| VixMoldova10 a întrebat:

Imi poate cineva explica in termeni cit mai simpli in ce consta teoria relativitatii? Am cautat pe net, dar din acei termeni stiintifici nu am inteles nimic. Explicati cit mai simplu astfel ca sa inteleg! happy mersi

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi asta e diferenta intre a sti si a cunoaste e total diferit in termeni simpli, teoria relativitati spune ca daca mergi cu viteza lumini timpul se opreste pe loc desigur nu-i dovedit stiintific asta,alt exempu lumina unei stele care o vezi noaptea parcurge milioane de ani pana sa o vezi tu deci daca ai avea viteza mai mare ca lumina logic ca timpul pentru tine s-ar opri si te-ai duce in trecut asta se poate logic vb,teoria relativitati are ca baza timpul care este influentat de masa vezi gravitatia pai daca lumina e capturata de o gaura neagra e deviata spre ea, asta s-a aflat intro eclipsa cand lumina era deviata de soarele nostru stea noastra, eu personal nu cred in chesti gen calatori in timp, timp, stiinta accepta si chesti fantastice observ

| doctorandus a răspuns:

Hmm... la scoala generala se invata ce e ala sistem de referinta. Teoria relativitatii zice ca legile fizicii sunt aceleasi in orice sistem de referinta. Teoria relativitatii restranse se refera la sistemele de referinta inertiale, iar teoria relativitatii generalizate la toate sistemele de referinta.

| relian a răspuns:

Pe inteles simplu RELATIV este ceva care nu este batut in cuie, ceva care depinde de starea a 2 sisteme aflate in situatii diferite.Un exemplu simplu ar fi 2 observatori aflati in situatii diferite. Daca te uiti pe youtube ai acolo un filmulet cu un tir.Sint 2 jucatori care arunca si prinde o minge. Avem un observator in acel tir pe platforma si altul jos pe pamint care este in repaos.Cind un jucator arunca mingea observatorul din tir vede ca mingea se deplaseaza cu o anume viteza. Observatorul care sta in repaos pe pamint vede o alta viteza diferita de cel din tir.Asta e relativitatea, Adica nu e ceva batut in cuie si ca depinde din ce unghi, situatie privesti fenomenul.Deci in cazul asta cu mingea pina la urma ce viteza are acea minge poti spune? Uite noi sintem a 3a persoana ca observatori, deci? Din pctul de vedere al fiecaruia ambele viteze sint reale.Ups ce chestie nu? Deci cam la asta se refera aceasta relativitate.

| oprescudorin11 a răspuns:

O sa razi, dar oameni care nu aveau treaba cu stiinta, in sensul inteles astazi de unii sau altii, fara matematizari, gen poeti, ca Vergiliu, acum 2 milenii si Eminescu mai recent, au spus simplu:'la steaua care a rasarit e un drum atat de lung incat luminii sa ajunga...'si asa mai departe.Citat din memorie!
Asa ca sa ma ierti! Ideea este ca te uiti la o stea care este pe cer si care in momentul in care o vezi a disparut de mult!
Imaginea te ajuta sa intuiesti?
M-as bucura!
Nimic nou sub soare.

| Theo94 a răspuns:

Uite aici intr-un mod cat mai simplu:

Unii care sunt nerăbdători simt că 5 minute trec ca o jumătate de oră, alţii percep 5 minute ca pe câteva clipe.
Într-un fel aşa e şi teoria relativităţii, ea spune că totul depinde de cel care observă lucrurile, raportat la ce observă.

Toate fenomenele fizice decurg la fel în orice situaţie, dar sunt percepute diferit de instrumente din sisteme de referinţă diferite.

Adică legile fizicii sunt aceleaşi peste tot, indiferent de context.

http://blog.sirg.ro/2009/09/25/de-ce-este-timpul-relativ/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E=mc².

| GhitaCelObraznic a răspuns:

Gandeste-te la 2 persoane la o anumtia distanta, inaltime si unghi.Tu vezi acea persoana dar ea nu te vede, cu cat iti schimbi directia fata de acel punct de unde stai persoana respectiva va fi capabila sa te vada, teoria se refera la
rezultatele a 2 a obiecte care sunt pe aceeasi directie dar rezultatul intodeauna va fi diferit... ca sa-ti fac o idee in mare despre ce este vorba, teoria este mult prea complexa ca sa o intelegi din cateva randuri.