| Adg_Vasy_1970 a întrebat:

In emisfera nordica este mai cald decât în emisfera sudica tot timpul anului?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este mai cald spre ecuator, si mai frig spre poli, tot timpul anului, in ambele emisfere.

| oprescudorin11 a răspuns:

Emisfera nordica are cea mai mare massa de teren locuita.
Si fizic vorbind, Restul de pozitia Terrei in contextul galactic.
Este evident insa ca fiind teren mai mult in nord, ar trebui ca, in sensul echilibrului, sa se constate temperaturi mai scazute ( doar statistic) mai multe, ca fiind scazute! Cred insa ca e greu de stabilit facil, care este zona cea mai friguroasa, doar ca in sud, te simti ceva mai singur, asta poate creia impresia. Antarctica este mai friguroasa decat Groenlanda, caci acopera mai mult din zona Polilor terestri! Restul par a fi speculatii!

| robertrobertroo2715 a răspuns:

Salut! Dupa cate stiu eu, in partea nordica sunt si iernile acelea geroase din rusia iar in sud sunt tari cu deschidere la mare, deci in partea sudica e mai cald(eu asa stiu)