| Joker3134 a întrebat:

In cati ani dupa parerea voastra credeti ca e posibila calatoria spre cel mai apropiat sistem solar?

11 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Pe undeva la 100 de ani as zice si eu ca o sa incepem sa exploram dincolo de sistemul solar; un pas important o sa fie momentul in care o sa luam contact deschis la nivel global cu fiinte ce deja exploreaza spatiul. Cand discuti cu cineva care face ceva ce tu urmeaza sa faci e mai usor sa te acomodezi si sa descoperi noi idei.

| DeyCj a răspuns:

În veci. Tehnologia umană este prea primitivă ca să poată face asta.

| Frank51 a răspuns:

Nu exista o opinie, este demonstrat. Undeva la 5-6 ani lumina.

| Theo94 a răspuns (pentru Frank51):

Cel mai apropiat sitem solar Alfa centauri este la 4, 37 de ani lumina.

| Frank51 a răspuns (pentru Theo94):

A schimbat intrebarea vad. Oricum am spus cu aproximatie fara sa caut.

| Theo94 a răspuns (pentru Frank51):

Stiam ca cel mai apropiat sitem solar este la 4, ceva ani dar nu exact, de ex. acum cativa ani cand cautam pe net scria ca era la 4.5 ani lumina distanta, iar acum 4, 37 ani lumina.

| Mclaren12 a răspuns:

Momentan cu conducerea actuala a stiintei nu se vrea asa ceva pentru ca nu asta vor ei ca oamenii de rand sa faca sau sa stie, deci in momentul asta as zice niciodata.

| Theo94 a răspuns:

Daca te referi cand se va incerca, cred ca pana in 2100, sau putin peste, ma refer cu echipaj uman.

| Jay1 a răspuns:

Alpha Centauri este localizat la doar 4, 37 ani lumină de propriul nostru Sistem Solar şi este cel mai apropiat vecin din galaxie.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Depinde la ce fel de calatorie te referi. Daca te referi la trimiterea unui obiect spre alt sistem solar deja este posibil, au fost trimise deja sonde spatiale ce trebuie doar sa ajunga. Dar daca te referi la calatoria oamenilor catre alte sisteme solare nu prea ar fi posibil pentru ca cele mai apropiate sunt la ani lumina departare iar noi abia ne permitem sa trimitem oameni pe marte, dar poate ca urmatoarea suta de ani mai evolueaza si stiinta...

Răspuns utilizator avertizat