| anonim_4396 a întrebat:

"If you can talk brilliantly about a problem, it can create the consoling illusion that it has been mastered." - Stanley Kubrick

Cum ați interpreta voi acest citat?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Simplu, atunci cand vorbești ceea ce trebuie și ești bine informat în legătură cu un anumit subiect poți da impresia că știi să rezolvi problema sau ai trecut prin așa ceva. Total adevărat ce a spus omul pe care l ai citat și chiar are un scop citatul, este unul folositor, important e să ajungă la cine trebuiewinking

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sunt de acord cu răspunsul de mai sus: "Daca vorbesti stralucit despre o problema, dai impresia ca stapanesti (ai inteles) problema sau ca stii despre ce vorbesti.". Dar poate că ăsta să fie chiar adevărul, adică stăpâneşti problema, ştii despre ce vorbeşti. De ce nu?

| doctorandus a răspuns:

Dap, poti sa vorbesti cu temei despre coruptia din Romania, nu inseamna ca ai puterea s-o opresti.

| halogen001 a răspuns:

Daca vorbesti stralucit despre o problema, dai impresia ca stapanesti (ai inteles) problema sau ca stii despre ce vorbesti.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Sunt oameni care au rămas în istorie prin vorbe înțelepte,însă sunt și persoane care vorbesc doar așa să se afle în treabă, să se dea mari, să pară ceea ce nu sunt, pentru faimă.Cu toate astea dacă nu avem capacitatea intelectuală de a procesa și pricepe acele cuvinte, în zadar sunt rostite.

| Mopmop a răspuns:

Nu stiu voi insa mie imi cam suna a sedinta de partid PCR.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mopmop):

Când punem de un congres?laughing

| Mopmop a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Ne adunam mai multi si facem un congres TPUlaughing))

| CassiusAlexander a răspuns:

Poți face pe deșteptul fără să spui de fapt nimic.

| SimplyBlue a răspuns:

Nu este regizorul care a decedat misterios, la cateva zile de la finalizarea lui Eyes Wide Shut?
Citatul nu inseamna nimic, daca ai studii intr-unul sau mai multe domenii si o cultura generala dezvoltata, esti sigur pe informatiile pe care le detii, nu ai iluzii, si nici nu creezi unele.