| anonim_4396 a întrebat:

In opinia voasta sinuciderea e o dovada de lasitate?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

În primul rând este o dovadă de egoism.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Pentru ca cel ce se sinucide nu se gandeste la cei ce ii lasa in urma lui?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Nu-i pasă suficient de mult de ceea ce vor îndura apropiații lui.

26 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Sinuciderea este sinucidere.
Dovada de lasitate? Nu nu stiu cati se sinucizi limpezi...

| shadovv a răspuns:

In unele cazur da, dar in toate cazurile este o dovada de prostie.

| SaveTheNature a răspuns:

Clar DA!

| Ezyo a răspuns:

Sinuciderea e dovada de lasitate, sa iei un pumn de medicamente, sa-ti tai venele, sa te spanzuri e nesabuinta nu neaparat curaj.Sa faci fata problemelor e dovada de curaj.

| RAY a răspuns:

Da

| MaliciousDeath a răspuns:

Nu chiar.Sunt mulţi care vor să se sinucidă, dar câţi au curajul să-şi ia viaţa fără să le rămână pe conştiinţă suferinţa celor dragi? După cum mai zicea cineva, aici intervine şi egoismul.Ca să-ţi iei viaţa, trebuie să fii un egocentric imens, să te gândeşti doar la problemele tale, să-ţi pese doar de tine lăsându-i la o parte pe ceilalţi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Robertofachiru, Scuza-ma ca te intreb, dar esti idiot? Am pus o intrebare ce nu are legatura cu mine individual. Ma refer la conceptul de sinucidere, daca intelegi ce vreau sa spun...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Personal,nu vad sinuciderea ca pe o dovada de lasitate, ci ca pe o dovada de disperare.

| iKronstadt a răspuns:

In opinia mea, nu. In opinia ta, ce?

| Kyrie a răspuns:

Nu exista o anumita opinie asupra acestui fapt deoarece stii vorba aia "prostul moare de grija altuia", e treaba omului ce vrea sa faca cu viata lui, sunt problemele lui si nu ar trebui sa te intereseze decat daca face parte persoanele tale apropiate, good luck

| Gogu06 a răspuns:

Nu, scapa-ne de tine laughing)

| Geass a răspuns:

Nu este nimic demn în moarte.

| Robertofachiru a răspuns:

Din cate am inteles vrei sa te sinucizilaughing. O dovada de lasitate este aceea de a iti pune mana la ochi cand scoate Fachiru lapte pe ochi. A te sinucide...si aia. Dar ce au facut juratii de la Romanii are talent a fost un gest de lasitate suprem!laughing

| cosminpanait6 a răspuns:

Dupa parerea mea vrei sa te sinucizilaughinghappy! trebuie sa fi curajos pentru a o face!

| Innuka a răspuns:

Nu neaparat de lasitate doar ca in acel moment simti ca viata chiar nu mai are nici un rost si nu realizezi ce vrei sa faci

| agentul007 a răspuns:

E o dovada de prostie.

| melena a răspuns:

Nu e neaparat o dovada de lasitate. Exstita extrem de multe motive pentru care un om alege sa se sinucida...dar probabil procentul maxim il detine lasitatea. Pentru ca atunci cand ai forte multe probleme si grijile cotidiene te depasesc e foarte usor sa renunti, dar nicidecum asta nu e o solutie. Parerea mea!

| stefancelmare7 a răspuns:

Nu,nu e o dovada de lasitate ci o dovada de prostie.lasi in urma atatia oameni care tin la tine si au nevoie de tine dar mau ales iti predai practic sufletul diavolului. daca te sinucizi iadul iti este asigurat 100%. sinuciderea e un pacat pentru care nu-ti mai poti cere iertare.

| Lacrymosa a răspuns:

Lasitate? Da.
In opinia mea(si din proprie experienta), cand vrei sa te sinucizi cauti ceva mai bun, pace. Te gandesti ca nimeni nu o sa te mai bata la cap, nimic nu va mai conta, vei fi doar bine.
NU!
Cand esti mort nu esti bine, n-ai pace! Sufletul al carui corp s-a sinucis nu are niciodata liniste, in opinia mea...
Doar traind si trecand peste toate vei gasi pace intr-o zi! Astea te fac mai puternic, omorandu-te nu rezolvi nimic!
In concluzie: Da, sinuciderea e dovada caracterului slab de inger!

| Flavyus07 a răspuns:

Sinuciderea un bilet doar dus spre Iad. nu este o dovada de lasitate iti trebuie curaj sa te opui lui Dumnezeu dar si consecitele sunt mari.

| Flavyus07 a răspuns:

Sinuciderea, aceasta catastrofa duhovniceasca este o consecinta tragica a unei crize personale acute. Sinucigasul cauta o temelie solida, insa nu o poate gasi nicaieri. Prin urmare, constient sau inconstient, el se lipseste de ultimul lui spri­jin, care este viata. Printr-un asemenea gest, o astfel de persoana doreste sa nu se simta robul imprejurarilor, ci o personalitate care ia hotarari bine gandite si libere. Printre motivele care determina sinuciderea se evidentiaza motive existentiale si motive demonstrative.

| Staythere a răspuns:

Sinuciderea din punctul meu de vedere este o prapastie in care disperarea arunca multi oameni si cu privire la intrebarea ta noi sinuciderea la prima vedere o percepem exact asa nestiind insa si motivele.

| angelcracs112 a răspuns:

Atunci cand o persoana se sinucide nu inseamna ce e slaba ba din contra a luptat prea mult si na gasit un raspuns! sinuciderarea duce catre iad!

| Criss15 a răspuns:

Da...ptk nu faci decat sa fugi de probleme