| anonim_4396 a întrebat:

In ce se extinde universul?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

In link-ul din acest raspuns gasesti si raspunsul la intrebarea pe care ai pus-o acum.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16478672/
Am dat prea multe pe aceasta tema si nu mai stiu pe unde sa le caut.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Activeaza si aici functia de funda, te rog.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

:)) Nu pot sa o activez eu, peste o ora, apare.
Spune-mi daca mai ai neclaritati si am sa ma straduiesc sa scriu sau sa urc aici un raspuns mai vechi dar cat de cat, de inteles. Asta ma intereseaza, nu fundele.
Spatiul, de exemplu, este o chestiune cam asa...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16805589/
De neexplicat, cel putin inca, cu un update: Kip Thorne a descoperit undele gravitationale.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Da, dar fundele sunt menite(orientativ) sa ajute si pe alti oameni, nu doar pe mine.
Aici, de pilda, universul se extinde in link-ul tau. ))
Sunt oameni care nu au timp sa citeasca toate raspunsurile si il iau doar pe primul premiat, in cazul asta pe cel mai bun (dupa parerea mea), desi e bine si indicat sa fie luate toate la puricat.

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

Asa deci nu exista spatiu inainte de big brother, si acea singularitate statea pe ce anume? Bigul ala statea pe ce?
Pai daca singularitatea aia putea sa existe si fara spatiu, atunci nu vad la ce mai trebuie spatiu laughing tu vezi? Deci spatiu nu exista faptic.
Deci este sau era ceva.gen tu stai niciunde si deodata bufnesti si apare si suport pe care sa stai,sau sa stea bucatile din tine ca urmeaza sa te dezmembrezi laughing,inainte de asta stateai niciunde,interesanta chestie.
Chestia aia singularitatea ca era doara energie sau indiferent ce era,era ceva,aia ar fi trebuie sa stea pe ceva nu? Din ea a iesit tot universul ala,deci ca ai un pct minuscul in care este bagat tot universul sau ca ai toate alea din pct ala imprastiate peste tot tot dracu ala e laughing trebuie sa stea pe ceva.
Iara daca nu trebuia singularitatea sa stea pe nimic, atunci inseamna ca nici de spatiu nu-i nevoie.
Dar ar trebuie sa spui, dar nu ce zic altii, vad ca si tu bati tobele ce spun altii, sa zici de la tine ce era dupa tine acea singularitate.
Daca spui ce era aia, apoi poti continua ideea sa vedem daca se leaga

24 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

În necunoscut.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In univers probabil.

| T0T a răspuns:

Expansiunea Universului nu trebuie să fie așa cum ți-o imaginezi. Expansiunea înseamnă de fapt că galaxiile se depărtează accelerat (așa cum face pandemia cu noi). Nu cred că Universul poate fi considerat ca un balon care se mărește dacă îl umfli în aer pentru că se consideră dpdv științific că nu există altceva în afară de Univers (deci nu ai spațiu și nici acel „aer"). Comparațiile cu balonul umflat cu puncte pe el sau cu pâinea care se umflă sunt chestiuni pur exemplificative ca să înțeleagă oricine ce se întâmplă, pe scurt.
Deci când cineva îți spune că Universul este în expansiune, îți spune că, de fapt, obiectele cosmice se depărtează, nu că se umflă Universul în curtea lui Ion din Multivers.
Multe lucruri nu le cunoaștem despre Univers, însă putem spune sigur că este caracterizat de acest tip de expansiune din observații, măsurători. Gândește-te că timpul și spațiul sunt relative din ceea ce cunoaștem (se curbează). Deci nici ele nu sunt așa cum ți le imaginezi. Putem vizualiza lucruri cu care ne-am obișnuit pe Pământ. Imaginația noastră e limitată. Știința tinde spre o cale ceva mai abstractizată, cât mai pur matematică.
Poți citi mai multe aici:
https://www.theguardian.com/......nding-into
https://en.wikipedia.org/wiki/Expansion_of_the_universe
https://www.loc.gov/......expanding/

| Frank51 a răspuns:

Expansiunea despre care vorbim nu este una tipică precum ne imaginăm noi ci una guvernată de energia întunecată. Deocamdată știm doar că există materie și energie întunecată foarte multă sub formă de găuri negre, și aparent ele sunt responsabile pentru tot.

| Zuzu1991 a răspuns:

Buna intrebarea!
universul se afla intr-o supa... supa se numeste: cuantum spatiu-timp
supa e dovedita cu varf si indesat de teoria relativitatii extinse, care a fost dovedita si redovedita practic

acum, de ce e buna intrebarea ta... TOTI savantii din lumea asta mananca rahat cu prune, pentru ca nici unul nici macar nu incearca sa considere raspunsuri la intrebari de genul asta: cum a aparut supa aia, de unde a aparut, de ce a aparut, cat de mare e, samd

| mastadont a răspuns:

Bineînțeles că nu avem de unde să știm unde este universul și dacă mai există ceva după marginile sale. Putem însă să presupunem că universul se extinde în sine, ca un balon pe care îl umfli și se tot întinde. Deoarece această mișcare de extindere nu pare să fie oprită de nimic, ba chiar accelerează, putem presupune că nu mai e nimic dincolo de marginile universului, dacă acesta are margini bineînțeles.

| GPA a răspuns:

Universul nu se extinde în "ceva", el doar își continuă expansiunea în mod accelerat, formându-se constant alte și alte găuri negre în jurul cărora gravitează galaxii, galaxii care adăpostesc alte și alte sisteme solare, sisteme solare care, la fel, adăpostesc alte și alte planete și stele. Eu cred că, pentru această expansiune este responsabilă atât energia întunecată despre care încă nu știm foarte multe pentru că nu este vizibilă, nu este o sursă de energie care poate interacționa cu materia obișnuită, dar se presupune că învăluie absolut orice există în univers și este cauza expansiunii acestuia, cât și formarea găurilor negre care, în aceeași măsură, sunt considerate sursa dezvoltării noilor galaxii. În Calea Lactee există Saggitarius A. Se merge doar pe presupuneri și merg pe presupuneri, pentru că găurile negre sunt un mister care, din păcate, încă n-a fost elucidat la maximum, nimeni n-a experimentat vreodată o trecere printr-o gaură neagră pentru a se dovedi exact ce se află dincolo de aparență sau de orizontul vizibil pentru că nimic, niciun obiect nu poate pătrunde dincolo de gaura neagră fără a se "spaghetifica", nici măcar lumina, pentru că gravitația în interiorul găurii negre este foarte mare, nu va exista decât "singularitate".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se extinde la infinit probabil.
Universul e etern. Moare o stea se nasc altele, tot asa se întâmplă la infinit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o idiotenie extrema sa spui ca universul se "extinde" deoarece spatiul este presupus ca o caracteristica interioara a universului in sine. Timpul, spatiul sunt fundamental definite ca fiind ale universului nostru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai peobabil se extinde in el insusi, caci este infinit

| Den1sa a răspuns:

In spatiu si timp : )

Răspuns utilizator avertizat
| Adolf8 a răspuns:

Univers este ceva bizar, ceva infinit, ca o mașinărie. Universul este viața și moartea în același sens al cuvântului, suntem extrem de mici să putem nabiga și înțelege acest fenomen, universul suntem noi, totul are legătură, de la găuri negre la asteroizi și multe alte mii de miliarde sau trilioane de planete, un lucru este sigur, cu siguranță după moarte suferim o transformare, cu siguranță nu suntem singurii într-un univers atât de infinit!

| Efex2 a răspuns:

Universul este o materie infinita, o infinitate poate fi continua, o infinitate continua intr-o alta infinitate. Este o intrebare cu un raspuns vag pentru ca nimeni nu stie unde si ce.