuns să-mi fii simpatic foc. Dar cum voi vă certați la întrebarea mea, simt nevoia să subliniez ce am de zis. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce tot ai impresia că te-as înjura? Pe cine am înjurat până acum? Sau vrei subtil sa mă rogi sa te injur?laughing
Și eu sunt ca el asa că nu îl judec,e și vina noastră nu doar a problemelor psihice,nu putem da vina mereu pe ele că sunt unii mult mai bolnavi decat noi cu schizofrenie paranoidă gravă care lucrează și în cadrul medical chiar, și eu îmi blestem zilele că nu am realizat ceva și nu prea am lucrat,dar eu nu sunt așa de inteligent ca el,el putea să facă foarte multe cu inteligenta lui în viața așa și cu depresie,și la un job part time nu ii era imposibil sau sa muncească de acasă,și eu și tu și el suntem bolnavi așa că nimeni nu judeca,ci doar să recunoască că e și vina lui nu doar a bolilor,și a mea este că și eu sunt sprijinit financiar și fur curent dar eu mă simt penibil fiindcă și când eram sănătos eram delăsător nu prea luptam, acum eu incerc din răsputeri să lucrez sunt constrâns nu o sa mai fiu ajutat și nu pot din cauza fobiei sociale, ori o sa reușesc ori o sa apelez la suicid așa sa fiu intretinut cum este el nu pot accepta fiindcă eu o vad ca pe o umilință, și chiar mi-a zis ruda că sunt și alții cu depresii și atacuri de panica care lucrează și are al naibii de mult dreptate așa că eu o sa ajung sa aleg și o să mă rog așa nu o sa mai pot trai, poate o avea omul o depresie ieșită din comun nu știu dar doctorii au considerat că are capacitate de munca, la câți au depresii majoritatea ar trebui sa își facă pensii de handicap și să nu mai meargă la lucru, pai unde ar ajungea lumea laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Ca sa minti, trebuie sa ai de castigat, pensie, avantaje, etc.
Ce interes as avea sa mint aici?
De unde stii tu ca psihiatrii nu ma iau in seama? Asa pentru cunoasterea ta, doar depresia severa psihotica se pensioneaza.
Eu nu am asa ceva, slava domnului.
Severa e sa zaci in pat toata ziua si vai de tine, sa ai fata impietrita, unii nici la toaleta nu se mai duc!
Nu mai au energie pentru asta, doamne fereste.
Ajung la spital cu tentative de suicid, taieturi pe corp, etc.
Psihotic adica cu halucinoze, spre deosebire de halucinatii ca la schizo unde nu iti dai seama ca e iluzie.
La halucinoze iti dai, dar aia e, treci prin aia.

Degeaba zice ca nu esti bun de munca daca legal nu te incadrezi.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Pai tu nu ai așa ceva,nu zaci in pat,nu te tai,vorbești frumos cu oamenii și tot nu te duci,nu te-ai dus nici când nu te-ai simțit mai bine sunt sigur,nu îți place ție munca asta e chestia că ai putea sa muncești nu ești o cauză pierdută, pai nu ți-o făcut pensie nu că nu ai depresie psihotică ci că au considerat că încă ești bun de muncă și au dreptate tu poți lucra dar te-ai obișnuit așa, și dacă nu ai avea depresie din cauza obișnuinței nu te-ai mai duce, un om care nu prea a muncit nimic la viața lui nu se mai poate schimba chiar daca motivația, energia și voința revin, caută să facă bani prin alte metode dar la muncă nu se mai duce

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Fanta are putin ceva probleme el.
In primul rand si daca un om nu vrea sa munceasca, e viata lui, nu acuzi, deci faptul ca acuza denota ceva nasol la el.
Ca dovada ca la sala aveam colegi care erau curati in suflet ziceau "treaba ta frate daca nu lucri, nu e nimic", sau "bravo frate". Deci vezi? Astia nu au probleme, complexe.

Si nu e ca...aia cu muschi is prosti, de multe ori aia unii sa vezi ce sanatos gandesc, si ce degajati sunt, nu te condamna, etc.

Nu am probleme cu venituri, si asta fara leg cu mama. N-am zis ca nu se zice, ce rost are sa bat toba? Dar nu aia e problema, si daca nu aveam era tot aia.

Plus ca ori cum ar fi fost, tot nu conteaza, pana nu cunosti viata omului, nu te poti pronunta, el se ia dupa aparente.
Pai sa stii ca-s f multi bolnavi psihic grav, si cand ii vezi, vb cu ei, zici ca-s brici, nici nu iti dai seama ca au ceva. Dar ei au, nu-s integrati social, etc.
Iar daca ai probleme si nu poti lucra din diverse motive, nici nu mai conteaza ca ai din ce trai sau nu, mai ales depresiile care iti iau motivatia si de trai.

De ex sora prietenului meu, e schizo, sta pe net ca si mine, se uita la TV, se joaca la consola (ce-i drept ea e mai bine ca inca are chef de destule, nu ca mine care am diminuate astea fata de inainte).
Declarata de medic neapta de munca. Dar nu ai zice, deci aparentele inseala.

Fanta confunda, corect ca multi depresivi, schizo lucra, dar aia care au fost tratabili si sunt cat de cat okey.
Cu ailaltii e vai de ei. 30 % din depresivi anxiosi sunt netratabili, sunt rezistenti la trat (ca asa se spune).
Si daca au depresii nesevere si nepsihotice, nu ii pensioneaza.
Degeaba zice medicu ca nu poti lucra daca legea zice altceva.

Viata e ok oriunde ai fi, si in casa si in necasa, totul e sa-ti placa tie asa cum e, nu e normal sa judec eu pe altul dupa gandirea mea.
Ca asta face Fanta de fapt.
Adica daca mie mi se pare ca, cutare chestie e aiurea, sa iti zic tie ca e aiurea, pai pentru tine poate nu e deloc aiurea, ala e mediu tau.
Nu inseamna ca daca nu-s ca altii, nu-s okey.

Eu nu-s deloc solitar si nici intr-o. Nici nu as putea sta singur, ma simt f bine cu prietenii mei si cu mama.
Dar nici nu as avea timp de altii sincer, pai asa multi sunt "izolati" in cercurile lor, si bogatii, si cercetatorii, ei intre ei se simt bine asa.
Nu au nevoie sa socializeze cu tot orasul.

Izolarea aia pe bune e cand nu vrei sa ai contact cu nimeni, cand vrei sa fii singur, introvertitii mai au unele relatii cu oameni.
Si cand esti izolat total dar nu te simti bine, ai probleme clar.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am zis, confunda bolnavii stabilizati si tratati, cu cei netratabili, primii normal ca unii lucra.
Desi nici aia multi, ca mai nimeni nu vrea un bolnav psihic la el sa ii lucre. Nici nu cont ca e stabilizat sau nu, ce stie el ce reactii poate avea ala asa din senin.
Lucra ca au ascuns boala in general.
Boli psihice gen depresii, schizo, tulb bipolara, tulb obsesiv compulsiva.
Fobia sociala este o ramura a anxietatii dar nu e asa patologica ca cele de mai sus.
Aia... daca nu esti printre oameni, poti fi f bine, poti avea joburi solitare, etc.

Fanta nu are datele problemei, dar cam acuza. Inteligenta nu are treaba cu sanatatea psihica.
Sunt si unele chestii care nu le poti zice aici (in primul rand din cauza ca poti influenta nasol pe copii, tineri, nu ca ti-ar fi rusine, ca pe mine nu ma int parerea altora daca acuza sau condamna).

Depinde de noi cand suntem sanatosi, si acel depinde tine de motivatie, vointa, ambitie, dorinta, iar alea le da sanatatea psihica, o depresie are jobul sa iti ia alea de cele mai multe ori.
Si daca nu o tratezi, cam ramai cu ele luate fie si partial.
Ca te mai bucuri tu de unele chestii, e alta dar nu esti cum trebuie, se diminueaza si din placeri.
Deci nici ce-ti placea nu mai faci deloc cum ar trebui.
De ex anulezi vizita unui prieten daca nu ti-e bine, sau anulezi o intalnire in oras cu cine vroiai sa te intalnesti, deci nu doar munca e problema.

Si cand esti sanatos nu depinde de tine, ca vei face de la sine ce trebuie sa faci, nu ai varianta sa nu faci.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Nu pot recunoaste ceva ce nu e real.
Pai tocmai de aia nu pensioneaza orice depresie, sa nu pensioneze prea multi, depresia severa psihotica nu o au asa multi.
Depinde si de gradul depresiei, ca daca e una usoara, nu ai treaba. Acu e o moda, cum e suparat pe ceva "am depresie".

Tu ai doar anxietate, sau daca ai avut depresie, nu a fost cine stie ce, era usoara, nici macar moderata.
Stii cum ai fi fost intr-o depresie mai serioasa (nu neaparat severa)?
1 - Nu ma intereseaza ca am sau nu din ce trai, oricum viata asta nu ma mai intereseaza, stau asa cat o mai fi din inertie dar nu fac un efort pentru a intretine ceva ce nu mai doresc, pentru ca daca fac nu stiu ce efort, mi-e mai nasol si nu am de ce.
2 - Ca lucru sau nu, nu e nici o umilinta, ca de fapt nu ma mai intereseaza mare lucru.

Atat timp cat te intereseaza ce faci daca nu mai ai bani, daca simti umilinta, esti okey cat de cat macar la minim.
Si nici asa n-ai sta, dar ai si perioade de bine, alterneaza starile dupa cum ziceai.
Altfel erai pa de mult.

Nu te juca cu..bolile psihice, ca alea nu vin ca sa depinda de tine uneori.
Alea vin sa te omoare! Daca nu se iau masuri, te rupe.
Ca dovada ca ai ganduri de suicid, desi iti alterneaza starile si cu bine. Dar gandeste-te ca stateai in perioada neagra permanent, cum era?
Mda, stii ca nu e bine, stiai ca trebuia sa faci nu stiu ce, si?

Regreti degeaba ca n-ai facut nu stiu ce, nu ai lucrat ca ai avut probleme, ca un om sanatos lucra de la sine.
N-ai ce sa regreti.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai slava domnului ca nu am depresie severa psihotica. Nu am zis ca doar aia nu se pot duce la lucru, am zis ca doar depresia aia se pensioneaza.
Ii doare pe ei in pix ca nu ai tu bani la o adica.

Ba cam da, m-am dus la lucru cand eram mai bine.
De aia zic, ca Fanta nu stie multe.
in ianuarie 2002 m-am insurat pe bani cu o nemtoaica ca sa raman acolo tocmai sa lucrez. Am dat 10000 euro, dupa 3 ani luai rezidenta. Nu am putut merge cu mama ca eram major deja, si nu se mai putea.
Am facut acolo bacul, ca nu era recunoscut ala de aici, te duceai un an la cursuri cu elevi din n tari in clasa unde nu era recunoscut bacul, si dupa anul ala dadeai bacul.
Te duceai la facultate sau nu.
Dar cu bacu puteai sa lucri pe meserii mai bune, functionar, functionar bancar, la birou, magazin de calcuri, service calcuri.
Chiar daca inainte sa lucri faceai 3 ani profesionala pe acea meserie, la ei profesionala e la orice meserie, nu doar la tamplarie si altele de genul.
Dar fara bac nu ai voie sa faci profesionala pentru joburi mai high.

Si am mers asa pana a avansat problema, si am venit acasa. S-a agravat mai tare si abia atunci m-am dus la medic cand era prea tarziu.
La profesionala aia lucrai, faceai o zi pe sapt teorie, si 4 lucrai la locul de munca. Te platea dar nu ca un sal intreg. Deci eram pe drumu bun.

Asa ca aia e, am vrut acolo ca la vremea aia aici era 100 dolari sal, la aia era minim 1000.
Mama fiind acolo cu tatal vitreg.
Deci am ramas fara nevasta dar macar am apucat sa iau rezidenta in Ianuarie 2005, hahaha, ca in 2005 am venit acasa vara (terminasem anul 2 de profesionala la calculatoare, ca n vara lui 2003 am dat bacu) si aia a divortat in lipsa mea.
Si uite ca nu am actele, sunt anuntat aici ca casatorit la primarie si nu stiu cum sa sterg casatoria. Eram aici cand a fost divortul, si tatal vitreg nu mai stie pe unde erau actele.

Asa ca am vrut, am facut cand am putut.
Cum ca nu fac cand mie imi placeau calculatoarele?! Imi placea service, montat calculator de la a la z, inlocuit componente, instalat sistem operare, drivere, softuri, etc, teste componente.
Sau programarea, prietenu meu e programator, m-a meditat un timp pana ce nu mai aveam chef ca deja interesele scadeau.
Eram pe Tramadol care mai urca starea putin, dar s-a scos ca pe timp ce trecea, imi era rau a doua zi, mai rau decat daca nu-l luam.
L-a scos medicu si cucu, s-a dus si interes si tot, insa a doua zi nu mai aveam raul ala idiot. Si facultatea tot pe tramadol am facut-o, nu luam zilnic dar luam.

Nu te ma atragea sa faci cutare! Si daca faceai asa, te irita, enerva.
E fantastic, cum urca starea sa vezi cum vin la loc toate, chef, dorinta, placere. Cand pica parca apesi pe buton, stop.

Adica te-ai dus dracu in timp ce munceai/invatai, nu ca nu muncesti ca nu ai muncit. Nu e aia cu obisnuinta, aia e alta. Aia e cand nu ai facut niciodata nimic.
Medicu n-a zis ca pot lucra, a zis ca nu ma poate pensiona, te pensioneaza statul doar daca nu lucri din cauza unui diagnostic pensionabil permis de lege.
Daca nu poti lucra dar diagnosticul nu e pensionabil, ai pus-o.
Iar unu care sa faca smecherii sa te bage pe diagnosticul altul, de la un timp e mai greu si nu se baga.

Si la sala, pe timp ce trecea nu mai aveam puteri, motivatie, si de sala tot de aia m-am lasat.
Deci faceai si din ce in ce picai.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Tu te-ai căsătorit pentru rezidență?! God, și eu care credeam că doar femeile se căsătoresc cu bandiți pentru bani. laughing Nu te judec sau ceva, să nu mă înțelegi așa happy dar sunt șocată să-ți aud povestea. happy
Dar stai, tu ai zis că te căsătorisei în Germania, dar că aia a divorțat de tine și tu aici în România mai ești căsătorit și astăzi sau cum? Și căsătoria nu e valabilă doar într-o țară? happy
Cât de calculatoare, dacă zici că e pasiunea ta, nu poți face ceva de acasă cu ele? happy Gen, nu știu, să-ți deschizi ceva sau să repari niște pc-uri, vine lumea la tine, se duce vorba și uite așa îți faci o mică afacere. happy Evident fără a-ți pune în pericol sănătatea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, m-am casatorit pentru rezidenta tocma ca voiam sa muncesc si sa am venitul meu bun, nu ca aici de cacao.
Mama cand s-a casatorit cu tatal meu vitreg neamt in feb 1998 aveam 20 ani si nu mai puteam lua cetatenia prin infiere (Care o iei cam imediat), sau sa vin cu mama sa primesc rezidenta, iar dupa 8 ani sa iau cetatenia daca erai minor.

Asa ca...am vrut sa fac ceva! Banii aia erau tot ai mei de fapt, nu aveam nici un interes sa-i arunc aiurea daca nu voiam sa fac ceva.
Bacu puteam sa-l fac si fara drept de munca, puteam sa cer de aici loc pentru asta, dar am vrut sa pot si face profesionala aia ca sa pot lucra.

Acuma nu ma mai intereseaza, starea care o am nu prea ma mai face sa ma intereseze ca atunci.
Orele alea de mai bine vreau sa fac ce imi place, nu sa mi le irosesc ca sa imi intretin zacerea in pat de dupa pranz pana dupamiaza.
Plus ca de la depresie nici asa interes pentru calcuri nu mai am.
S-au dus mai multe, era pasiunea mea!

Si acuma...sa vad cum desfac casatoria, aici la primarie figurez ca insurat. Nu de alta dar sa nu am probleme la ce am.
In Germania nu mai figurez. Daca mai statea aia 2 ani, luam cetatenia, se cam ia dupa 5-6 ani daca erai casatorit, dupa 3 iei doar rezidenta.

Daca prin 2000 imi montam singur calculatoarele, acum l-am comandat facut in ian 2019 cand l-am luat pe asta noi.
Interesant e ca prietenu programatoru intelege f bine problema, altii nu prea.
A avut si el anxietate nasoala dar s-a tratat 2 ani cu Spitomin din 2014 pana in 2018 si a scapat (nu e rez la trat ca mine), era si el sa nu mai lucre! Ii era din ce in ce mai rau, picase dorinta, etc.
Noroc ca nu avea depresie, deci era cat pe aci sa se nenoroceasca.

Dar eu nu am facut casatoria pentru bani, ea a facut-o pentru bani! A stat la mine aia 3 ani si ceva, ca trebuie sa figureze ca sta la aceiasi adresa, altfel se considera casatorie pentru viza si te da afara.
Ea sus, eu jos, nu aveam treaba unu cu altul, avea si un copil de 5 ani, oricum nu imi placea deloc, era una din aia tractorista si rea, care cam batea barbatii.
Trebuia sa i-o dau si eu dar m-am abtinut, ca facea figuri si cu mine ca si cum nu ma suporta.

Dar am ceva venituri proprii a la long, si nu am probleme cu asta.
Atata timp cat inchirierile merg, e bine.
Acu e mai bine, lumea cumpara case mai putin ca se da mai greu creditu si chiriile au crescut.

Asa ca pana nu stie omu viata omului, nu are cum sa spuna ceva de tine.
Iar aia cu "medicii nu te baga in seama", de unde stie?
Fanta nici nu stie aia cu cazurile de pensionare in ciuda ca te baga medicu in seama.
Mori, daca nu e in lege asa ramai.

La el vad ca se centreaza totul pe lucru, el are probleme cu el ca nu a facut nu stiu ce, eu am altele pe cap, starea in primul rand, eu incerc sa traiesc fiecare zi cum mai pot de placut si atat.
Si se centreaza pe lucru pentru ca nu e asa nasol ca mine, el are alternanta de stari, de ex o sapt e bine, una e rau, sau o perioada bine una rau, dupa cum zicea si aici.

Este f nasol mai nasol ca mine in perioada neagra pe anxietate (eu is pe depresie), asta da.
Dar ia sa stea permanent in perioada neagra?! Se sinucide asa cum a si zis, nu zice la misto.
Pai perioada buna il face sa nu se sinucida, iti zic eu, si o sa ti-o zica si el.
Si ti se rupe de "trebuie sa ai din ce trai", nu te mai intereseaza sa traiesti ca permanent sa suferi.
Nu e asa simplu cum pare.

Ca si cu tratamente, daca ai nev de un trat mai aparte dar care tie iti merge, crapi, nu iti da! Ca nu e in nomenclator ca se da pentru aia.
Doar sa dai de medici smecheri care pentru spati, fac ce trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Deci e ok, dacă gândești așa și pe tine nu te deranjază happy îmi place că ești degajat și nu prins în cursa vieții de "trebuie să am" oricum și cu toata avuția tot mori într-o zi. Dar mă bucur să aud și că totuși ai un venit, adică eu de aceea am și spus că totuși jobul e important, deoarece fără el din ce am trăi, iar mama ta se va duce cândva. Dar e ok că ai totuși cum să-ți asigur traiul. happy Cât de Fanta, nu zic că a zis nici el ceva rău, adică în final apreciez că a fost sincer deși la început aveam impresia că te judecă. laughing Iar el își dorește să facă bani și să muncească, deoarece în final, vrem nu vrem, trebuie să ne asigurăm traiul și mălaiul, parcă era o vorbă. Dar și el trece prin stări de anxietate, din păcate. Păcat să aud că tot mai mulți trăim azi aceste stări tâmpite. :/ happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am venituri (dar nu prea avea sens sa bat toba ca nu se prea face asa), cand a venit mama de tot din Germania, a vandut acolo casa si am luat aici mai multe ap, prima data am luat unul pentru ca nu gaseam in zona mea altele (in alta zona nu e bine, ca daca e ceva, trebuie sa te duci acolo, etc), dar de cateva luni am mai rezolvat, si am cat de cat ok, iese mai mult decat daca lucram, asa ca nu ma stresez. Cat inchirierile merg, e okey.
Acu mai bine, ca s-au marit chiriile, creditele se dau mai greu, lumea cumpara mai putin ap.

Bine, ca programator luam mai mult, dar si daca puteam, una la mana nu prea am nevoie de plusul ala fie si de 1000 si ceva de Euro (prietenu meu ia 3500 Euro bani in mana).
Ptr nevoile mele e f ok, casa, calc, tel, TV, mancare, utilitati, nu vreau masina, haine scumpe si nimic, calatorii, etc.

Unii vor sa stea in zone mai bune dar nu isi permit sa cumpere, au un ap intr-o zona, il inchiriaza pe ala, plateste chirie unde le place si mai pun ceva diferenta, f tare.
Altii nu au bani de avans sa cumpere, chiar daca rata era cam egala cu chiria, altii vor sa fie f mobili, daca vor sa se mute, sa nu se complice cu un ap proprietate.

In 2000 era alta treaba, nu aveam bani, voiam sa ma duc dincolo sa fac bani, plus ca ma si atragea domeniu.

Dar asa in general nu am avut probleme, ca n-am realizat nu stiu ce, ca., daca imi traiesc fiecare zi cum pot de bine, ajunge, asta imi este scopul.

Nu am ce sa arat cuiva ceva sau altele. Util, de ce trebuie sa fiu neaparat util altora?!
Ca asta inseamna "sa fi util", si s-a bagat in cap ca daca nu esti util te simti prost, e chestie politica.

Societatea daca esti atenta NU pune accent pe individ niciodata.
De ex "aaa, e egosit", si ce? Ma gandesc la mine si gata, unde e treaba?
Auzi "aaa nu-s bun ca is egoist", dar nici unu nu se intreaba de ce e rau sa fi asa?!
Adica cum nu servesc altora, is rau.

Egoisti suntem toti! Si cand faci ceva bun cuiva, faci ca iti da o stare buna ca faci, deci de fapt tot pentru tine faci fara sa stii.
Ca si confortul psihic, emotional este un mare interes.
Daca nu faci aia, te simteai mai nasol. Nu e asa simplu cum pare "aaa e neconditionat", nu exista asa ceva, nu doar materialul e un interes.

Fanta nu a zis-o bine, el m-a judecat si m-a acuzat de minciuna, lucru care nu se face.
E una sa zici cum zici tu "era bine sa fi putut pentru ca...", si alta este "nu tine ce ne indrugi tu aici, altii fac, altii dreg".
De parca avea un interes sa mint aici neavand nici un interes daca minteam.
Tu nu i-ai citit mesajele."medicii nu te-au luat in seama.", de parca stie el ca nu m-au luat in seama.
Era acuza, acuza ca nu fac, acuza ca mint.

Si sincer? Mi se rupe de ce fac altii cu probleme, sa se duca tare, nu am eu treaba cu altii. Daca le e rau si vor sa lucre ca sa-si intretina boala, sa fie sanatosi tati.
Desi aia altii nu se simt asa rau "mai rau ca tine", total fals. Altfel nu le mai arde sa-si intretina acel rau urat.

Si cu traiu e relativ si aici, ca daca ai o depresie mai serioasa nu te mai intereseaza acel trai! Si te duci dracu dar tot nu faci mai nimic ca nu-ti permite starea.

Traiam multi in stari tampite si inainte, dar nu aflai! Acuma se mediatizeaza, e net, etc, psiholoaga mea lucra in spital din 1977, erau full spitalele de psihiatrie ca si acum.
Asa cum si infractori erau mereu, tot asa, puscariile erau full mereu.
Asa cum LGBT erau destui la fel, doar ca acu afli de ei si zici "aaa, a devenit lumea lgbt din ce in ce".

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da! Exact așa gândesc și eu în mare. happy Chiar îmi place cum gândești. Dar totuși lasă-l pe Fanta că și el suferă, deci fiecare acum cu modul lui de a spune lucrurile. happy

Dar în concluzie tu nu ești musai șomer, ești un mic afacerist. Dacă știi cum merge treaba cu închirierile și tu îți permiți că ai mai multe proprietăți, te poți numi tot un afacerist. Ba chiar un liber profesionist în închirieri. happy Deci ia uite cum poate totuși Mister Fanta avea dreptate că ne minți, crezând noi, că ești șomer. Doar o mică glumă, nu te supăra. happy

Același gând îl am și cu ajutorul, ba de multe ori are mai mult interes ăla care ajută/dă decât ăla care e egoist. happy Ba chiar și în ajutor e un ego acolo și nu mai rescriu exact ce ai spus și tu. happy Că așa gândesc și eu. Cât legat de societate, da, nici nu mai are rost să vorbim, deoarece ea te formează, ea îți impune ba chiar dacă vrei să fii așa, deoarece fără noi, ca să o citez acum pe Violleta rolling on the floor)) "omuleții de rând" societatea nu ar mai produce, nu ar mai face, nu ar mai drege, ba chiar și "trendul" modern că "trebuie să am" (căsuță fiță/mașinuță/corpul lucrat/hainele de la brandul x sau y/parfumul x sau y/contul plin de la banca cutare) evident că toate acestea trebuiesc avute și întreținute, că altfel cum ar mai exista toate aceste firme. Deci mă bucur să aud că nu ai nevoie de toate astea și nu te incluzi într-un tipar, mai ales în tiparul modern actual. happy Dar cel mai fain mi se pare că tu chiar te iubești și accepți așa, altfel, ieșit din tipar. happy Spre exemplu, eu ca și mentalitate sincer, gândesc cam tot ca tine, cam așa m-a și format mama, să nu-mi pese de ce face altul sau adună altul, să-mi pese doar de mine și doar cât să nu ajung cerșetoare, dar mai mult ce-mi trebuie? Dar în schimb eu una nu mă accept așa, adică deși gândesc ca voi, eu uneori mă simt prinsă în tiparele astea moderne și mă simt uneori epuizată că trebuie să fiu așa ca în tipar, dar și eu când mă întreb de ce, nu știu să-mi răspund. happy Dar asta îmi cam afectează uneori starea psihică. happy Tocmai pentru că mă simt în contradicție ce vreau cu ceea ce trebuie să vreau sau să fiu. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zic ca nu sufera Fanta, dar si eu sufar, dar nu acuz.
Asta nu inseamna afacerist, asta nu e nimic, afacerist e cand intreprinzi ceva si scoti bani facand ceva, nu nefacand mai nimic.
Bine, ca e stres, ca nu stii pe cine bagi, nu stii daca-ti plateste utilitati, chiria, daca nu strica prin casa, poti sa tii-o iei urat de tot cu astea.
Dar aia e, asta e riscul.
Se poate plati un administrator de imobile, iti ia cam 10 % din chirie si se ocupa el de tot dar dupa ce tu ai inchiriat.
Si se ocupa si de reparatia a ce se strica prin casa aparate, etc, ca e obligatia proprietarului sa repare.

Somer., pai tu crezi ca noi ne-am dus in Germania degeaba? Ne-am dus sa o ducem mai bine.
Acolo o casa costa mult mai mult ca aici un ap.
In 95-2000 era jale cu niv de trai aici, pensia medie de 50 dolari, sal 100.
De ex in 91 sal mediu net era 10000 lei, un TV color 51 cm diagonala cu tub era 45-50000 lei.
Nu ca acum ca iei un TV si cu 600 lei de 24 inci destul de ok pentru cei fara pretentii, si al sal 3000.

O cutie de cola inchipuie-ti ca ai da acum 24 lei pe una! Sa vezi cum e, la venitul mediu de 3000-3500 net. Cam asta era raportul.
Nu mai era de stat aici.
Si o ciocolata milka de 100 g nu dai 5 lei si ceva ca acum, ai da 16. Si tatal vitreg avea si el situatie acolo.
A decedat si aia e.

Oamenii uita ca interesul este si sufletesc, si am mai zis ieri.
Ala egoist are doar interese materiale.

Eu ma accept cum sunt, ca stiu chestiile politice de la care porneste tot ce li s-a inoculat oamenilor cum sa se simta!
Te face sa te simti nasol daca nu faci ce vor ei, ia sa analizezi atenta, adica ce e in folosul lor.

Pe mine nu m-au prins tiparele si nu da disconfort psihic, am analizat atent treburile.

"Trebuie sa te simti util", asta ce inseamna? Cum am zis, sa contribui cumva la imbogatirea smecherilor.
Si omu daca nu face ceva productiv (pentru aia de fapt), se simte nasol, ca a prins indoctrinarea.
Zic la o adica, lasa ca trebuie sa te intretii, ca nu de aia le e lor ca ai muri tu de foame.

Dar la smecheri cum era? Ce faceau regii si nobilii? Se distrau, nu se mai simteau inutili, ca aia nu erau educati ca noi.
Ca asupreau amaratii nu mai erau rau la ei. Tu daca furi un ou, e rau.

Si ei iau grosu profitului desi toti contribuim la produsul aducator de profit, si aia e.
Iesi la pensie la 70 ani...cu pensie de cacao.
Salarii care din ce in ce nu mai ajung.
In loc sa lucri 4-5 ore si sa ai full salariu daca se imparte profitul, sau 8 ore pe mai mult, aia e.

"Daca nu faci copii nu esti fericit"
De ce n-as fi?
Tradus "fa-ne copii sa aiba cine munci pentru noi pe nimic, ca altfel cine mai lucra pentru noi? Nu esti fericit daca nu ne servesti noua".

"suicidul e pacat si boala". Indiciu, de ce crezi ca e mai condamnata ca, crima in religie?!
"pai..noi vrem sclavi, ce facem daca va suparati si va duceti dracu? Dar o crima ni se rupe, nu ne afecteaza".

Am aflat acum 2 sapt la documentar "medicina a scos ca e boala daca fugi de la stapan".
E clar.

Si uite asa daca le vezi, respingi indoctrinarea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Deci ador gândirea ta happy Recunosc că am fost fiartă pe apocalipsă și oculta asta mondială care ne conduc din spate, daaar ceea ce spui tu, pune toată societatea știută de noi pe aici, într-o cu totul altă lumină happy Clar nu una bună, dar clar una adevărată happy
Cred că ar trebui să mă mai gândesc și eu înainte de a vrea să fac una sau alta și oricum, le cam fac și eu tot doar împinsă de la spate de societate happy
Deci dragă Mosotti mai stai pe aici, că îmi place gândirea și filosofia ta. happy Ba chiar e una pacifistă și chiar una ușor eminesciană, gândirea ta mă duce cel mai mult cu gândul la Glossă happy Dacă nu ai citit-o, îți recomand. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Plec de aici doar daca am murit, hahaha!
Daca o saptamana nu apar, am patit ceva.
Daca as pleca asa, anunt asta, si anunt si perioada (nu plec asa aiurea fara sa anunt).

Pai ala e adevarul, ca de aia au facut asa, s-au bazat ca lumea nu se prinde.
Si ca sa fie siguri ca face lumea ca ei, au speculat tenta omului de a crede in divinitate.

Crezul in divinitate este un mecanism de aparare psihologic care chiar se numeste asa (exista si lista cu mecanismele de aparare, nu sunt uneori puse toate), ca omu sa se fereasca de viata de cacao.
Si ai sa observi ca aia cu probleme au tenta catre religie mai mult.

Se apara creierul la nivel inconstient, si chiar crezi acel lucru si tu nu te prinzi de vrajeala.
De ex crezi ca te intalnesti cu parintii pe lumea ailalta, desi nu are nici o logica daca analizezi, tu simti asa!
Ca daca ai stii ca nu, psihicul tau nu suporta asta.
Cine are psihicul tare, nu are mecanisme de aparare automate pentru ca nu e cazul, creierul stie cum si ce.

Si maharii stiau asta! Adica daca imparatu era pus de divinitatea aia, nu mai conta ca te asuprea.
Daca nu il "punea" divinitatea, puteau sa se rascoale. Asa a aparut religia acum 3000 de ani.
Smecherii au in zilele noastre specialisti in psihologia maselor.

De ex ca sa eviti o revolutie ce faci? Le dai un os acolo la oameni stiind ca omul indura multe, macane ei dar dupa cum vezi e liniste, nu ii aduci la disperare.
Dai la unii mai mult, la altii mai putin, ca sa nu se uneasca toti la protest.
Iar aia care ies, sa poata fi rezolvati.
Te iei de pensionari, profi, doctori, pensionari ca aia nu au ce face.
Nu te iei de politie, armata, justitie, SRI.

Asa procedeaza, te tine in mizerie dar nu asa incat sa nu mai suporti.

Iti da impresia de democratie, dar nu zice ca in sistemul actual nu poate fi bine.
Profita de prostia oamenilor, ca dovada ca lumea voteaza prin rotatie mafiotii la infinit si tot nu e bine.
Si nu doar la noi.

1 - Votezi din mafiotii pe care-i pun ei pe lista, nu desemnezi tu candidatii! Cine vrea sa faca ceva bun, NU ajunge pe liste.
2 - Toate partidele-s finantate privat, pai cui servesc alea daca ajung sus? Nu aluia care i-a finantat?
3 - Nu controlezi mai des pe aia de sus, ca fac sau nu treaba, stau acolo 4-5 ani.
4- Procuroru general e pus de presedinte, la noi nu e controlat, face mismasurile presedintelui.

Cum sa fie bine? Orice votezi.

Moda! Care era scopul ei? Sa faca magnatii hainelor, incaltarilor milioane.
Ca nu apare asa intamplator cum pare....cineva o face sa apara.
Cand lumea nu prea mai avea bani, observai ca moda nu se mai schimba asa des.

Invatamantul la noi de ce se duce? Comanda din afara, sa fim prosti si de manipulat, sa nu ne dezvoltam sa nu facem concurenta economica.
De ce in UE, SUA invatamantul (incepand cu liceul, nu generala) e brici? Pai.ei trebuie sa fie first si sa domine.

Ti-am dat logica la unele din realitate care se verifica.
Daca lumea s-ar prinde de ce o duc rau, ar face revolutie mondiala.

Lumea jos ala jos ala uaaaa, dar ce pui in loc? Ce trebuie facut ca sa fie bine?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Te aprob cu tot ce spui legat de societate, îmi place iar ce ne propui, spui și dezbați, dar doar cu un lucru nu-ți împărtășesc gândirea, God. happy

Pentru mine God există sad dincolo de societate, de ceea ce vor să ne manipuleze și facă să credem noi, eu cred în El, într-un God mai puternic decât orice societate, decât orice nație sau rațiune. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sigur, ai dreptul sa crezi in acel God, nu e problema.
Insa religia si tot ce tine de ea, se leaga f puternic de ce se intampla in societate.

Alta faza, liderii astia religiosi sunt f bogati, pai "nu intra un bogat in rai cum nu intra un elefant prin urechile acului", asa scrie in biblie.
Adica liderii astia nu vor in rai?! Deci aia nu cred, si nici toata clasa politica mondiala, ca toti fura si-s rai. Zic ca idee.
Ca nu preferau 80 ani buni aici pentru o infinitate in iad dincolo daca credeau.