| zorialbi a întrebat:

Imnul iubirii
1. De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător.
2. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată." (1 Corinteni, 13)

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Aici se refera si la dragostea pentru jumatatea ta dar intr-o parte mai mica, se refera in special la DRAGOSTEA FATA DE SEMENI, fata de OAMENI, de rude etc.Asta este important pentru Dumnezeu.Doamne ajuta!

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dragostea este un ideal. Foarte frumos, sunt cuvinte inaltatoare, din pacate prea inaltatoare pentru epoca in care traim.
Tehnologia, robotizarea, ne transforma incet, incet si pe noi facandu-ne insensibili la frumusetea si adevarurile acestei vieti.

| Parintele a răspuns:

Bun si intrebarea unde este?! SPAM! SPAM!

cami
| cami a răspuns:

Te contrazic, este imnul dragostei. De ce nu ai postat, si restul Corintenilor?

| zorialbi explică:

Cami, ai dreptate, asa se numeste, am gresit eu, m-am grabit cand am scris...happy

| dorinaugustin a răspuns:

Nu stiu daca este neaparat o intrebare, de aceea pot sa zic numa AMIN! happy

| ILikeToKnow a răspuns:

Dragostea e intr-adevar ceva frumos, ideal, perfect. Dar prea putini dintre noi au sansa sa o cunoasca cu adevarat, in toata frumusetea ei.Suntem prea "evoluati" ca sa intelegem perfectiunea unui sentiment asa de simplu. :X:X::X:X

| Oktavian a răspuns:

Foarte frumoase cuvinte daca ar fi si asa si in realitate ar fi super.

| anyska a răspuns:

Mie imi place ultima!

| OnWeed a răspuns:

Foarte frumos imnul, pacat ca nu e asa si in realitate straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumos si adevarat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aferim nenicule.patrunzatoare vorbe.si fiindca le-ai luat de acolo, te cred si le cred. le simt si incerc sa le transpun in viata. dar e greeeeuuu.Doamne-ajuta.

| nelly_3965 a răspuns:

Da, aici avem idealul in iubire. Acesta dragoste ilustrata minunat de Sfintul Apostol Pavel este eterna nu va pieri... Oamenii se schimba dar iubirea ramine. Nimic nu se masoara ce ea, are o valoare inestimabila. Api cite calitati are. Vedem in iubirile de imprumut cit egoism exista. Ne gindim mai mult la folosul si confortul nostru. Sa nu mai zicem de necuuvinta, minie nerabdare.Atunci te miri de ce se sfirsesc atitea iubiri? Sa nu disperam! Vorba poietului: ''Si totusi exista iubire...'''