| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti explica ce inseamna personalitate ca sa mi ramana in cap odata pentru totdeauna? mc.

9 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Cred că-i poți spune și "originalitate". Acum depinde și de ce sens îi dai tu.
Baftă.

| Miauti a răspuns:

E ceea ce te defineste fata de ceilalti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PERSONALITÁTE, personalităţi, s.f. 1. Ceea ce este propriu, caracteristic fiecărei persoane (1) şi o distinge ca individualitate; ansamblu de trăsături morale sau intelectuale prin care se remarcă o persoană; felul propriu de a fi al cuiva. ◊ Personalitate juridică = calitatea de a fi persoană juridică. 2. Persoană cu aptitudini deosebite şi cu alese însuşiri intelectuale şi morale, care se realizează şi se manifestă în mod practic prin reuşite într-un anumit domeniu de activitate. 3. Persoană care deţine o funcţie importantă în viaţa politică, socială, culturală; personaj (1). 4. (Astăzi rar; mai ales la pl.) aluzie tendenţioasă şi jignitoare la adresa unei persoane (1). – Din fr. personnalité, germ. Personalität.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mc.
Totusi, mi ati putea da si niste exemple?big grin

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Felul tău de a te purta faţă de alte persoane + comportament, atitudine, vorbe.

| kscorpio a răspuns:

Element stabil al conduitei unei persoane, ceea ce o caracterizeaza si o diferentiaza fata de celelalte persoane.
Ceea ce este propriu, caracteristic fiecarei persoane.

| sousabo a răspuns:

Cuvantul personalitate vine de la cuvantul persona care inseamna masca.Personalitatea e de fapt o masca cu care te-a inzestrat societatea ca sa functionezi cat mai bine ca un robot, sa poti fi manipulat ca un sclav, sa fii previzibil, sa poti fi educat in asa fel incat sa nu te opui celor care vor sa te inrobeasca si sa uiti ceea ce esti tu de fapt.Nu cred ca asta e raspunsul pe care il asteptai nu?happy

| anonim_4396 explică (pentru sousabo):

E interesant. te as ruga, daca se poate, sa mi dai si link ul de unde te ai informat, sau cartea pe care ai citit-o