| RAY a întrebat:

In termeni stiintifici aceasta afirma este adevarata?
as vrea raspunsuri serioase

selecţia sexuală ţine foarte mult cont de caracteristicile fizice ale oamenilor, pune preţ pe statutul socio-economic al oamenilor, deci iu! irea nu poate trece nicidecum peste orice
defect.
dacă un om are o valoare sexuală deficitară, nu va
reuşi să creeze atracţie sexuală, prin urmare nu va avea parte de iu! ire, întrucat nu există iubire în afara atracţiei sexuale.

Răspuns Câştigător
| JustBlackNoGrey a răspuns:

Am citit articolul respectiv, insa articolul nu este un articol stiintific. Este pur si simplu o teorie a unui individ. Nu exista surse, nu exista citate, nu stim cum a ajuns el la concluziile astea si pe ce s-a bazat. Iar apoi cateva dintre premisele care pleaca sunt gresite.

Totusi are dreptate cand spune ca intr-adevar primul pas al unei relatii este atractia sexuala. De asemenea, el nu spune ca atractia sexuala este sursa unei relatii fericite sau de durata. Doar spune ca asta este primul pas. De asemenea, mentioneaza ca frumusetea este relativa si de aceea ni se pare ca uneori un individ de nota 5 e cu o individa de nota 10. Si pentru a exemplifica chestia asta si faptul ca nu avem cum sa manipulam aceasta atractie da un exemplu cu merele verzi. Nu stiu daca iti amintesti, insa el spune ca exista trei tipi care se intalnesc cu aceeasi fata. Primul incearca sa fie haios pentru ca stie ca multe fete prefera tipii haiosi, insa fata il refuza. Al doilea incearca sa fie romantic pentru ca stie ca multe fete prefera tipii romantici, insa fata il refuza si pe acesta. Iar al treilea se comporta normal, iar la un moment dat mentioneaza ca ii plac merele verzi iar fata se indragosteste iremediabil de el. Desigur exemplul este exagerat, insa ce vrea sa spuna autorul este ca atractia fizica este o chestie complet artibtrara asupra careia avem foarte putin control. E posibil ca cineva sa placa o alta persoana pentru cea mai stupida chestie, chestie pe care altii nu o vad atractiva. Desigur, daca esti foarte atractiv cresc sansele reusitei in a-ti gasi o relatie sau foarte multe partenere sexuale, insa nu cresc sansele in a-ti gasi o relatie fericita.

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Dar afirmatia cum ca dacă un om are o valoare sexuală deficitară, nu va

reuşi să creeze atracţie sexuală, prin urmare nu va avea parte de iubire, întrucat nu există iubire în afara atracţiei sexuale.

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Desigur, daca esti foarte atractiv cresc sansele reusitei in a-ti gasi o relatie sau foarte multe partenere sexuale, insa nu cresc sansele in a-ti gasi o relatie fericita.

dar daca nu esti deloc atractiv nu o sa ai multe sanse sa gasesti ceva, ma bucur ca ai citit cartea

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Unde intra oare iubirea fara atractie fizica in ce tip de iubire?
http://www.scientia.ro/......ubire.html

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Storge, pragma si agape.

Storge apare in urma relatiei stranse dintre doi prieteni. O familiaritate pe o perioada indelungata, intre doi prieteni foarte buni poate da nastere unei iubiri storage. Desi, eu stiam un alt termen pentru tipul asta de iubire si anume "philia". Din cate stiu, "storge" se refera numai la iubirea dintre rude.

Pragma este evident iubirea rationala, pe interes, intre femeia tanara si frumoasa si barbatul bogat.

Si in final, "agape". Nu exista un consens in cazul asta. Unii spun ca se refera strict la lucruri divine si sfinte si sentimente care nu au un obiect anume, insa altii spun ca poate fi si intre doi oameni. Din punctul meu de vedere, cred ca poate exista si intre doi oameni cand se aprecieaza foarte mult si aleg sa vada ce este mai bun in celalalt si sunt gata sa isi sacrifice binele personal pentru binele celuilalt.

Desigur, cum nu exista niste termeni reali si niste definitii concrete, astea sunt doar interpretarile mele personale.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Dar tu ce iubire simti fata de iubitul tau? a fost o atractie fizica la inceput sau o iubire rationala?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Bineinteles ca exista iubire in afara atractiei sexuale. Ce se intampla intre prieteni sau rude? Sau oamenii care ajung sa iubeasca pe cineva pentru ca se inteleg foarte bine cu persoana respectiva?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu a fost o atractie fizica, cel putin nu din partea mea. Daca l-as vedea pe prietenul meu pe strada probabil ca nu ar fi unul dintre barbatii dupa care as intoarce capul. Asta nu inseamna nici ca imi este rusine sa ies cu el. Insa pur si simplu, fizic vorbind nu cred ca mi-ar atrage privirea.

Insa pe prietenul meu l-am cunoscut dinainte sa il vad. Am vorbit foarte mult cu el pe internet si ne-am inteles foarte bine cu el, atat de bine cum nu m-am inteles cu nimeni pana atunci. La inceput mi-a placut ca aveam acelasi sens al umorului, aceleasi principii, este foarte inteligent si carismatic. Este foarte curios si ne pasioneaza aceleasi subiecte, este deschis la minte si nu judeca. Din momentul in care l-am cunoscut am putut sa fiu 100% cine sunt cu adevarat, iar asta mi se intampla foarte rar. Nu mi-am cenzurat ideile sau principiile, nu m-am abtinut de la comentarii. Iar apoi ne-am cunoscut si nu, eu nu am simtit o atractie fizica deosebita fata de el, dar nu am vrut sa il las sa plece pentru ca am stiut ca nu am sanse sa gasesc o persoana cu care sa ma potrivesc atat de bine cum ma potrivesc cu el. Si nu m-am inselat. Pentru ca suntem de cinci ani impreuna si nu am intalnit pana acum o alta persoana cu care sa fiu complet pe aceeasi lungime de unda. Da, am mai intalnit persoane de care sa fiu foarte atrasa fizic, dar cand deschideau gura preferam sa imi inchid urechile. Sau pur si simplu aveau alte principii decat mine. Si sincer, nu sunt genul de persoana care sa arunce o relatie pe apa sambetei pentru o noapte de sex. Nu vad rostul unei aventuri cu o persoana de care poate sunt foarte atrasa fizic, dar cu care sa nu ma inteleg. Daca as fi singura, poate da, de distractie. Insa, nu ar fi ceva in care as investi prea mult timp sau efort. Iar pe deasupra nu cred ca as putea sa am o astfel de aventura pentru ca stiu ca il iubesc pe prietenul meu si nu mi-as dori sub nicio forma sa il fac sa sufere.

Si ca sa iti raspund la intrebare din propria mea perspectiva si experienta stiind ca: nu sunt genul de persoana careia sa ii fie frica sa stea singura, nu sunt genul de persoana care sa stea pe banii altcuiva (ma intretin singura), nu sunt din cale afara de altruista si nu sunt nici masochista, insa am facut compromisuri si sacrificii pentru fericirea prietenului meu, desi in primele faze ale relatiei noastre nu am fost foarte atrasa fizic de el, deci banuiesc ca exista si dragoste care nu se naste numai din atractia fizica.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Dar cateodata te atrag uni barbati fizic?

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Poate pentru ca gandesti rational ai putut trece peste partea cu atractia fizica poate totusi ceva te-a atras la el desi nu ai fost constienta atunci rar fete ca tine care pun ratiunea inaintea atractiei fizica

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Normal ca ma atrag unii barbati. Insa dupa cum spuneam, nu o sa imi las prietenul dupa atatia ani pentru unul care ma atrage fizic cand nici macar nu am garantia ca m-as intelege cu el. Si daca as fi cu unul de care sunt foarte atrasa fizic, tot vor fi altii care ma vor atrage, poate si mai mult.

Toate prietenele mele care au relatii sanatoase, bazate pe respect reciproc (cel putin la prima vedere) sunt cu tipi de care nu au fost extraordinar de atrase fizic la inceput. Pentru ca majoritatea fetelor experimenteaza astfel de chestii in adolescenta. Eu in toate relatiile mele din adolescenta am fost numai cu baieti de care eram foarte atrasa fizic. Insa toate relatiile alea nu au durat pentru ca oricat de compatibili am fi fost fizic, nu eram compatibili din punctul de vedere al personalitatii. Prin urmare, existau multe certuri, multe discutii, multe gelozii. Da, atractia fizica are un rol destul de important, insa intr-o relatie de durata nu este totul si in niciun caz nu poate compensa pentru doi parteneri incompatibili psihologic si emotional. Ai mai multe sanse sa ai o relatie lunga, sanatoasa si fericita intre doi parteneri care nu sunt extraordinar de atrasi unul de celalalt decat intre doi parteneri foarte atrasi sexual unul de celalalt, dar care nu se inteleg pe niciun alt plan. Eu dupa ce am avut o gramada de relatii esuate care au inceput pe baza atractiei fizice mi-am dat seama ca daca vreau o relatie fericita trebuie sa ma axez si pe alte lucruri si sa nu pun atractia fizica pe primul loc. Acum nu spun ca nu trebuie sa existe absolut niciun pic de atractie sexuala incat sa nu iti vina sa il atingi pe celalalt, trebuie sa existe ceva, insa poate exista intr-o masura moderata. Desigur, as fi putut sa astept sa vina printul fermecator pe un cal alb de care sa fiu extraordinar de atrasa fizic si care sa aiba fix personalitatea potrivita mie, insa cred ca as fi asteptat mult si bine. Cunosc cazuri de fete de genul asta care si la 30 de ani tot singure sunt. Nu spun ca nu se poate intampla, insa asa ceva se intampla foarte rar. Daca toate fetele ar astepta baiatul care sa pluseze pe toate planurile fizice si mentale cred ca populatia totala a planetei ar fi undeva sub medie.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Ma bucur ca team citit

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Dupa parerea ta a da o sansa unei fete care nu te atrage fizic dar rational da e ok?

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Este incredibil cum creierul atat de rapid recunoaste o fața umana frumoasa, chiar ma uitam pe google si real desigur cat de rapid fac diferenta intre o fata frumoasa si un draguta, intr-o milisecunda este incredibil, ai citit ceva legat de chestia asta?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Da, de ce nu? Atat timp cat dupa cum spuneam, nu iti este complet indezirabila fizic si atat timp cat vrei o relatie de durata. Poti sa o apreciezi si sa o placi pentru alte lucruri, iar in timp vei ajunge sa o iubesti. Daca vrei doar sa ti-o tragi cu ea, atunci poti sa iei o fata care te atrage foarte mult, dar cu care nu te intelegi, sansele ca relatia sa fie fericita si de durata sunt destul de mici. Iar daca stai si astepti dupa fata aia de care esti foarte atras fizic, cu o personalitate mult visata si cu o inteligenta peste medie, cred ca poti sa astepti mult si bine.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu, dar frumusetea nu este aceeasi chestie cu atractia fizica. Frumusetea a fost intotdeauna relativa si depinde de societate si are nu are de-a face cu atractia fizica in totalitate cu atractia fizica. In Burma femeile frumoase sunt femeile care isi pun coliere cu zeci de inele pentru a-si alungi gatul. Daca o persoana din Europa se uita la ele, eu daca ma uit la ele, le consider complet dezgratioase, in timp ce ei considera chestia asta atractiva. In Egipt barbatii considera femeile foarte grase frumoase. Cu cat femeia e mai grasa cu atat ar da mai multe camile pe ea.

Iar din propria mea perspectiva, la un moment dat am fost prietena foarte buna cu un tip. Timp de cativa ani. Ei bine, tipul era foarte atractiv, mergea la sala, era ingrijit, se imbraca bine si eu obiectiv puteam sa spun ca da, este un tip atractiv in special conform standardelor de frumusete din ziua de azi, insa eu personal, nu simteam niciun pic de atractie fizica pentru el. Mi s-a intamplat acelasi lucru cativa ani mai tarziu, cand din nou, m-am imprietenit cu alt tip, tot foarte atractiv fizic, insa pentru care nu simteam nimic. Si da, avea fata simetrica, inalt, brunet, maxilarul bine dezvoltat, mers la sala, imbracat foarte bine etc, dar nu mi-as fi tras-o cu el. Nu stiu, poate chestia asta nu este la fel in cazul barbatilor, dar mie, ca femeie, mi se intampla sa vad barbati frumosi, dar pentru care sa nu simt niciun fel de atractie, la fel cum mi se intampla sa vad barbati frumosi pentru care sa simt atractie.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Dar sunt si trasaturi universale care sunt peste tot in lume valabile nu cred ca o fata frumoasa e urata undeva in lumea asta

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Ba este posibil pentru ca nu toate culturile se uita la aceleasi aspecte fizice ale unei persoane. Poate de la frumos la urat este cale lunga, insa o fata frumoasa poate fi considerata mediocra in alta cultura. Noi ne uitam la fata si la simetrie. Insa uita-te la diferentele dintre asiatici si la europeni. Vei vedea ca majoritatea asiaticilor au probleme in a diferentia dintre doua persoane blonde cu ochi albastri. Europenii pe cealalta parte, au probleme in a face diferenta intre doua persoane asiatice. Asta inseamna ca asiaticii si europenii se uita la chestii complet diferite cand vine vorba de recunoasterea faciala a unei persoane, ceea ce inseamna ca un asiatic va aprecia alte trasaturi fizice ale unei persoane, comparativ cu un european. Daca noi ne uitam la culoarea ochilor, ei se uita la ploape, iar ploapele duble li se par hidoase. Noi nu ne uitam la asa ceva. Noi ne uitam la culoarea ochilor, de exemplu. Iar daca se intampla ca acele trasaturi fizice la care se uita asiaticul sa fie in proportii dezirabile, acel asiatic va considera persoana in cauza atractiva. Insa ei se uita la complet alte lucruri cand vad o persoana, comparativ cu noi. De aceea, noua multe fete asiatice ni se par asemanatoare, in timp ce lor li se par foarte diferite. Si pornind de la ideea ca un asiatic isi fixeaza privirea asupra altor trasaturi fizice comparativ un european, este complet normal ca atunci cand judeca frumusetea fizica a unei persoane, sa aiba alte standarde decat un european, pentru ca nu va baga observa detaliile fizice la care se uita europeanul sau chiar daca le observa, nu le va acorda atentie.

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0003022

Da, studiile spun ca exista anumite trasaturi ale frumusetii, insa acele studii au fost facute de europeni, in tari europene, dupa standarde europene. La fel ca si testele de inteligenta. Au fost facute de europeni, in tari europene, dupa standarde europene. Insa ele nu sunt valide in toate colturile lumii.

https://ninchanese.com/blog/2016/05/12/western-vs-chinese-beauty-standards/

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Atinci de ce uni chinezi sau insurat cu fete din europa genul monica colunbeanu,si mie imi place o fata daca e frumoasa chiar daca e din china si are o fata simetrica,mica in talie, sanii, fund etc
plus ca chestile astea sunt involuntare nu le asimiliam cultural
bebelusi cica zambesc cand vad persoane frumoase
eu nu cred ca percep o fata ca e frumoasa ca am asimilat asta cultural adica nimeni nu m-a invatat ce e frumos sau urat, da se poate ca in anumite culturi sa fie diferente nu spun ca nu dar per total si acolo femeile prefera barbati inalti de exemplu, am mai citit ieri ca acum o moda fetelor cu ochelari find populare ca e ceva nou banuiesc, nu cred ca un om urat e frumos oriunde pe lumea asta
http://greatnews.ro/wp-content/uploads/2015/03/lizzie-velasquez.jpg

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Am citit acel articol dar mie mi se par frumoase frumoase fetele alea

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca intotdeauna vor exista exceptii si oameni cu gusturi exotice. Insa daca exista un exemplu nu inseamna ca toata populatia este asa. Nu trebuie sa te invete nimeni ce este frumos sau urat. Astfel ce perceptii se asimileaza involuntar, prin exemplu, prin media.

Tie ti se pot parea frumoase fetele alea, insa asiaticilor nu. Tocmai asta este si ideea. Ca noi le vedem frumoase pe ambele sau nu vedem diferenta, in timp ce ei nu le vad frumoase pe cele din prima categorie.

Cat despre fata din poza respectiva, asta este un caz extrem. Nu toti oamenii urati arata asa. Plus de asta femeia respectiva are o boala genetica din cauza careia nu poate depozita niciun pic de grasime, din cauza asta este urata. In general, oamenii bolnavi sau cu defecte fizice/malformatii genetice ni se vor parea urati orinunde, pentru ca oamenii bolnavi pur si simplu nu sunt atractivi. Insa noi vorbim de oameni sanatosi si "urati". Chestie care va fi relativa de la cultura la cultura.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Clar cum esti si tu, pacat ca inca nu neam depasit situatia de maimute primitive care isi urmeaza partea primitiva nu cea rationala, oare vom fi rationali vreodata ca specie?

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Da pe mine nu m-a invatat nimeni ce e frumos sau urat si totusi pot recunoaste asta instant, posibil ca e genetic fiecare cultura cum tia dus genele mai departe, fiecare cultura avand preferinte mai diferite dar cele universale find tot pe acolo, nu cred ca undeva barbati de mica inaltime sunt preferati de fete, sa imi spui ca emigrez acolo

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu cred ca vom fi rationali complet. Exista oameni foarte rationali, insa la nivel de specie in niciun caz nu vom fi.

Fie genetica, fie culturala. Auzindu-l pe tatal tau sau pe mama ta "vai ce frumoasa e aia/ala" sau "e frumusica fata aia", pe um vecin, pe un prieten, un prezentator etc involuntar inveti ce este imseamna frumos.

Eventual poti emigra intr-o tara cu barbati mici de inaltime. tongue

75 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista un proverb: "Noaptea toate vacile sunt negre".
Alt proverb: "Nu exista barbati impotenti, doar femei nerabdatoare".
Cred ca aceste proverbe stravechi raspund la intrebarea ta.winking

| RAY explică (pentru Bula):

Bune proverbe, nici eu nu cred ca fara atractie fizica nu poate exista iubire, sa fim seriosi cati din noi aratam ca brad pitt, dar ma bucur ca am citit ceva nou

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Totul tine de compatibilitate, si sexual, si mental, si sufleteste. nu exista perfectiune pe lumea asta, dar cu cat asteptarile difera mai mult de realitate, cu atat apar mai multe frustrari și nu trebuie sa aratica Brad Pitt (băieții) și fetele că Angelina sa fim seriosi.

| RAY explică (pentru Elide):

Miha prima impresie este aspectul fizic, da daca vrei sa stai cu o fata conteaza si personalitatea ei daca vrei ceva de viitor daca vrei ceva gen o aventura nu conteaza cat de proasta e, dar daca e urat/a nu ai interes sa o cunosti, de exemplu tu esti o persoana atractiva din punct de vedere fizic da as avea interes sa te cunosc in scimb alta chiar daca e cu mult peste tine in alte aspecte nu mar atrage ca tine, ai inteles ideea? normal ca nu trebuie sa arate in fapt ne alegem parteneri prin valoarea noastra sexuala, cred ca iubirea intre doua persoane urate e mai mult platonica adica romantica nu nebunia aia de iubire ca cand stai cu unul hot

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Tu pui aspectul fizic pe primul loc că și mine de altfel (îmi asum) dar oricât aș încerca să mă schimb nu pot asta e un mare defect al meu care nici la 18 ani nu mi.am găsit pe cineva 'pe aceeași lungime de unda' crying crying

| RAY explică (pentru Elide):

Miha asta nu-i un defect,e aiurea sa spui asa ceva,eu te rog mult sa numai spui asa ceva, atractia este ceva involuntar practic cand eu te privesc pe tine instant intr-o milisecunda mult prea rapid ca ratiunea mea sa fie constienta simt placere,adica se elibereaza dopamina,ca cand manci ceva dulce,creste insulina, se elibereaza dopamina in creier,nu noi controlam asta sunt procese involuntare, ca cand isi este sete, foame, stare de oboseala, greata, frica, nu esti o fiinta superficiala si una sincera recunosti adevarul, e bine

| RAY explică (pentru Elide):

De ce ai sta miha cu unu urat dar are o personalitate cool, nu e vorba de ce punem noi pe primul loc e vorba ca atractia este involuntara, unele femei se compromit cu barbati urati dar bogati, in fapt multe fete spun stau cu el ca imi este frica de singuratate sau inca il mai astept

| Mayar a răspuns:

In mod ciudat, eu stiu cazuri in care una din persoane are un deficit din punct de vedere sexual - fizic, iar de aceea are o casnicie superba.winking
da, s-o fi intampland rar acesr lucru, asa cum rareori se intampla sa intalnesti un barbat demn de respect.

| Clorox a răspuns:

Este corect, selectia sexuala se bazeaza foarte mult pe aspect.
Pe scurt, daca esti urat nu o sa ai parte de sex.

| RAY explică (pentru Clorox):

Asa e, dar oare oamenii urati cand se cupleaza nu poate aparea iubirea intre ei?

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Ba da, apare. Stii vorba aia, cine se aseamana se aduna.

| RAY explică (pentru Clorox):

Eu spun ca fiecare isi gaseste un partener in functie de valorea sexuala, si eu sunt de acord cu acel citat

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Defineste valoare sexuala!

| RAY explică (pentru Clorox):

Valoarea sexuala are ca baza aspectul fizic, adica cat de hot arati pentru sexul opus, o fata de nota 6 s-ar putea cupla cu unu de nota 6, 5 sau 7, desigur ca atractia si nota e relativa, dar in general parteneri au cam acelasi nivel de atractie

| Darkmagic a răspuns:

Sunt cazuri in care inteligenta suplineste "caracteristicile" enumerate de tine, si cunosc personal astfel de cupluri.
Mai avem factorii atavici, atractia inconstienta, determinata de gene, pe scurt, femei care intre un manechin si un chelios cu barba...il aleg pe al doilea.
Nu mi-am baut cafeaua, deci nu iti voi scrie un roman, asa cum cere intrebarea.
Oricum, vad probleme in a contrazice primul punct... big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

De ce robotelul TPU mereu te corecteaza cand scrii a sti cu doi de i? https://diacritica.wordpress.com/......a-nu-stii/

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Prima impresie este aspectul fizic man, inteligenta, personalitatea, statul social nu atrage, e ca noi cand vedem noi una frumoasa pe strada

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Nu cunosc algoritmii introdusi in controalele lor de tip gramatical si parental.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Ciudat acum nu ma corectat, e un robotel inteligent poate

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

"statul social nu atrage"?
"personalitatea", nu atrage!?
rolling on the floor
Trebuie sa incheiem discutia, voi incerca sa fac un studiu, sa ma lamuresc cum dracului un urat ca Astaire sau o boccie ca Barbra Streisand ori o pitica nasoala ca Piaf au avut un miliard de parteneri...pe alte considerente decat statutul social si personalitatea! big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Arata bine https://pixel.nymag.com/......483647.jpg
https://www.biography.com/......550jpg.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......146f2e.jpg
parerea mea e ca sunt atragatori toti 3 din punct de vedere fizic, prima impresie este aspectul fizic, cum cunosti tu personalitatea unei fete de pe strada?

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

M-am plictisit...si din pacate, ai si incercat sa contrazici cumva, prima idee din primul meu raspuns.
Cum atrage personalitatea?
Cum te atrage pe tine o fata, iarna, pe strada, cu 700 de haine pe ea, gluga, caciula si fular! big grin
Pe bune, daca toti ar crede numai tampeniile cu sanii si bulanele goale, s-ar forma perechi numai din iunie'n septembrie.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Dar oare si fata este acoperita? deci pe tine nu te atrag fetele frumoase?

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Scaiule! straight face
Normal ca atrage si fizicul, dar daca nu e invelit in personalitate si inteligenta, doar fizicul, nu face doi bani!
Poti sa intelegi asta?
Am vazut ca esti atras de tipa aia, Golden.
Esti toata ziua dupa fundul ei din cauza fotografiei, sau pentru ca iti place cum scrie, recte, gandeste?!
Cum dracului sa te mai conving ca nu doar curul este important?!
Daca iau la intamplare o femeie de pe site-ul asta de cacao, si o indragostesc numai cu ajutorul cuvintelor si al "aspectului fizic" din poza pe care o am la profil big grin, iti stergi contul?
Gandeste-te foarte bine la pariul asta, pentru ca stiu ce pot.
Tu...inca nu. big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Da,daca convingi o singura femeie sa se indragosteasca de tine din cuvinte imi sterg contul in fapt sunt de acord sa mergem pe strada daca esti din Timisoara sa analizam cuplurile vom vedea ca ne alegem partener in functie de aspectul nostru fizic, uite hai sa facem un cont pe sentimente.ro punem doua avatare un barbat urat vs unu frumos sa vedem care va fi mai popular, in speed dating cei mai populari sunt cei atractivi de ce? da golden e o fata frumoasa si da recunosc ca ma atrage sexual, spui tu ca nu face doi bani, dar poate esti asexual sau homosexual, daca nu simti ceva cand simti o fata frumoasa cred ca e cazul sa te intrebi asta, atractia este ceva involuntar nu are legatura cu personalitatea sau cu inteligenta, de ce tocilari nu sunt populari? de ce baga fetele baieti in zona prieteniei? hai chiar te rog fa un profil fake pe orice site de dating inclusiv aici pe TPU sa vedem rezultatele

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Dam o cautare pe Facebook sa vedem cate like urii au barbati frumosi?
https://www.facebook.com/alin.gaborutzu
are barbat are 4.238 de persoane care urmăresc
vs
https://www.facebook.com/alin.paven.12
Prieteni · 323
https://www.facebook.com/......earch/top/
rezultatele se tot repeta in fapt orice nume ai lua cu cat un barbat e mai atragator cu atat are mai multe prietene de sex feminim wow, deci toti sunt inteligenti, personalitate?

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Apropo nu confunda iubirea cu dorinta sexuala, sunt doua lucrui diferite, astept fata aia indragostita de tine sunt foarte curios cum poate aparea iubirea atat de usor sigur aia nu-i iubire in fine

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Ne pierdem timpul, mi-ai dat trei romane, fara sa intelegi ca insasi intrebarea ta e formulata destul de nasol, din moment ce chiar tu ai pus in enunt "dorinta sexuala" impreuna cu "iubirea".
- Nu sunt din Timisoara si nu o sa ajung vreodata in orasul tau.
- Nu ma intereseaza retelele matrimoniale, am spus ca pot sa determin o femeie sa se indragosteasca doar cu ajutorul cuvintelor, fara ajutorul unei poze.
- Nu am spus nicaieri si niciodata ca Golden, te citez: "nu face doi bani".
- Din moment ce nu ii am la inima pe homosexuali, nu prea vad cum as putea sa fiu unul... big grin
- Cuvantul pe care ai incercat sa-l folosesti este asexuat, nu "asexual", si din nou, nu m-ai nimerit. big grin
- Hotaraste-te cum iti formulezi intrebarile.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Si cum poti demonstra stiintific ca fata aia e indragostita de tine? cum te poti indragosti de cineva doar din cuvinte ca sunt curios? ce inseamna iubirea pentru tine? sar sinucide fata aia pentru tine? man pe tine nu te intereseaza nimic,eu tiam dovedit ca cu cat o persoana este mai atragatoare cu atat este mai atractiva pentru sexul opus,ca nu te intereseaza asta nu-i o dovada si ai o gandire irationala,adica o minte inchisa,nu ti-am cerut sa accepti ideea mea dar ceea ce afirmi nu este adevarat, tu respingi toate dovezile,iesi afara pe strada in orasul tau si vezi cuplurile cati urati vor fi cu fete frumoase? sau invers? in fond de ce stau femeile ore intregi in oglinda daca fizicul nu conteaza, apropo eu numi sterg contul daca una spune te iubesc asta nu-i o dovada, si eu pot fraieri fete pe net e usor, multe sunt prostute si fac misto, dar aia nu-i iubire, iubirea e ceva total diferit

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

NU "demonstrez stiintific" un sentiment care inseamna 100% emotie si 0% ratiune.
Te joci cu mine de-a raspunsurile incuietoare?
Pierzi. :D
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15663369/
Ray wrote:
"man pe tine nu te intereseaza nimic".
Ma intereseaza multe, dar nicio intrebare nu si-ar afla raspunsul pe acest site.
Ray wrote:
"si ai o gandire irationala, adica o minte inchisa"
Stai un pic!
=))
Asa e!
Sunt si cam prostanac... :D
Am sa ma gandesc daca merita sa incep sa dau in tine, la toate viitoarele intrebari pe care le vei pune la capitolul "stiinta" si "ratiune"...

| RAY explică (pentru Darkmagic):

NU "demonstrez stiintific" un sentiment care inseamna 100% emotie si 0% ratiune.
cum poate aparea un sentiment doar vorbind cu cineva pe TPU? daca asta inseamna iubire inseamna ca pentru voi asta e o joaca, iubirea nu se dobandeste asta si urmeaza traseul asta
atractie fizica -iubire -atasament romantic
ai afirmat ceva dovedeste acel lucru, eu ti-am spus ca isi pot dovedi oricand ca orice persoana atragatoare fizic are sanse de a gasi o pe cineva mult mai mari ca cineva care poseda personalitate, inteligenta dar e urat, prima impresie este involuntara si este bazata pe atractia fizica

| drutzix a răspuns (pentru Darkmagic):

Amuzanta conversatia laughing
Vezi ca a pus si Vassile o intrebare despre univers laughing
Nu am mai intrat de ceva timp vad ca a umplut categoria asta cu intrebari inteligente.

| RAY explică (pentru drutzix):

Ce e amuzant? Ca fetele iubesc sufletul si personalitatea? Desi cei urati sunt cei mai populari eu vad altceva

| RAY explică (pentru drutzix):

Daca vrei o poti citi si tu sa vad ce parere ai despre ea, te rog cand ai timp

| Darkmagic a răspuns (pentru drutzix):

Amuzant este ca si el, si Vassile, ii declara "minti inchise" pe toti cei care nu sunt de acord cu parerile lor. laughing
O sa mai fie amuzant si cand il mai prind pe Ray cu intrebari referitoare la "stiinta"... big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Nu este adevarat asa ceva,dar cand spui ca atractia fizica nu conteaza te contrazic pe buna dreptate,tiam oferit cate dovezi ai vrut tu, nu vad nimic de ras, nu ma compara cu vasile care da raspunsul dupa ce pune intrebarea, eu ador mintile deschise spre dovezii, stiinta da, daca vedeam baieti urati cu fete frumoase eram de acord cu tine, tiam dovedit ca pe sentimente.ro barbati populari sunt atragatori din punct de vedere fizic acelasi lucru si pe Facebook, real etc
tu ai afirmat ca inteligenta, personalitatea atrag pe cineva sexual, sunt curios ce barbat are erectie cand aude de personalitatea, inteligenta unei fete, repet dovedeste ce afirmi, eu pot dovedi oricand vrei tu la orice ora vrei tu

| drutzix a răspuns:

Ai spus: " nu există iubire în afara atracţiei sexuale" - Sper ca nu iti iubesti parintii sau copiii laughing
Nu fac misto de tine dar trebuie sa intelegi in primul rand ca exista mai multe tipuri de iubire si nu toate au legatura cu atractia sexuala.
7 tipuri de dragoste.
Storge, Agape si Philautia - nu au legatura cu atractia sexuala.
Pragma e (dupa cum probabil iti dai seama din nume) despre ratiune, iar atractia sexuala e doar un factor secundar.

Nu suntem toti la fel dar eu de exemplu apreciez mai mult caracterul decat aspectul fizic.
Trebuie sa poti avea o discutie interesanta cu fata pentru ca o relatie inseamna mult mai mult decat sex.
Selectia sexuala tine de fiecare individ in parte. Poti face o analiza in mare despre gusturile si asteptarile in general dar nu poti spune ca tot ce zboara se mananca.

| RAY explică (pentru drutzix):

Nu eu am afirmat asta este un citat dintr-o carte, clar ca exista iubire si ca sunt mai multe feluri stiu asta, dar eu vream sa stiu ce fel de iubire e intre doua persoane fara atractie fizica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te compar cu un marinar, doar ei mai au extinderea obisnuita a vederii limitata.
Stii ce zic?
Selectia sexuala se bazeaza pe succesul anumitor indivizi asupra altora de acelasi sex in legatura cu reproducerea speciei.
Cu efort, perseverenta si curaj scapi de virginitate.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Se baseaza pe atractia fizica ca baza de asta exista selectie sexuala, da anumitor indivizi care au gene mai bune care se adapteaza mai bine la mediu asa e

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Selectia naturala, ea are legatura cu conditiile generale de viata, cea sexuala are treaba doar cu reproducerea speciei.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu am scris selectia sexuala, selectia naturala inseamna mai multe aspecte legate de adaptarea acelei speciii, dar selectia sexuala produce noua generatie, sa fim seriosi un barbat cum il descriu eu se adapteaza bine la mediu, sa numi spui ca voua fetelor va atrag doar personalitatea si ca fizicul nu conteaza

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Hai sa-ti redau o intamplare recenta,din zilele noastre,cum s-ar zice big grin
Azi,in fata mea,la banca(daca te intereseaza banca,sa-mi zici) era un tip bine facut, imbracat frumos, parfumat, frezat, spilcuit.Ideea e ca, atunci cand l-a intrebat casierul cum este remunerat(el fiind administratorul firmei) : cash sau dividende, el intreaba:ce variante mai sunt?big grin
Intelegi ce spun?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Te rog sa ma lasi cu vrajeli de asta de ce tineti baieti in zona prieteniei daca doar personalitatea conteaza? cum sti voi ce personalitate un baiat de il respingeti din primele secunde? de ce va plac badboys, asta cu inteligenta atrage sunt vrajeli feminime

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Un baiat rau(vad ca te macina asta) atrage da, nu pentru ca e smardoi si din cand in cand ne mai arde cate una peste c#r, ci pentru ca te poti baza pe el in multe situatii, e ager la minte, e descurcaret.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si e si frumos iar baieti cuminti cu personalitate in zona prieteniei, nu ma macina asta

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Ce inseamna 'valoare sexuala deficitara'? ai putea da ceva exemplu/e?

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Este greu sa explic tot ce cred eu intr-un singur raspuns, eu personal cred ca ne putem maximul valorii sexuale daca putem accentul pe aspectul fizic, poti sa ai deficit daca inca nu tiai atins maximul posibil

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru RAY):

Maximul valorii sexuale... vorbesc serios, nu fac misto sau altceva, dar chiar nu pot sa imi dau seama la ce s-ar referi aceasta expresie. cand ai timp si dispozitia necesara, chiar as aprecia daca m-ai lamuri in acest sens

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Este maximul tau genetic, de exemplu daca esi gras poti slabi, daca ai bratele mici poti face culturism, ma refer la dezvoltarea ta fizica ca individ, poate ca nu vei avea brate mari sau patratele dar e maximul tau genetic, astfel fetele vor fi atrase de tine fizic

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru RAY):

Pai atunci toti avem un maxim genetic cum spui tu, doar ca nu il avem si practic, in realitate

| RAY explică (pentru JustBlackNoGrey):

Nu l-am dobandit inca,momentan,in prezent,conteaza inaltimea,bratele groasa, fara burtica, o fata simetrica, o dantura sanatoasa, dinti albi, vocea groasa