| AjutorNeconditionat a întrebat:

Îmi doresc atat de mult sa fiu eu însămi si sa trec peste toate lucrurile rele din ultimii ani. As da orice. Nu sunt o persoana materialista. Fericirea este pentru mine cel mai scump dar. Totusi... parca fix aceasta e ceva la care nu voi ajunge niciodata. Ca și cum ar fi atat de aproape dar totusi eu nu pot sa o iau. De mult încerc sa ma schimb. poate chiar faptul ca încerc prea mult ma împiedica. As vrea sa revin ca pasarea Pheonix din scântei și fum dar parca ma ard toate astea.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă fericirea s-ar găsi la Dumnezeu, o vei căuta acolo?
Dar să știi că numai la El o vei găsi. Pentru că este Singurul ce poate satisface pe deplin nevoile sufletului.
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| AjutorNeconditionat explică (pentru anonimg):

Am căutat-o acolo de multe ori. happy

| anonimg a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Citeste cartea care ti-am recomandat-o.
Toate trenurile pleaca din gara in aceeasi directie; si poate ca merg in aceeasi directie mult timp; dar numai unul are destinatia de care avem nevoie, care ne duce la fericire. Poate ca in cautarea lui Dumnezeu te-ai urcat intr-un tren gresit la sfaturile si recomandarile unora si altora. Trebuie doar sa fi hotarata sa il alegi pe cel bun, chiar daca aspectul lui nu este la fel de frumos ca al celorlalte.

| AjutorNeconditionat explică (pentru anonimg):

Crezi ca a îl caută pe Dumnezeu fi un drum greșit?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In 2 zile incepe un an nou, plin de speranta si fericire.
Trebuie doar sa tii seama de cateva lucruri simple si viata iti va fi mult mai frumoasa, categoric mult mai fericita, indiferent ca ai sau nu 2 lei in buzunar.
Nu te costa nimic sa:
- fii mai buna
- fii mai blanda
- nu te razbuna si nu raspunde cu aceeasi moneda
- daruieste si nu astepta sa fii rasplatita
- zambeste oamenilor si saluta-i prima, vei observa ce reactie placuta vor avea si te vor rasplatii cu un zambet si un salut sau chiar o vorba buna
- nu pune la suflet barfa si rautatile oamenilor
- mergi mai departe si zambeste
- imparte putinul tau cu cei mai saraci ca tine
Un om fericit nu are nevoie de multe, pentru a fii fericit!

| SkyPilot a răspuns:

Incepi prin a-ti examina standardele. Ce este fericirea pentru tine? Poate vrei prea mult.
Vrei sa te schimbi, dar stii clar de ce? Si in ce fel anume? Si cum sa ajungi acolo? Presupunand ca ai raspunsuri clare la toate aceste intrebari, mergi cu pasi mici. Iti stabilesti un tel mai putin ambitios dar pe calea pe care vrei sa o urmezi. Cand ajungi acolo, reevaluezi totul pentru ca viata ta se schimba si poate vei dori altceva.

| Donsavas a răspuns:

Esti perfecționist? Consulta un psiholog!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Relele din ultimii ani să rămână acolo, concentreaza-te pe prezent și viitor, nu-ți mai pierde timpul cu trecutul. Acceptă ce ți s-a întâmplat și mergi mai departe. Cum încerci să te schimbi? Schimbările sunt grele și nu se întâmplă peste noapte.
Schimbări pe care poți să le faci:
- te împaci cu trecutul
- înveți să fii recunoscătoare pentru orice lucru din viața ta
- apreciază lucruri mici (eu am băut o cafea acum, dansez 3 ore, poate sa vina și apocalipsa zombie, nu mă scoate nimeni din starea asta)
- nu te mai gândi la tine că la o victimă (vaaai, prin câte am trecut, sărăcuța de mine)
- gândește-te la tine că la o învingătoare (mama, prin câte am trecut, încă sunt întreagă și asta e super, hai că nu-i așa grav).

| Panamax a răspuns:

Este un inceput bun pentru o compunere:Hai sa ne plangem de mila.
Vrei sa te schimbi atunci fa-o, nu te mai smiorcai atat.
Incerci de mult, depui eforturi si nu reusesti.
Deci practic nu ai facut nimic.

| Iote a răspuns:

Pai, daca incerci sa te schimbi, nu mai esti tu insati!
Asta, daca nu cumva esti falsa, incercand mereu sa le faci pe plac celorlalti pentru a-ti fi bine. Daca vei fi tu cea reala, fara prefacatorii, fara sa te schimbi, vei fi fericita.

| Alexuţ02 a răspuns:

Ce te împiedică să fi cine vrei tu? Totul are un punct de plecare.

Împacă-te cu trecutul tău "urât", pune lucrurile în ordine, limpezeşte-ţi mintea, fă-ţi un plan pe viitor, găseşte pe cineva care să ţină la tine, să te iubească, să ai un motiv un plus pe lângă celelalte de a lupta pentru ceva.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Of, of, of, fato, dacă lumea ar fi fost proiectată să fim fericiți, atunci întrebarea ta ar fi fost corectă, ei bine, trebuie să faci ceva să obții, nu contează ce se va întâmpla, doar fă-o.

| Totenkampf a răspuns:

Nu încerca, doar fii sigură pe tine, nu teoretiza, pune în practică. De exemplu dacă zici că te apuci de sport, fă-o în secunda următoare, ieși afară în natură și aleargă, dansează frenetic prin păduri, renunță la neîmpliniri, la sentimente de vinovăție, renunță la atașamente și frici, o să murim cu toții, nu contează cine-i primul.

Găsește-ți un grup de indivizi cu care să-ți petreci într-un mod plăcut timpul.

Găsește-ți un individ care să se mulțumească pe plan afectiv și cu care să dezvolți relații sănătoase.

Nu-ți fie frică de rătăcire, e mai bine să te rătăcești pentru a te regăsi.

| Ilie_George_1998 a răspuns:

Hei, poate ti sa va parea absurd, dar trebuie sa ai incredere in tine, trebuie sa vrei, tu trebuie sa crezi, sa stii ca o sa reusesti. Nimeni nu s-a nascut perfect, nimeni. Si inca ceva, iti recomand un psiholog, nu trebuie sa-ti fie rusine, sau ceva, el te poate intelege mai bine, si sa treci peste momentele grele. Ai grija ce faci!?✌?