| liviu93 a întrebat:

In Biblie se spune ca Arca lui Noe a fost purtatoarea vietii de mai tarziu.Credeti ca este adevarat? Daca DA... a fost gasita vreodata?

Răspuns Câştigător
| vincze_2660 a răspuns:

Nu stiu daca este ok treaba cu arca.Intrebarea mea ar fi ce animale se gaseau pe arca? Daca este sa ne luam dupa descoperirile facute de arheologi imaginati-va o arca plina cu dinozauri si te mai miri ce animale.Imi este cam greu sa cred asa ceva...

12 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Au fost gasite vreo 4-5 pana acum. Asteptam si altele.

http://www.tpu.ro/......le-ararat/

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt cateva cercetari, zvonuri cum ca s-ar fi gasit ramasite din arca lui Noe.si da Arca lui Noe este purtatoare vietii de mai tarziu. daca n-ar fi fost ea n-ar mai fi existat lumea de azi, cu vietuitoarele, cu omul etc.

http://stirileprotv.ro/......urcia.html

| mihaibrasov a răspuns:

Este adevarat, dar, ca orice minune a lui Dumnezeu, pare greu de crezut. Si totusi Noe si-a construit arca pe uscat, departe de mari sau oceane, iar toata lumea il considera nebun.

| Gospell a răspuns:

Da a fost gasita pe muntele Ararat, in Turcia

| Pomar a răspuns:

Nu, e o tampenie fara sens care nu are ca dovada ca a existat de cat o carte de acum 2000 de ani...Chiar trebuie sa fii incuiat rau sa crezi cu adevarat asa ceva...

| ERMO a răspuns:

Iti recomand calduros cartea "Si totusi Biblia are dreptate" de Werner Keller.Este greu de inteles daca nu ai citit Biblia sau macar pasajele despre care se vorbesc.In carte este vorba despre un grup de arheologi care gasesc niste probe senzationale care ajuta la reconstituirea trecutului.Ai sa vezi ca s-au gasit bucati ce dateaza de acu nu mai situ cati ani in urma ale arcii lui Noe. Daca chiar esti curios spor la citit.
P. S A aparut acu cativa ani cu editura de la FInaniarul.

| costis a răspuns:

Eu cred ca este. Nici lantul evolutionist de la macromolecula la celula nu a fost descoperit, si totusi exista celule. Nu exista "fosila" nici unui precursor al celulei, al bacteriei.

| NoKidding a răspuns:

Eu nu cred! Sunt prea basme...parerea mea.Fiecare gandeste cum vrea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da a fost gasita in turcia, cand au gasit-o inca mai erau perechi de animale in custi, iepuri, purcei, capre...se pare ca noe a fost rapit imediat de aromele unui kebab din apropiere si a uitat sa deschida custile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arca lui noe, poate a fost reala, simi vine greu sa cred, dar Domnului nimic nu ii este imposibil.sau doar un simbol care indica doar ramasitele, care au populat lumea iarasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arca lui noe se afla si acum pe un munte undeva in estul turciei pe un munte numit ARARAT in care totul este adevarat pentru ca biblia nu minte ceia ce s-a intamplat atunci este adevarat si datoeita lui noi existam astezi