| anonim_4396 a întrebat:

In functie de ce criterii sunt diferentiati persoanele de etnie rroma de restul populatiei?
Prin limba? Prin traditie(portul specific etc), Prin auto-declaratie? Prin culoarea rasiala?
Potrivit recensamantului din 2011 sunt 621.573.

Am constatat ca majoritatea persoanelor la care nici nu puneam intrebarea daca sunt sau nu rromi datorita faptului ca au tenul clar brunet (Si aici ma refer la zone in care nu sunt minoritatii de origine Turce) pe cand ei de fapt nu se considera a fi de etnie rroma, neaga categoric.
Intrebarea am formulat-o conform, denumiriilor utilizate oficial incat sa nu poate fi pusa problema de rasism. Mai toti la care ma refer sunt persoane random, care traiesc ca toti romanii, numai ca au tenul brunet.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se vede dupa piele, maronie inchisa mai multe detalii nu sant necesare

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Da atunci o cifra mai reala ar fi undeva la 4 milioane de romi in Romania.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Putin conteaza, atat timp cat nu se simte prezenta lor prin oras si stau in coliviile lor e bine, nu au curaj sa faca smecherii pentru ca e politie, dar ar trebui instruiti sa munceasca sa fie mai civilizati, curati, si sa se poarte bine avand o casa ca orice om normal

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Cei de care ma refer sunt oameni obisnuiti: muncesc, sunt educati la nivelul romaniei, civilizati etc Singurul lucru ce sare in ochi e ca au tenul brunet. In rest sunt ca toti romanii.

| T0T a răspuns:

Prin culoarea pielii și comportament. Dacă mai bagă și o manea, scuipă o sămânță și o dă pe țigănească e aproape clar. Chiar și așa sunt șanse să te înșeli. Sunt oameni de alte naționalități care se cred țigani. Poți doar intui, însă nu poți știi sigur, chiar dacă șansele sunt mici ca să greșești. Cel mai sigur e să știi că sunt declarați oficial cu acea etnie. Însă, acum, în România s-a cam deviat de la argumentul de etnie. Rău să fii și cocalar și e îndeajuns să fii țigan (chiar dacă sunt și mulți români care adoptă asemenea comportament).

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Ce ai descris tu nu sunt criterii de diferentiere maneaua este muzica nationala romana uitate la rating peste tot. (si ciobaneasca ->asta special pe la sate), a scuipa a manca samante in public este obicei comun pe la noi si in partea eruropei de est, sud-est.
Culoarea pielii da, insa majoritatea persoanelor la care ma refer: nu sunt negrii, ci mai degraba maroniu-deschis deci probabil nu sunt pur-sange rromi. Sunt oameni obisnuiti, cu joburi, cu familii multi inter-mixati, mai degraba Roman-Rroma decat romanca-rrom.
Iar copii lor de care etnie pot fi considerati?

Nu fac confuzie intre stereotipurile romanesti aici ma refer la tenul mai intunecat asa un fel de alb-gri dar nu brunet specific balcaniilor, europei de sud. Ca tenul alb de la noi "obisnuit" este o trasatura mai degraba de origine slavica decat sud-europeana. Mai toate statele sudice is slavi

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Am specificat că nu întotdeauna este așa. De asemenea, e greșit să iei caracteristici separate. Eu le-am pus laolaltă. E cum as zice caracteristicile unui monitor, iar tu încerci să îmi demonstrezi că nu se potrivesc spunându-mi că rezoluția există și la imprimante. Nu. Toate caracteristicile, împreună, pot fi rezultatul acelei concepții. Dar am specificat, cu puține excepții.

| Nilsson a răspuns:

Dacă vorbește limba română și se declară român, atunci este român, nu are rost să le mai suspectăm originile așa cum îi suspectau naziștii pe evrei.
Exemple concrete: Conect-R se declară țigan (de apreciat că nu îi este rușine) iar Alex Velea zice că e român, foarte simplu. Îmi amintesc și acum când s-a lansat în carieră cu Anda Adam, când îl întreba u unii dacă e portorican sau altă nație mai exotică zicea foarte senin că român happy.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Conform la ce ai spus tu, cifrele oficiale dau bine. Insa la un moment dat devii curios cand vezi ca unii ce inchisi sunt la culoare pe cand ei/ele neaga a fi rromi.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Una este etnia, care e un element de apartenență culturala, și alta este apartenența rasială.
Dacă se autoidentifică ca români, foarte bine, nu văd de ce ar trebui să ne deranjeze.
Pe unul poate să îl cheme Gigel Szekely și să se numească la fel de bine tot român.
Arbitrul Hațegan a zis o vorbă de duh când i-a luat apărarea lui Coltescu: "În țara mea toți românii sunt țigani" laughing

| cezar003 a răspuns:

Potrivit hotararilor guvernamentale esti cetatean roman si ai aceleasi drepturi si obligatii(de exemplu a nu scuipa in locuri publice si a nu manca seminte in statiile de metrou sau tramvai dupa caz) pe de alta parte eu sunt bozgor dupa cum sunt cunoscut si am un respect fata de toti semenii mei sau ai tai ca tot aia-i insa educatia atat in scoli cat si pe strada a ramas aceeasi (scuipa tiganii si ungurii)

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Nu conteaza cine esti ce faci sau incotro te indrepti, in societatea asta moarta esti mereu un tigan...desi nu mi-a disparut nimic, asa a spus bunica sa nu vorbesc cu Spanul, tiganii si ungurii, corect?

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Este o indoctrinare care pleaca tocmai de le statul roman care discrimineaza etniile si provoaca ura

| KR0NSTADT a răspuns:

Se diferențiază în general prin tâlhării, violuri și analfabetism. Excepțiile sunt demne de toată lauda, dar sunt la extrem de puține.