| anonim_4396 a întrebat:

Se dau două animale considerate viclene și inteligente: lupul și vulpea. În sens metaforic, de ce e vulpea considerată mai vicleană/șireată decât lupul?
Ce îi deosebește?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Geneza 3:1-20 VDC
Șarpele era mai șiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu."El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncați din toți pomii din grădină’? bla, bla bla..."

Deci, conform Bibliei, altul e animalul viclean. Asta era viclean chiar dinainte sa existe viclenia, pentru ca, aceeasi poveste spune ca "toate relele" au aparut dupa ce omul a pacatuit.
Asa ca, uita si de lup si de vulpe.hee hee

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vulpea este atat de discreta incat abia poate fi vazuta din cand in cand. Ea de fapt traieste foarte aproape de civilizatie, dar se 'tupileaza' atat de bine, incat nimeni nu stie ca este in zona.
Lupul nu se ascunde, el actioneaza in haita, umbla atat ziua cat si noaptea, nu ataca prin surprindere, ci cu forta bruta, inconjurand.
Vulpea actioneaza singura si loveste vulnerabilul. E foarte calculata.

| OldSoul a răspuns:

In povestile copilariei noastre vulpea este considerata cumva... Genul care te minte in fatalaughing Adic gen... "Ursul pacalit de vulpe"
Cumva vulpea s-a jucat cu prada pana sa o "pacaleasca".
In timp ce lupul, de obicei ar tinde sa mearga la sigur, sta, analizeaza, apoi merge cand e bunicuta singura acasa si o mananca laughing)

| Lioana a răspuns:

Lupul e mai mult simbolul pericolului decat al vicleniei. Vulpea e considerată vicleana in toate poveștile.

| mastadont a răspuns:

Lupul nu are viclenia ca trăsătură majoră în conștientul nostru ci e cunoscut mai degrabă pentru faptul că vânează în haită, pentru inteligența sa și pentru ferocitatea cu care își urmărește prada, citește-l pe Jack London, are niște cărți excelente cu aventuri în zonele polare, zone în care lupii își fac de cap. De asemenea, îți recomand seria totemul lupului scrisă de Jiang Rong, este una dintre cele mai frumoase cărți pe care le-am citit anul acesta și prezintă lupii în principal, dar și fauna și flora stepelor mongole și cum se îmbină acestea pentru a forma un ecosistem unic în lume, din păcate prezintă și influența distructivă a omului asupra acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca l-a fraierit pe urs sa isi piarda coada. Toata lumea stie.

| IceRope a răspuns:

Asta e genul de postare tipic celor care urăsc cărțile și implicit cultura generală.

| David23445 a răspuns (pentru IceRope):

La ce te referi?

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Păi conform cercetărilor vulpea este considerată ca fiind cel mai viclean animal datorită abilității sale de a obține ceea ce își dorește, cu un minim de efort.
Lupul este diferit de vulpe prin modul său de operare dar și prin construcția fizică.
Probabil natura a înzestrat aceste două animale, cu abilități diferite, pentru ca să le fie mai ușor să-și procure hrana. Vulpea deoarece are o construcție fizică mai slabă, a primit de la natură o "inteligență" mai mare, spre deosebire de lup care are o construcție mai puternică. Acesta din urmă probabil compensează prin faptul că este mai puternic…

| David23445 a răspuns:

Buna eu consider ca amandoi sunt la fel daca citesti toate povestile ai sa vezi ca nu e nici o deosebire de exemplu: Ursul pacalit de vulpe vulpea e sireata se intinde in drum si se preface moarta si apoi arunca toti pestii jos si apoi ii zice ursului ca daca is lasa coada in apa prinde peste deci si sireata si vicleana in acelasi timp lupul luam de exemplu: Capra cu 3 iezi el se ascunde dupa casa si aude cantecul caprei fara sa-l observe nimeni apoi se duce la usa si incepe sa cante deci amandoi sunt la fel vicleni si sireti

| C0STEL22 a răspuns:

Lupul si-a luat teapa de la capra, asta daca ati fot atenta la gradinita cand doamna a spus povestea Capra cu trei iezi.

| ChirvaseMaria a răspuns:

Cel mai viclean animal este vulpea