| Spitz10 a întrebat:

In ce parte a Romaniei se vorbeste limba romana cel mai bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine se vorbeste peste tot. Daca te referi la corectitudine, cred ca in Muntenia se vorbeste cel mai corect.

22 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

In orasele unde se face cel mai putin sex oral.

| shadovv a răspuns:

Generalizat, fosta Valahia. Dar si aici se mai gasesc particularitati (exemplu: in loc de "pe", "pa")

| Rapplex a răspuns:

In zona Brasovuluiwinking

| MortemAeternum a răspuns:

In Brasov, acolo a fost si prima scoala Romaneasca si nu spun asta pentru ca eu sunt brasovean, dar aici au fost publicate primele texte de gramtica ale lb romane.(cel putin asta am invatat la scoala cand eram prin cl. a 9-a)

| evostyle7 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Primul hibrid realizat la cereale a fost realizat în România, mai precis Cluj Napoca, și pentru asta județul Cluj nu este cel mai productiv județ agricol, și nici România nu realizeaza cele mai mari producții cantitative la hectar. Vroiam prin acest exemplu să subliniez că orice lucru nu este neapărat cel mai bine practicat în locul unde a luat naștere.
După părerea mea, cel mai bine se vorbește în Muntenia deși nu aparțin regiunii, cu precizarea că se prea grăbesc în vorbit și au unele probleme de accent. În rest, toate regiunile sunt oameni care vorbesc corect.

| MortemAeternum a răspuns (pentru evostyle7):

Aici vorbim de accent si de pronuntarea corecta a cuvintelor. Iti spun ca nimeni nu poceste limba romana prin Brasov ca in Bacau de exemplu.
Exemplul tau nu e tocmai bun, deoarece agricultura se dezvolta cel mai bine unde este si pamant fertil, Clujul nu sta cel mai bine la capitolul acesta.
In cazul nostru vorbim de oameni, iar vorbirea si accentul se transmite din generatie in generatie, deci comparatia ta cade.
Bine si in Muntenia se vorbeste cat de cat corect si in alte parti ale Romaniei, nu spun ca Brasovul are exclusivitate.

| Biggiesan a răspuns:

Pe varful Omu!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Limba Română se vorbeşte peste tot în România dar unii vorbesc mai corect, alţii mai greşit.
Părerea mea este că cel mai corect din punct de vedere gramatical, vorbesc cei din Braşov.

| eandopuncttk a răspuns:

In ardeal!
no bine?
happy

| KaRa23S a răspuns:

In toate la fel. Bine inteles ca mai exista regionalisme. Insa sustin ca nu in Muntenia, deoarece nu se conjunga verbele cum trebuie acolo.

| TDman a răspuns:

... nu se vorbeste nicaieri limba romana bine. toata lumea face greseale gramaticaloase, si nimeni nu mai stie sa vorbeste bine romaneasca

| MarijuanaCannabis a răspuns:

Peste tot WTF straight face...intrebarea asta e tampita...Adica e Romania toti vorbim romana hellolaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MarijuanaCannabis probabil Paul se refera din punct de vedere gramatical si iata si raspunsul:
Moldova. Desi accentul din aceasta zona e un pic ciudat din punct de vedere gramatical sunt cei mai buni.
In alte zone cuvintele se stalcesc peste masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Daca faci referire directa la : "dicție", "corectitudine", "rapiditate si claritate a cuvintelor ", ar fi pe primul loc Bucureștenii, urmând Pitești-ul.
Funda?

| CastraveteMurat a răspuns:

În moldova. Moldovienii vorbesc româna la perfiecție!

| 220V a răspuns (pentru CastraveteMurat):

rolling on the floor sunt de acord cu tine

| mishu112 a răspuns:

Se spune "se vorbeste cel mai corect"nu " "mai bine" No, e bine asalaughing?

| belcatalin a răspuns:

In zona Brasov-Predeal, se vorbeste limba Romana pura.

| 7800Fahrenheit a răspuns:

Din cate stiu eu si din cate am auzit de la profesorii mei de Romana, in Oltenia s-ar vorbii romana adevarata.

| verdee15 a răspuns:

Bucuresti

| pascaleandrei a răspuns:

In muntenia