| anonim_4396 a întrebat:

Iertarea este un moment sau un proces?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dacă greşelile sunt minore, e de ajuns un moment. Iertarea celor grave necesită eforturi de-a lungul vieţii.

| Freya1 a răspuns:

Depinde de ce vrea fiecare.Sunt persoane ce pur si simplu se mint ca ierta sau ce se gandesc sa ierte pe moment.Si sunt oameni ce pur si simplu chiar isi doresc si atunci începe un proces întreg pentru asta.

| Mădă0611 a răspuns:

Un cuvant. Aud des "iert, dar nu uit". Nu, daca nu uiti inseamna ca nu ierti. Eu nu cred ca cineva iarta. Face compromisuri, se face ca nu vede, dar e atent, aia inseamna ca n-a iertat.

| cristimihailov a răspuns:

Inteleptule, stii si tu ca iertarea este o izbavire.

| StrongHeart a răspuns:

Este actiunea de a ierta si rezultatul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O întrebare foarte bună.
Știu că iertarea pe care Dumnezeu a oferit-o omului (prin har) s-a întâmplat într-un moment bine stabilit în istorie. Și Domnul Isus ne poruncește să luăm exemplul acestei iertări.
Doar că noi, fiind oameni supuși greșelii, trecem prin momente în care ne aducem aminte de nedreptățile care ni s-au făcut... ceea ce mă trimite cu gândul la un proces. Într-un fel, iertăm iar și iar, de fiecare dată când ne amintim.
Prin iertarea pe care noi o oferim la rândul nostru aproapelui înțeleg privirea plină de îngăduință și de dragoste necondiționată a Lui Dumnezeu pe care luptăm să ne-o însușim.
E greu să ierți...dar și cutremurător să știi că cel care nu iartă nu este iertat.

"Și de-ți dorești măcar o rază
Din Jertfa care Se dădu,
Chiar dacă nu-i ușor, țărână,
Dumnezeiesc, iartă și tu!"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine e un proces, atat in cazul greselilor grave cat si in cazul celor minore.

| AndreeaWTS a răspuns:

De ce ar fi un proces?
Până te hotărăști? Până te convingi dacă merită? Până îți faci calculul ce câștigi? Ierți cu încetinitorul? Ierți pe bucăți? laughing

Cât de sinceră ar fi atunci acea iertare?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Poate fi ambele
chiar poate sa fie un moment in urma unui proces
nu e vorba ca te hotarasti sau te convingi, e vorba ca numai timpul vindeca anumite rani

hai sa iti dau un exemplu: cineva mi-ar rupt piciorul si eram un fotbalist cu perspective MARI, si dupa 10 ani in care rumeg bine cat de tare "life is a BlTCH", am un moment in care constat ca daca eram fotbalistul lui peste mi-as fi tras-o cu fotomodele si nu as fi avut nimic serios in viata, insa asa, pur si simplu am o familie pe care o iubesc si care ma iubeste INCREDIBIL DE TARE
MOMENT in care iert si pe ala care mi-a rupt piciorul si viata SI PE MINE INSUMI (care e CEL mai important lucru)

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Zuzu1991):

Foarte corect ce spui.
Dar te-ai încadrat perfect într-una din categoriile mele.
A trebuit să trecă timpul ca să ajungi la concluzia că de fapt ai avut de câștigat o familie incredibilă, și abia atunci l-ai iertat.

Dacă după atâția ani ai fi ajuns un ratat și viața ta ar fi fost ruinată din cauza unui idiot care ți-a rupt piciorul, l-ai mai fi iertat?

Deci cât de sinceră e iertarea ta ca rezultat al unei mulțumiri generate de un câștig?

| rapandula a răspuns:

Depinde de gravitatea situatiei in ochii celui care trebuie sa ia decizia.

| h379m3973423 a răspuns:

Este un moment prin definiție.
Pagubă că majoritatea la supărare aduc în discuție fapta pe care cică au iertat-o dovedind că nu au iertat-o de fapt, oameni fără cuvânt de onoare.

| HawkEyes a răspuns:

Răspuns:
Iertarea este un moment când omul a greșit cu ceva anume și cineva îl iartă.Dar există o limită, când nu-l mai poți ierta, ori că fapta făcută este de nereparat, ori că fiind iertat/ă de mai multe ori, nu mai are șansa de a mai fi iertat/ă.