| DorelSudoru a întrebat:

In biblie scrie sa nu precurvasaresti. Adica ai voie sa curvasaresti dar nu prea mult?

Răspuns Câştigător
| kuka a răspuns:

Curvia este atunci cand faci desfrau dar nu esti casatorit.
Preacurvia este atunci cand iti inseli sotul/sotia.

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Adica cu masura? Si cine stabileste cat trebuie sa f*tem. Cine vrea sa tina cont de aceasta porunca nu are decat in ceea ce ma priveste daca pot sa preacurvesc am sa o fac pina la moarte. Aleluia.

Apache
| Apache a răspuns:

rolling on the floor ...incurcate sunt caile Domnului!

| NickiMinaj a răspuns:

Exact.

| Gospell a răspuns:

Sa nu preacurvesti = sa nu fii desfranat

| Zenithf a răspuns:

Curvia este cea facuta inainte de casatorie. Preacurvia este cea facuta de/cu o persoana casatorita, intre neamuri apropiate pana la gradul 4 (veri de gradul 2). Ambele sunt pacate si zice ca nici cel care curveste, nici cel care se masturbeaza nu intra in rai. thinking

| GyeBaek a răspuns:

EU zic inseamna sa nu faci curvii mari.

| Sconcsiş a răspuns:

Hmmm... ceva de genu rolling on the floor

| Floreenofficial a răspuns:

N-ai voie sa fii desfranat deloc! Iti spune clar! straight face

| Azm a răspuns:

Biblia a fost interpretata in fel si chip de fiecare. De asta avem atitea religii si neintelegeri intre "credinciosi", pentru ca fiecare intelege textele alea cum vrea.

| yumeee a răspuns:

Da, exact asta înseamnă, ar trebui să te faci dicţionar. big grin

| RS4 a răspuns:

Da, cam asa ceva! totul cu masura! laughing

| Dutzulescu a răspuns:

Intrebarea asta seamana cu cea a Marielei referitoare la iubitul aproapelui.

| magicianul19 a răspuns:

Arata-mi si mie unde scrie asa ceva. da-mi versetul si mai vb apoi

| SnicK a răspuns:

Trebuie sa intelegi diferenta intre PreaCurvie si "Prea curvie" e total alceva...
"PreaSfintitul" nu inseamna ca e PREA Sfintit, ai vazut numele PreaSfintit se scrie Legat si inseamna alceva ce are legatura cu Ortodoxii si Prea Sfant cum ar veni prea mult.

PreaFrumoasa-foarte frumoasa
PreaSfintitul-cel mai sfant/foarte sfant.
PreaCurvie-curvie mare

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

EXISTĂ oameni care sînt de părere că Biblia dezaprobă tot ce este în legătură cu sexul. Fireşte, Biblia nu spune aşa ceva.

Cineva, care duce o viaţă desfrînată, păgubeşte pe alţii şi lezează drepturile altora. Aceasta se referă la persoanele, care trăiesc împreună fără a trage foloasele unei căsătorii legale. De ce o fac? Adeseori motivul este, că pot desface această legătură oricînd doresc. In aceste convenţii nu se garantează partenerului nimic, din siguranţa pe care o aduce cu sine responsabilitatea unei căsătorii. Ce se întîmplă însă, cînd ambii parteneri duc intenţionat şi cu bună înţelegere, o viaţă desfrînată? Păgubesc ei pe alţii prin toate acestea, lezînd drepturile altora? Da, fără îndoială.
Cei care duc o viaţă desfrînată, contribuie în primul rînd să dăuneze conştiinţei altor personae, dar si lor insusi. Cel imoral răpeşte altor persoane ocazia de a intra curaţi într–o căsnicie. Poate că aduce dispreţ, ruşine, necaz rudelor celeilalte persoane, precum şi asupra rudelor sale. De asemenea poate să pericliteze sănătatea celuilalt în ceea ce priveşte spiritul, firea şi corpul său. Temutele boli venerice sînt adesea consecinţele imoralităţii sexuale. In timp ce vina unei astfel de vătămări a sănătăţii apasă mai greu asupra aceluia care exercită imoralitatea, neluînd în considerare aceasta, vina o poartă totuşi ambii parteneri.
Jurământul de căsătorie este o promisiune solemnă care trebuie să asigure o legătură permanentă şi să excludă trădarea (Maleahi 2:14–16).
Biblia avertizează foarte clar asupra adulterului: „Cel ce comite adulter cu o femeie este un om fără minte, singur îşi pierde viaţa cine face aşa" (Proverbele 6:32). În general, adulterul nu este un act spontan, nu se întâmplă sub impulsul momentului. Aşa cum arată scriitorul biblic Iacov, de obicei, cineva comite un păcat cum este adulterul numai după ce gândul greşit s-a născut şi a prins rădăcini în mintea sa (Iacov 1:14, 15). Treptat, soţul sau soţia nu-i mai este loial partenerului căruia i-a jurat fidelitate pe viaţă. Isus a spus: „Aţi auzit că s-a zis: «Să nu comiţi adulter». Dar eu vă spun că oricine continuă să privească o femeie în aşa fel încât să facă pasiune pentru ea a comis deja adulter cu ea în inima lui". — Matei 5:27, 28.
Prin urmare, calea înţeleaptă, a loialităţii, este cea încurajată de cartea Proverbele: „Izvorul tău să fie binecuvântat şi bucură-te de soţia tinereţii tale. Cerboaică iubită, căprioară plăcută: pieptul ei să te îmbete totdeauna, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei. Şi pentru ce, fiul meu, ai fi îndrăgostit de o străină şi ai îmbrăţişa sânul unei necunoscute?" — Proverbele 5:18–20.

Imediat după ce a dat îndemnul: „Căsătoria să fie onorabilă", Pavel a adăugat următorul avertisment: „Patul conjugal să fie nepângărit, pentru că Dumnezeu îi va judeca pe fornicatori şi pe cei adulteri" (Evrei 13:4). Pavel a folosit expresia „patul conjugal" cu referire la relaţiile sexuale. Aceste relaţii sunt ‘nepângărite’, sau curate din punct de vedere moral, dacă au loc numai în cadrul căsniciei. De aceea, creştinii dau ascultare următoarelor cuvinte inspirate: „Bucură-te cu soţia tinereţii tale!" (Proverbele 5:18).
Cei ce întreţin relaţii sexuale cu altcineva decât partenerul conjugal manifestă dispreţ faţă de legile morale ale lui Dumnezeu. Este adevărat că mulţi oameni din ziua de azi consideră adulterul un comportament normal. Însă, indiferent ce cred alţi oameni despre adulter, creştinii nu trebuie să se lase influenţaţi de acest punct de vedere. Ei ştiu că, în cele din urmă, nu omul, ci „Dumnezeu îi va judeca pe fornicatori şi pe cei adulteri" (Evrei 10:31; 12:29).
Cat de grav este adulterul în ochii lui Dumnezeu? Legea mozaică ne ajută să înţelegem. În Israel, adulterul şi idolatria se numărau printre păcatele pasibile de pedeapsa cu moartea (Leviticul 20:2, 10). Observi vreo asemănare între cele două păcate? Un israelit care se închina la idoli încălca legământul cu Dumnezeu. În mod asemănător, un israelit care comitea adulter încălca legământul cu partenerul conjugal. Atât primul israelit, cât şi al doilea se purtau ca nişte trădători (Exodul 19:5, 6; Deuteronomul 5:9; Maleahi 2:14). De aceea, amândoi se făceau vinovaţi înaintea lui Dumnezeul (Psalmul 33:4).
Chiar daca azi creştinii nu se află sub Legea mozaică, dacă ţin cont de faptul că în Israelul antic adulterul era considerat un păcat grav, ei pot fi mai hotărâţi să nu comită adulter.

| xl0llip0px a răspuns:

Nu asta se avea invedere.in primul rand din cate tin eu minte scria sa nu preacurvesti. poate nu tin eu bine minte.si oarecum atunci limbajul era altfel.adica sa "nu indraznesti" sa curvesti. daca ai facut-o ODATA poti fi iertat. dar daca o faci de MAI MULTE ori insa stiind ca e rau. e pacat intelegi? ar fi bine sa nu o faci niciodata happy

| jump a răspuns:

laughing). esti in top 10 intrebari de pe TPU.
pai...hai sa analizam bine intrebarea.
"sa nu prea'curve'sti"
1-nu se aplica barbatilor in niciun caz, ca daca generalizam, femeile's curve(iertatiºmi misoginismul)
2-daca tot esti femeie si esti curva, fa'o si tu cu o oarecare masura(18-22 cm max.)
3-habar n'am, mai asteapta si tu alte raspunsuribig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ca te bate Dzeulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum si legile sunt interpretabile...adica un avocat bun te poate scoate din rahat...banuiesc ca merge si cu legile Domnului. fiecare intelege cum are nevoie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu preacurvesti, adica sa nu'ti inseli sotul sau iubitul, sa nu te f8ti infruti cu toti batandu'ti joc de corpu tau adica de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce daca scrie in biblie asa, ce treaba am eu cu biblia? carte multa nu se cere sa fii strong sa ai puterewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu ai voie sa curvesti putin, ci mult. Cand zici "nu prea" te referi la ceva "putin", deci "preacurvesti" ar fi o curvasaraie putina. Deci, ideea zice ca nu ai voie sa curvasaresti putin. Sa curvasaresti mult o fi calea dreapta... nu stiu. http://scurt.eu/76

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incuiati sunt romanii.
In alte tari vezi femei batrane imbracate in costum de baie iar aici in Romania daca vezi ca i se vad un pic chilotii unei fete gata tipa aia e curva.

Proasta e Romania. Mias dorii sa plec de aici si sa nu ma mai intorc niciodata dar nu pot inca.

| dende95 a răspuns:

Doamne mare este Gradina Raiului si prosti sar gardu in loc sa intre pe poarta.bine prosti fiind romani ca altii din alte state CIVILIZATE nu ar sari gardu!

| andreea_3150 a răspuns:

Cea mai tare intrebare de pe TPU...laughing))

| SooSang a răspuns:

A porunca asta e valabila numai la ortodoxi