| RainUmbrella a întrebat:

In toamna voi fi clasa a V-a. Ce carti imi recomandati sa citesc? Eu ma gandeam sa incep Poveste fara sfarsit de Michael Ende. Ce credeti? Funda si vot!

Răspuns Câştigător
| Aida7893 a răspuns:

Pai degeaba citeste @ubithata ''Baltagul'' sau ''Morometii'' daca nu o sa inteleaga nimic din carte.La sfarsitul clasei a patra poate sa citeasca eventual ''Ciresarii'',''La medeleni'', etc. Oricum degeaba iti spunem noi daca nu iti cunoastem personalitatea.Cel mai bine o intrebi pe viitoarea ta doamna de romana(care nici ea nu o sa stie ce sa-ti zica de la inceput) sau pe fosta ta invatatoare.happy

9 răspunsuri:
| MindBlowing a răspuns:

Hm... in locul tau as incerca ceva fantasy big grin. Vezi Cronicile Wardstone, sunt foarte faine! tongue

| RainUmbrella explică:

Pai fosta mea invatatoare mi-a zis Poveste fara sfarsit de Michael Ende si viitorul meu profesor nu ne-a dat de citit!

| MyWorld a răspuns:

Eu iti recomand Harry Potter, caci est eu lectura placuta, interesanta, si foarte usor de parcurs. Eu tot in clasa a 4-a -> a 5-a am citit'o si chiar pot spune ca m'a captivat intr'atat incat am invatat vrajile pe de rostlaughing). Am citit'o pe nerasuflate. Ti'o recomand cu caldura! >big grin

| patriciabianca39 a răspuns:

Buna! Iti pot recomanda niste carti pentru cls. a V-a:La medeleni,Print si cersetor,Cartea Junglei, Din lumea celor care nu cuvanta,Amintiri din copilarie.O mie si una de leghe sub mari, Copii capitanului Grant! Sper ca ti-am fost de ajutor! A si apropo de cartea aceasta Poveste fara sfarsit, parerea mea este ca e potrivita!

| blackdragon_7370 a răspuns:

Citeste La Medeleni, Neamul Soimarestilor, schite de I.L.Caragiale, Amintiri din copilarie, basme, fabule, poezii de Eminescu si cam atat imi amintesc eu ca trebuie.(poate ar trebui sa citesti si cateva nuvele de Slavici?!)

| monikutzata a răspuns:

Citeste morometii sau baltagul
sunt cele mai faine
mai sunt frumoase dar astea sunt excelente:X:X:Xlove struck
fundita plz>big grin

| GoodBoyLoveGirl a răspuns:

Citeste scooby doolaughing

| DyDyX_1853 a răspuns:

Ciresarii -Constantin Chirita, toate cele 5 volumewinking, funda?

| Sebastian_5003 a răspuns:

Poti citi "Singur pe lume" de Hector Malot. E foarte frumoasa si potrivita varsteiwinking