| SuiIuris a întrebat:

In ce unitate de masura se masoara informatia?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Orice fel de informație se măsoară în biți. 1 bit reprezintă cantitatea de informație necesară pentru a reduce incertitudinea la jumătate, la general. Adică dacă te pun să alegi între 4 bilete unul dintre ele(dacă îl alegi pe cel corect câștigi o mașină să zicem), șansa de câștig e de 25%(1/4). Însă dacă îți spun că 2 dintre acele bilete sunt necâștigătoare șansa ta crește la 50%(1/2). În acest fel ai primit un bit de informație, incertitudinea reducându-se la jumătate(alegând din 4 bilete va fi nevoie să alegi acum doar din 2).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bit-ul, un bit este unitatea de bază pentru măsurarea informaţiei şi reprezintă o cifră binară, 0 sau 1 (un bit de informaţie). Din motive practice, însă, informaţiile sunt
manevrate în grupuri de cîte 8 biţi. Un grup de 8 biţi se numeşte octet sau Byte.
Prescurtările fac diferenţa între bit (notat cu
"b") şi Byte (notat cu "B"). Dar fiindcă aceste unităţi sunt foarte mici în multe cazuri practice, cel mai adesea se folosesc multiplii lor, cu prefixele uzuale folosite şi în cazul altor unităţi de măsură.

| SuiIuris explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la informatia din sistemul Matrix nu din sistemul de operare Windows, Ios, Ubuntu...

| Bitzer a răspuns:

Intrebarea lui Suiluris este vaga, iar raspunsul tau se bazeaza pe teoriile bravului profesor Max (toata admiratia pentru el). Insa, nimic verificat, nimic verificabil. Deocamdata.winking

| SuiIuris explică:

Fara memorie nu se pierde informatia ci se transforma.