Întrebare recomandată | Duhovnicul a întrebat:

In general, noi romanii suntem foarte curiosi cu privire la ce face vecinul...
Credeti ca e de vina comunismul pentru asta? Cam in cat timp estimati ca va disparea mentalitatea aceasta? Sau nu va disparea vreodata?

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu stiu cat timp va dura dar stiu cum dispare, atunci cand parinti nu va mai inocula copiilor acesta curiozitate.

| thalyslly a răspuns:

De vina e invidia.ce face vecinu? ce are vecinu? de unde are atatea...
nu va disparea niciodata. uita-te la nemti, nu ii intereseaza ce fac vecinii daca nu ii afecteaza direct.dar au fost crescuti in aceaste mentalitate.
si noi am fost la fel crescuti dar invers, sa stim tot ce face si ce are vecinu.
poate doar lipsa de timp al tineretului din ziua de azi va remedia putin acest lucru

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru thalyslly):

La nemti nu-si trage vecinu un X5 peste noapte ca sa spele banii furati in timp ce tu ai restante la intretinere si frigideru gol.

| NOname a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

La nemţi nu-şi trage vecinu' un X5 peste noapte...ca să se dea mare, "să moară vecinii", pentru că nu are în faţa cui - nimănui nu-i pasă. : ))

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru NOname):

Daca si acolo s-ar fura la greu asa cum se face la noi, te asigur ca oamenilor le-ar pasa.

| doctorandus a răspuns:

Daca vei locui in alte tari vei afla ca si acolo babele stau cu ochii numai pe vizor, sa stie ce fac vecinii. In general primatele sunt animale curioase.

| Mădă0611 a răspuns:

Cred ca toti oamenii sunt asa, unii se maturizeaza, altii nu.

| zurick a răspuns:

Asta a fost de la inceput in caracterul omului(n-am zis a romanului)De ce ne intereseaza? Pentru ca undeva in mintea noastra comparam ce are vecinu cu ce avem noi, ca sa avansam sau ca sa-l depasim in bunuri. Daca dintotdeauna a fost in caracterul nostru o sa fie intotdeuna.
Ciao :-D

| sublime89 a răspuns:

Nu stii ce viata politica avea Romania inainte de comunisti? Citeste-l pe Caragiale.

| suffarstar a răspuns:

Multe din viciile si lucrurile urate din tara noastra sunt din cauza educatiei. Se stie ca in perioada comunista se punea baza pe munca,copii nu erau educati ci doar sa munceasca pentru tovarasul Ceausescu si Partidul Comunist. Doar ca asta era in carti. In realitate unele fabrici nu faceau profit deloc, dar erau tinute in viata de catre celelatle. Cred ca comunismul a influentat negativ mentalitatea oamenilor. Spre exemplu in ziua de azi daca mergi la un spital si esti grav bolnav, pana nu bagi bani in buzunarul doctorului, nu te baga in seama, efectiv te lasa sa mori. Hotia este principala valoare negativa "imprumutata" de la comunisti.
Revolutia din 89 a fost doar o revolutie. Revolutia din sufletele oamenilor inca nu a aparut. Ba mai mult, acum am decazut.

| Kalla a răspuns:

O sa existe mereu persoane care isi baga nasul unde nu le fierbe oala.

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Mai ales tie.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e din vina comunismului. Cred ca este pentru ca fiecare vrea sa arate cat de tare este el si cum nu prea are nimic de aratat - ca daca ar avea si-ar vedea de ale lui multe - atunci isi indreapta atentia catre altii. Asta este, ce sa faci? Ridica tu stacheta si lasa-i pe altii sa dea din coate sa ajunga la ea.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli, comunismul a inoculat cel mai mult aceasta meteahna. Daca mai dura vreo 20 de ani eram cu toti delatori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

M-am ganndit si eu la asta, dar apoi mi-am dat seama ca si pe vremea cand Romania era regat oamenii erau exact la fel. Poate chiar mai bagareti. Normal ca si comunismul a avut efectele lui, dar cred ca si natia in sine e mai bagareata ( in borsul vecinului) de felul ei. Poate ma insel. Oricum, e bine sa luam in considerare ce-a fost si inainte de comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate observa-n mediul rural, unde unele tradiții s-au păstrat în anumite zone (am fost martoră).
Tații încă decid cu cine se mărită fata lor, educația este pusă la parter pe ierarhia importanțelor (există și semianalfabeți premianți, notele se dau pe chestii ușoare), cei mai mulți sunt credincioși habotnici și lipsiți de întrebări, deci de rațiune, iar teama lor, ce o să spună lumea despre ei.
Asta le e educația.
E mult mai greu să vorbești despre ce a făcut vecinul de lângă (în special să îl bârfești), decât să comentezi o carte. Pentru asta ai nevoie de cultură. Pentru restul, să trăiești prin zonă și să ai auz bun, că e imposibil să ratezi ceva. Le știi pe babele cu banca lipită de gard care doar acolo stau, de regulă însoțite?

Nu zic că e ceva rău să te intereseze semenul, și eu mai pic în capcana asta, dar îmi aduc aminte că am ceva bun de realizat pentru mine și nu pentru ei. big grin

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Nu am observat asta!

Tare-mi pare ca ai mai multe funde decat mine. Zic si eu...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu va disparea.

| petre059 a răspuns:

Comunismul nu are treaba cu asa ceva, asa suntem noi romanii, sa moara capra vecinului daca nu ne merge noua bine.Nu va disparea treaba asta prea curand, poate peste 50 de ani laughing)

| JucărieLEGO a răspuns:

O minte sanatoasa e o minte curioasa. laughing

| contαbαndonαt a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Depinde si de curiozitatea acelei minti, daca aceasta nu este una constructiva si bine motivata atunci putem foarte bine sa spunem ca deja nu mai vorbim de o minte sanatoasa ci de una bolnava mai ales daca cauza acestor `curiozitati nesemnificative` (cum ar fi si rahatul de pe pantoful altuia fara sa mai tinem seama de ceea ce se mai afla si pe talpa pantofului nostru, na ex.) este reprezentata de niste ganduri obsesive.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Ceea ce zici tu implica educatie, nu curiozitate.

| lizucalisuca a răspuns:

Nu doar comunismul ci intreg situl de evenimente istorice care au facut sa avem o cultura si o mentalitate inapoiata. Influenta total ne benefica a venit si de la turci si de la rusi, urmata de perioada de stagnare din timpul comunismului care a impiedicat ideile noi sa intre si sa se propage pe teritoriul romaniei, a inabusit gandirea critica, a promovat mediocritatea, a inabusit revolutia sexuala si a incetinit avansul tehnologic, aducandu-ne intr-o stare de saracie care a fost mai apoi exploatata de capitalismul dur aparut dupa revolutie, care a intors clasa de mijloc impotriva clasei de jos si a supus-o in totalitate, facand-o sclava capitalului. Mentalitatea asta va disparea cand vor disparea toate mecanismele ce produc dezechilibru si inechitate sociala. Atata timp cat unii sunt foarte bogati iar altii traiesc efectiv in mizerie, nu-i poti condamna pe cei ostracizati ca sunt curiosi si invidiosi pe privilegiati!

| Anticarul a răspuns:

Eu cred ca la baza acestui mod predominant la nivel national de gandire, are radacina de pornire comunismul. Fiind o natiune condusa de o singura putere, traind ani la rand cu o minte indoctrinata si tinuta in frau, fara drept de a gandi singur, se gandea pentru tine, EL era unul si EL era legea, atat se stia si se permitea sa gandeasca. Si poate era mai bine atunci, asa, aveam de toate, produceam, importam mai putin, exportam mai mult, eram o tara in continua dezvoltare si crestere. Dar de, de unde si vorba "sa ti se urasca cu binele" In momentul cand au aparut scapari de informare publica pe ici pe colo, logic si corect, creierul automat vedea alta lume/viata. A dat de gustul occidentului si numarul de posibilitati, schimbari, bunuri, tehnologie...etc. Atunci s-a produs rupere din "vraja" care ei o acceptau ca traiul lor normal si logic. A inceput revolutia rasturnarii dictaturii. Punct in care a schimbat mentalitatea nationala. Am inceput sa putem face mai multe, sa putem traii fara frica, puteam manca toata ciocolata fara sa ne certe nea Nicu. Si anii au trecut si am gandit prea mult si prea risipitor, am dat tot, am jupuit tara de valori, toata lumea desteapta a fugit peste hotare, am pus hoti inculti sa ne conduca, si nu unul, ci 451 la numar, care mai de care sa ne fure si sa ne vanda, si cand realizezi ca nava se scufunda, ce rost mai are sa avem o gandire unite, si o mentalitate in binele tarii? Si brusc te-ai trezit in vremurile de azi, si ai scuturat din cap si ai realizat ca ruperea de lanturile dictaurii, ti-au dat drumul in porumb...si te-ai dus.

Sper sa puteti asimila modul in care am rezumat totul si reflecta ca de fapt asa este. Degeaba ne mai trezim la realitate, cand deja ne-am vandut cu totul si modul asta de a gandi l-am adoptat ca atare.

"De ce sa fiu cinstit eu, cand toti ceilalti isi vad doar propriul interes."

| VisCoL a răspuns:

Nu cred ca e vina comunismului, consider ca e din cauza faptului ca evolutia in statutul social e ca un concurs pentru oameni, o facem din instinctul de a ne estima pozitia