| Jonnymiksa a întrebat:

În ce stă fericirea?

Răspuns Câştigător
| oanananana a răspuns:

Imi place sa ma bucur de tot ce e in jurul meu.Imi place sa vad fericire si sa "ofer fericire". Fercirea poate consta in acea floare care astepti de mult sa infloreasca, in 10 la materia aia foarte grea, in faptul ca un copil ti-a zampit pe strada, un catel se bucura cand te vede... Si muuulte chestii. Trebuie doar sa invatam cum sa fim fericiti de tot ce ne inconjoara. Ofera zambete, primeste zambete( si nu de la MC laughing )!

44 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

O sa spune asta atat pentru tine cat si pentru altii care vor citi postul. Conform studiilor longituatinale (multi ani) oamenii raporteaza ca nivelul fericirii este dat de calitatea relatiilor cu ceilalti relevanti si semnificativi (relevanti adica importaniti petnru tine si semnificativi adica apropiati).

| Jonnymiksa explică (pentru RoCkKiD):

De ce ar consta fericirea in relaţiile cu ceilalţi?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Asta va trebui sa afli singur la batranete. Studiul asta a urmarit oameni pe parcursul intregii vieti si i-a intrebat o data la cativa ani cum le merge si ce valorifica. Aparent ceea ce este important e sa iti pastrezi relatiile cu prietenii, familia..etc.

| RAY a răspuns:

In cunoastere, stiinta, sanatate, iubire, ratiune

| relian a răspuns:

In bani laughing. daca ai bani esti fericit, cu cati ai mai multi cu atata esti mai fericit laughing, restul sunt povesti, basme

| OldSoul a răspuns:

În iubire, indiferent de formele ei.
Fie ca iubești sa mănânci, fie ca iubești sa te distrezi.

| Lioana a răspuns:

Fericirea consta in constientizarea faptului ca ceea ce ai acum este eact ceea ce ai nevoie. Sta in multumirea si impacarea cu tine insuti si cu realitatea in care traiesti.

| Jonnymiksa explică (pentru Lioana):

Cam greu vrem mai mult.
Realitatea te face fericită?

| Lioana a răspuns (pentru Jonnymiksa):

N-ai inteles. Nu realitatea te face fericit ci acceptarea ei. Fericirea vine din interior nu din exterior.
Daca vrei mai mult nu vei fi niciodata fericit pentru ca mereu e loc de mai mult.

| Jonnymiksa explică (pentru Lioana):

Sta in multumirea si impacarea cu tine insuti si cu realitatea in care traiesti?
Greu de aaccepat! Dacă schimbăm realitatea, dragostea ne face fericiti?

| Lioana a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Nu confunda fericirea cu bucuria. Bucuria e de scurta durata. E pentru chestii marunte ca cele din raspunsul caruia i-ai dat funda. Fericirea e o stare de lunga durata si nu se regaseste in intamplari care te binedispun ci le cuprinde atat pe cele bune cat si pe cele rele dand un rezultat pozitiv pe total.

| Jonnymiksa explică (pentru Lioana):

N-ai cum să fii fericit mult timp? o boală un accident etc?

| Jonnymiksa explică (pentru Lioana):

E o dragoste scurtă, e fericirea?

| Jonnymiksa explică (pentru Lioana):

Bucuria este un sentiment pozitiv, un moment de fericire, nimic mai mult dor un moment!

| Lioana a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Nu inteleg ce-i cu intrebarile astea. Parca ai vrea sa ma contrazici desi chiar tu ai spus ca fericirea sta "În a fi în armonie cu tine însuţi" Ai vrut parerea noastra, eu ti-am dat-o. Eu consider ca pot fi fericita chiar daca viata nu-mi da prea multe motive. Daca tu consideri ca fericirea vine din exterior, din ceea ce ti se intampla, nu o vei simti niciodata cu adevarat. Sau poate o vei trai si nu vei sti ca a fost fericire decat atunci cand o vei pierde.

| Emma30555 a răspuns:

Sa faci ce simți, sa fii liber și împăcat cu ceea ce este în jurul tău, cu faptele și deciziile tale, sa ai înțelepciunea de a face ceea ce e bine pentru tine

| Alexuţ02 a răspuns:

Depinde de percepţia fiecăruia.

La alţii în lucruri simple, la alţii în bani, la alţii în dragoste, la alţii în sănătate. na, depinde cum privim viaţa.

| Jonnymiksa explică (pentru Alexuţ02):

Peronal pentru tine in ce este?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Pentru mine, fericirea constă în realizarea lucrurilor pe care care mi le-am pus în cap.

Dacă nu se întâmplă cum vreau, de obicei o să cam stau trist şi mă gândesc mereu la chestia aia, de ce nu merge, de ce nu reuşesc să fac asta şi aşa mai departe. cam în asta constă la mine fericirea.

| Jonnymiksa explică (pentru Alexuţ02):

Bine te inteleg.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

La tine în ce constă?

| Jonnymiksa explică (pentru Alexuţ02):

Putem descoperi fericirea in interiorul nostru?
Fiecare îşi construieşte fericirea din ceea ce crede el că îl mulţumeşte. dar pentru mine e importantă sănătatea de restul cum se poate, lucruri mărunte, cu care pot să fiu mulţumit.

| ForeverAlone97 a răspuns:

In multa vodka

| Jonnymiksa explică (pentru ForeverAlone97):

Pentru inceput merge.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Asa-i. Doar atat, ca daca exagerezi risti sa dai in alcoolism

| Jonnymiksa explică (pentru ForeverAlone97):

Da aşa e.

| CleanHeart a răspuns:

Vrei sa.ti zic?
un ras cu prietenii
o caramela mancata
dupa un om pe care il vezi zambind pe strada.
ea e peste tot si mereu avem parte de ea.

| Jonnymiksa explică (pentru CleanHeart):

Da de uneori e fericirea şi in lucruri mărunte.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Intr-un car cu baniwinking

| Jonnymiksa explică (pentru PrintesaGumitaa):

Banii aduc fericirea*

| wpetterssone a răspuns:

În lucrurile mărunte, cewa ce îți place. Să ajuți oameni, să citești, să faci plimbări.

| aDEeLAa a răspuns:

In primul rand, in sanatate.
Daca fizic si psihic esti bine, e mai simplu sa fii fericit.
In bani, in dragoste, in intelegere, in bunate, mai ales in sinceritate si incredere, in orice te transpune intr-o stare de relaxare, in confort, in asteptari, in sperante, in peisaje, in LUMEa care trebuie exploarata.
Poate in putin din fiecare.

| HelpingHands a răspuns:

Ce e cu întrebările astea scurte? Denotă că nu ești interesat/ă cu adevărat. Fericirea este o stare.

Răspuns utilizator avertizat
| oanananana a răspuns:

In orice, daca stii cum sa privesti asta...

| Jonnymiksa explică (pentru oanananana):

Personal cum o priveşti?

| Jonnymiksa explică (pentru oanananana):

Bine deci pentru zâmbet*

| oanananana a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Scuze, nu am fost atenta. happy" M-a prins " subiectul

| Jonnymiksa explică (pentru oanananana):

Oana e bine, fericirea este o stare a sufletului*

| doctorandus a răspuns (pentru oanananana):

Fericirea consta in a nu te gandi la fericire.

| oanananana a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Imi place sa ma bucur de tot ce e in jurul meu.Imi place sa vad fericire si sa "ofer fericire". Fercirea poate consta in acea floare care astepti de mult sa infloreasca, in 10 la materia aia foarte grea, in faptul ca un copil ti-a zampit pe strada, un catel se bucura cand te vede... Si muuulte chestii. Trebuie doar sa invatam cum sa fim fericiti de tot ce ne inconjoara. Ofera zambete, primeste zambete( si nu de la MC laughing )!

| Jonnymiksa explică:

În a fi în armonie cu tine însuţi.

| Sunflower1503 a răspuns:

Multi spun că fericirea nu sta în lucruri materiale. Că ești fericit când ești tu însuți. Eu cred că nu poți fi fericit când cei de langa tine nu sunt fericiți. Cum poți fi fericit intr-o lume atât de cruda, Intr o lume in care ești criticat mereu, toți te ignora și te înjură. Fericirea sta in lucruri mici, greu de găsit, bunătate, respect, zâmbete reale. Acum avem atâtea lucruri și suntem triști, deoarece nu avem duh in noi. Cat timp înjurăm, batjocorim, bârfim, uram nu putem fi fericiți. Dar nu e imposibil sa fi fericit.

| Jonnymiksa explică (pentru Sunflower1503):

Fericirea nu se poate dobândi fără cultură.

| Both_Lucas_1993 a răspuns:

Mai multe!

Întrebări similare