| anonim_4396 a întrebat:

Imi faci si mie cineva media 4 5 6 si 4 in teza

Răspuns Câştigător
| TheWisest a răspuns:

Media cu teza o calculezi astfel, aduni toate notele (fara teza), imparti la cate sunt(fara teza), rezultatul il inmultesti cu 3, aduni nota de la teza si dupa, rezultatul il imparti la 4.

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

4.75

| AlexCristi97 a răspuns:

Cand ai 4 note, media cu teza se face ca o medie normala pentru ca formula vine asa: [(4+5+6)/3*3+4]/4=4.75
(Media aritmetica a notelor*3+teza)/4

| TheWisest a răspuns:

7.25

| VortexLuz a răspuns:

Nasol am ajuns, bagă-ți ceva în ea de treabă. Chiar așa să nu știm să facem o medie, după ne mirăm de ce zic ăia din afară că suntem prosti. Deaia!

| asperger3 a răspuns (pentru VortexLuz):

De accord dar vezi tu, la materiile cu teza se calculeaza un pic diferit.
media notelor de la oral inmultita cu 3 plus teza totul supra 4

| Nimicnou1122 a răspuns:

Faci( 4+5+6+4): 4 =19:4 = 4, 75