| SingleForOne a întrebat:

In secolele trecute, s-a intamplat vreodata sa fie o criza a lemnelor din padure (la nivel national)?
Avand in vedere ca unele case erau facute din lemne, foarte mult lemn ar fi stricat pentru mobile (in ambele cazuri, atat cu succes, cat si fara, in special si cele luxoase), chiar și lemn pentru trasurile de cai, de asemenea lemnele de foc, în fiecare iarna, la atatea milioane de oameni. Cred ca lista poate continua in continuare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma indoiesc. Nu toate casele era facute din lemn, chirpici erau destul de populari la noi. Nu erau la fel de multi oameni asa ca nu se faceau foarte multe case. Defrisarile nu erau in masa asa ca natura avea timp sa se regenereze(sa creasca alti copaci in locul celor taiati). In plus, la ora actuala, consumul de materie lemnoasa a crescut foarte mult in comparatie cu secolele trecute iar in SUA majoritate caselor, chiar si cele care se construiesc acum, au o structura principala facuta din lemn.

2 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
De departe una dintre cele mai bune întrebări de pe TPU!
M-am uitat acum pe net și nu am găsit deocamdată nimic legat de o criza de lemn in trecut!
Însă eu inclin sa cred că nu.
In trecut oamenii nu cred că tăiau lemnul aiurea așa cum o fac acum, plus de asta nici nu cred că erau ustensile atât de performante incat sa taie o pădure într-un ritm accelerat așa cum fac austriecii la noi in tara.
Populația lumii înainte nu era așa mare așa că era lemn suficient pentru toată lumea.
Iar unele nații sau popoare nu tăiau păduri deoarece ele puteau reprezenta o bariera naturala perfecta in fata unui inamic mai mare și bine pregătit.

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Da. In timpul revolutiei industriale in UK s-au taiat toate padurile si totul a fost haos. La momentul actual ei nu au voie sa taie nimic pentru a reimpadurii.