| navarre a întrebat:

In Matei 5:32, se spune ca barbatul nu are voie sa i-a de nevasta pe o femeie care a mai fost casatorita. Dar cum va explicati ca totusi popii si pastorii oficiaza astfel de casatorii? nu e impotriva invataturilor din Biblie?

Răspuns Câştigător
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Ba da! Dar Biblia ne invata si din ce popoare sa ne luam sclavi sa lapidam adolescentii neascultatori si sa-i mai tragem cate una peste melita femeii care indrazneste sa ne intrerupa din activitatile noastre masculine. Tot Biblia ne invata sa-i taiem mana femeii care a indraznit sa intrerupa o bataie intre sotul ei si un altul. Cautati prin Exod 21.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"SturmirCloudKeeper a răspuns: @marioboss vezi ca n-ai citit Biblia? Ce zice Isus in noul testament? N-am venit aici ca sa schimb legea ci ca s-o implinesc." Se cuvine o oarecare "corectie" la raspunsul de mai sus. In Biblie sunt 2 (doua) legi; Legea morala sau legea celor 10 porunci sau Legea Lui Dumnezeu si Legea ceremoniala sau legea lui Moise. Cand Domnul Hristos s-a referit la LEGEA care nu a venit sa o schimbe s-a referit la Legea Morala, poporul evreu care stia legile intelegea acest lucru dar pentru un crestin din zilele noastre aceasta problema este ca o mare nebuloasa. Legea Morala este o lege vesnica iar legea ceremoniala arata poporului evreu ca Hristos are sa vina, sa moara, sa invie si sa-i salveze. Cand Hristos a venit, legea care indica catre El a fost desfintata (nu-si mai avea sensul). Concluzie, legea care nu se schimba nu se refera la cine cu cine se casatoraste, etc. ci la cele 10 porunci care are incluse si principi morale privind casatoria. Cat despre intrebarea propriuzisa, despre femeia pe care nu trebuie sa o iei in casatorie este o indicatie stricta, este vorba de femeia lasata de barbat cu dovada ca aceasta este curva. Fi sigur ca nici un popa sau pastor nu v-a recasatori o femeie despre care stie ca a fost lasata de catre unul din enoriasi sai pentru curvie. Si inca ceva, IAR AI MANIPULAT PRIN OMITERE CUVINTELE BIBLIEI.

| danut a răspuns:

"regis a răspuns: @danut - te inseli. Preotii nu sunt judecatori, ei trebuie sa oficieze slujba pentru toti pacatosii, inclusiv pentru cei care cad in pacatul preacurviei. De altfel, inteleptii Bisericii Ortodoxe spun ca trebuie condamnat pacatul, nu pacatosul. "
Preoti, pastori nu sunt judecatori, ai dreptate, dar aici nu este vorba despre judecarea cuiva ci de punerea in aplicare a unor directive date de Dumnezeu a unor fapte dovedite, nimeni nu ar pune in aplicare ceva doar dupa ureche ci din fapte clare.

regis
| regis a răspuns:

Acele sfaturi nu le sunt adresate preotilor sau pastorilor, ci celor care se casatoresc. Si nici macar nu ai pastrat sensul versetului, care se refera doar la femeile lasate pentru preacurvie, pacatul extinzandu-se si asupra celui care o ia de nevasta.
Indiferent insa de situatie, nici preotii si nici pastorii nu au fost inzestrati cu darul de a judeca, dupa cum nu cred ca ai fost nici tu inzestrat. Daca ar fi sa ii casatoreasca doar pe cei fara pacat, stii pe cineva care s-ar incadra in aceasta exigenta?

regis
| regis a răspuns:

@navarre - nimeni nu iti percepe bani in numele Domnului. Si esti chiar atat de ingust incat nu poti accepta ca cei care nu iti impartasesc obsesiile nu sunt neaparat limitati, orbi, condusi si manipulati?

regis
| regis a răspuns:

@danut - te inseli. Preotii nu sunt judecatori, ei trebuie sa oficieze slujba pentru toti pacatosii, inclusiv pentru cei care cad in pacatul preacurviei. De altfel, inteleptii Bisericii Ortodoxe spun ca trebuie condamnat pacatul, nu pacatosul.

regis
| regis a răspuns:

Nu au ce sa puna in aplicare, indiferent de fapte. Sunt obligati sa oficieze casatoria chiar si intre un peste si o prostituata.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Casatoria este un sacrament. Adica o taina dumnezeiasca. Preotii sunt simple unelte, adjuvanti si martori la ceea ce Dumnezeu de fapt uneste. Indiferent cati preoti ar gresi si ar accepta alte cununii, in fata lui Dumnezeu tot prima este considerata valida. Daca ei gresesc, nu fac altceva decat sa rataceasca turma. Si, in acest caz, nu turma ratacita este vinovata, ci pastorul. Dar noi avem discernamant. Asa cum citim Biblia ca sa o contrazicem, de ce n-am citi-o ca sa o si ascultam? Este mult prea incomod, nu-i asa? O icoana, prin definitie, inseamna pictura religioasa. O imagine din Biblie. Atentie! Aceasta nu trebuie sa fie neaparat frumoasa, ci mai mult folositoare. In trecut exista una cu o tematica aparte: un cazan, reprezentand iadul si in jurul lui, pe toate laturile, numai capi de preoti. Asta pentru ca ei stiu ce au de facut si nu fac (cei care cu adevarat nu fac, nu ca ni se pare noua), deoarece mult li s-a dat si mult li se cere. Ce este atat de greu? Cu timpul, vei constata si iti doresc sa o faci, ca devine chiar logic totul. Tu, daca atat studiezi, precum afirmi, vezi-ti de studiu si de interesul sufletului si da tu exemplu facand ceea ce trebuie. Ti-ar folosi foarte mult chiar si in societate. Vei deveni mai om, mai integru si mai de apreciat. Biblia este o conduita de viata. Urmeaz-o si nu vei regreta.

| fabiola a răspuns:

Dar in biblie scrie ca barbatul poate avea si sotie si amanta?

Răspuns utilizator avertizat
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

@marioboss vezi ca n-ai citit Biblia? Ce zice Isus in noul testament? N-am venit aici ca sa schimb legea ci ca s-o implinesc.

| 16.laura.16 a răspuns:

Nu si preotii catolici.

| mariobros a răspuns:

`Sa i-a`? Se poate sa ia de nevasta o femeie casatorita, daca ea l-a dovedit pe fostul ei barbat ca nu a respectat-o umbland pe la alte femei (adulter). E valabila si viceversa. Da asta n-ai citit in Biblie, nu?

| mariobros a răspuns:

@buburuzaucigasa are dreptate, celor care au mai fost casatoriti, daca sunt ambii cu o casatorie la activ, nu li se mai pun cununiile pe cap, daca unul din ei a fost casatorit si celalalt nu, li se pun cununiile pe cap la amandoi.
@navarre, in ce sens? Vad ca te preocupa mult acest domeniu, al Bibliei, credintei, numai ca extragi din context sau pui intrebarea de asa natura incat sa fie raspunsul pe care ti-l doresti tu, ori asta se poate numi manipulare si inducere in eroare. Te macina faptul ca preotii obtin foloase necuvenite de pe seaman credintei, foarte adevarat, dar vor plati ei la momentul respectiv.
Dar tu ca om, de ce incerci sa cumperi anumite chestii ale credintei? De ce oferi bani preotului pentru a cumpara o parohie, a te recasatori de 7 ori, sau mai stiu eu pentru ce? E vinovat numai preotul ca primeste, dar cel ce ofera? Daca vrei sa cercetezi astfel de fapte, fa-o echidistant. Parearea mea.

| mariobros a răspuns:

@SturmirCloudKeeper, Exodul face parte din Legea Veche, de pe timpul lui Moise dar tu traiesti dupa legea lui Moise acum, tu traiesti in Legea Veche? Sau traiesti in perioada de dupa Inviere, dupa Legea Noua? E ca si cum ai plati taxe la stat dupa niste legi de impozitare care sunt abrogate. Da multa minte nu se cere...

| mariobros a răspuns:

@danut, aici se pierd multi, ca incearca sa citeasca Biblia ca pe o carte de povesti fara a o talmaci, iar pentru a talmaci Biblia trebuie sa ai ceva intelepciune. Cel mai adesea citeste cate unul Biblia, fara a sti aproape nimic despre credinta sau Dumnezeu, si lanseaza niste teorii care la randul lor citite de altii la fel de nestiutori se formeaza diferite curente neadevarate despre credinta si ceea ce inseamna Dumnezeu. Daca este cineva care crede in Dumnezeu, trebuie sa fie stupid, condus de altii, legat la ochi, etc. Credem in extraterestri, civilizatii superioare, dar cand e vorba de Dumnezeu, nu nenicule, e vrajeala; sunt dovezi cu duiumul ca exista Dumnezeu, ca ceea ce s-a scris in Biblie este adevarat ( arca lui Noe, exodul-urmele de care de pe fundul Marii Rosii, apa Iordanului care se intoarce inapoi numai la Boboteaza ortodoxa, Lumina de la Ierusalim, care tot cand este Pastele la ortodocsi vine, samd.), poate sa vina insusi Dumnezeu si sa le spuna ca El este si exista, ca tot n-ar crede, ar spune ca e vreun robot japonez.

| andreea4ever a răspuns:

Wow nu stiam asta.
Poate exista niste chichite pe care nu le cunosti si pe acre preotii la cunosc

| antonia09 a răspuns:

Raspunsul mea ar fi ca in religia ortodoxa nu prea am intalnit cazuri in care preotul sa se opuna cununiei religioase dintre o persoana care a mai fost casatorita si una care este la prima casatorie.
In religia catolica stiu sigur ca preotii nu prea privesc cu ochi buni casatoriile in care unul din parteneri a mai fost casatorit inainte, insa cu siguranta nu se va opune daca acesta nu a fost cununat religios la precedenta casatorie.
Eu ma afu intr-un asemenea caz. Sunt casatorita in fata legii insa doresc sa imi unesc destinul si in fata lui Dumnezeu si ma cam framant pe aceasta tema deoarece preotii catolici sunt un pic reticenti si as vrea sa o fac intr-o ceremonie mixta.

| buburuzaucigasa a răspuns:

Eu stiu ca atunci cand o femeie/barbat care a mai fost casatorit/a cand se duce sa se cunune a doua oara, preotul nu mai tine aceiasi slujba pe care a tinut-o prima oara. Iar pentru acela care nu a fost casatorit niciodata in fata Domnului ii este tinuto slujba respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârşească adulter, şi cine va lua pe cea lăsată săvârşeşte adulter.

| Ilie_David_1994 a răspuns:

Acolo unde dispoziţiile nu sunt asemănătoare, soluţia creştină este de schimba dispoziţiile, nu soţii sau soţiile