| RAY a întrebat:

In pshiologia evolutiei umane observam ca femeile doresc accesul la resursele barbatilor iar barbatii la reproducere, deci in acest caz iubirea nu exista si e doar o fantezie umana? Un mit, ceva inventat de om

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Toate sunt fantezii umane, inclusiv banii. Eu de exemplu n-am mai folosit bani fizici (de hartie/metal) de ani de zile.

| Mosotti a răspuns:

Nu, iubirea e doar o capcana care ajuta la cuplare, exista pentru un timp mai scurt sau mai lung, dar cu conditia ca amandoi sa aiba nota maricica fizic, ca sa fie reciproc sentimentul.
Cand fizicu nu e deloc atractiv, nu apare atractie si iubire.

Apare ca sa nu schimbi partenerii, ca daca nu ai iubi si nu ai casuna pe unu sau una, se risca sa schimbi partenerii repede dupa cum gandeai constient, iar asta nu mai ducea la formarea familiei. Indragosteala de aia apare, sa ia mintile, sa nu vezi defectele, ca doar acel partener e bun pentru cuplare din punct de vedere al naturii, asa ca nu trebuie sa mai gandim, trebuie sa facem ce ni se spune cum s-ar zice.

Dupa ce s-a format familia, a aparut si copil, dragostea trece ca nu mai e nevoie de ea, de aia se cam stie ca dureaza intre o luna si 5 ani cam.

Asta este.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Femeile nu iubesc indiferent cat de hot arata ala le intere doar bani lui atat sunt hipergame sta cu tinr iti bat joc apoi next

| aditimus a răspuns:

Complet eronat.
Desi barbatii vad femeia doar pentru sex iar femeia doar sa fie tinuta in palma, vezi familiile ce traiesc pe langa biserica ortodoxa cum sunt.

| Dandinelle a răspuns:

Cred mai mult in dualitatea lucrurilor. asa cum nu exista alb fara negru.