| UnderPressure a întrebat:

In ultimul timp am citit multe intrebari si raspunsuri despre spatiu, dar ce este Spatiul stie cineva?
Ce este?
Din ce este alcatuit?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Daca stiinta a "sapat" in materie pana a ajuns la cele sase tipuri de quarcuri, cu spatiul este un pic mai dificil, "alcatuirea" acestuia neavand inca un nume.
Voi incerca totusi un raspuns pe baza a ceea ce stiu eu despre univers, chiar daca voi contrazice cu el Dictionarele, Wikipedia, si ce s-a mai folosit la raspunsurile anterioare.

- Are spatiul o alcatuire Fizica, necunoscuta inca?
Este DEFORMAT de gravitatie, CURBAT de structuri ale materiei care au masa.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/13101414/

- Are spatiul Dimensiune/dimensiuni?
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16393619/
Are!
3 + Timp, la Einstein, 11 + (pana la 22+, in alte teorii).

- Are spatiul o energie?
Da.
(aici cauti pe internet "Energia vidului", teoriile Coleman si DeLucia)...pentru ca mi-e lene sa caut raspunsurile pe care le-am dat aici pe aceasta tema.

- A existat spatiul inainte de Marea Explozie?
Clar, NU.
Nu a fost un spatiu pre-existent si nici un timp pre-existent, inainte de explozia initiala, universul NU se "dilata" IN CEVA, Marea Explozie dand nastere practic, spatiului (care si acum), se afla in expansiune.

Din ce este deci alcatuit Spatiul, "alcatuire" nenumita inca de stiinta?
Cred ca o viitoare definitie, se va lega de trei componente:
-Corzi, - Vibratii, - Energie.

Mai departe nu ma aventurez, nu stiu cati ar intelege cu adevarat despre ce vorbesc.
HN-Y.
Asta este "un An Nou (mai) Fericit".
Sa nu te gandesti la ceva tehnic, legat de intrebare. :D

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

As avea o observatie legata de cand aparu. Ai spus ca spatiul aparu atunci la marea explozie ok?
Hai sa admitem ca asa au stat lucrurile,in acelasi timp se rula spatiu si odata cu ele si restul,dar,pentru ca exista mereu un dar,cum adica se extinde in continuare? Sa inteleg ca explozia aia se produce inca,sau cum?
Or explozia s-a terminat dar a lasat ceva un val,un sul de material care se tot desfasoara si astazi?
Daca spatiul asta ar exista eu zic ca el ar fi trebuie sa fie deja prezent,altfel acel punct sau cum il mai numesc toti nu ar fi avut pe ce sta.C
Cum ii zice acea singularitate,aia pe ce sta? Ca de fapt aia era de fapt toata materia si energia comprsata in acea singularitate,nu putea sta asa nicaeri laughing,ca daca aia ar fi stat asa nicawri, atunci si cea ejectat singularitatea ar fi putut sta la fel de bine cum a stat si ea inainte, adica nu pe spatiu in orice caz.
Eu nu cred ca spatiul exista, nu vad pe cineva care sa explice la orice nivel, asa ca atunci cand nu esti capabil sa explici ceva ce tu spui ca intelegi, aia e poveste.Nu vorbesc de tine ci in general de cei care scot aceste teorii.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numa genii in Romania, care cunosc totul despre univers

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Ai tu un raspuns mai bun decat cele date pana acum?

| RAY a răspuns (pentru UnderPressure):

Nici vorba, nici restul populatiei de pe planeta pamant nu are, ciudat ca Romania nu are nici un premiu nobel https://adevarul.ro/......index.html

Cei care au castigat sunt pers cu origini Germane

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Incerc sa inteleg ce legatura are intrebarea mea cu raspunsul tau, da nu pot. laughing
Ai o problema cu intrebarile mele, spune-o, eu caut sa invat cate ceva din toate parerile.
Ai o problema cu raspunsurile, spune-o celor care au raspuns,"cutare, uite ai gresit aici si aici".

| RAY a răspuns (pentru UnderPressure):

Am primit mesaj de la NASA vor sa vina in Romania sa afle despre univers, eu doar sunt intermediarul lor

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Gata. Am inteles, in sfarsit. laughing
Nu ai o critica obiectiva la raspunsul celui cu care esti certat, si asta te deranjeaza.
Imi pare rau dar nu te pot ajuta si nici tu nu te ajuti cu asa raspunsuri.

| RAY a răspuns (pentru UnderPressure):

In stiinta nu exista credinta atat am vrut sa afirm,eu am afirmat ca nu viseaza,dar nu ce etape de vise au,e ca sa vezi dupa ce mam documentat aflu ca nu se stie,nici nu se poate stii,stai ca nici macar nu se stie de ce dormim, stiinta nu e asa, stiinta inseamna dovezi, experimente nu simple afirmati, zici ca e verset biblic

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Omule, stai sa ma documentez ce legatura are intrebarea asta cu visele.
De unde ai luat treaba asta?
Nu sunt certaret, nici nu jignesc, da nu te supara, unul dintre noi e confuz rau.
Care e treaba cu visele, la ce intrebbare sau raspuns te referi?

| RAY a răspuns (pentru UnderPressure):

Aia cu insectele si visele lor

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Si ce treaba am eu omule cu intrebarea aia si raspunsurile de la ea?
Am cautat si eu subiectul ala si am gasit ca exista aparate care identifica fazele alea de somn cu electroencefalograma, electromiograma, electrooculograma si probabil mai sunt si altele.
Am gasit intr-un articol ca nu numai insectele nu au somnul acela rem, cu vise dar nici pestii.
Cu ce a gresit Darkmagic cand a zis ca insectele nu au faza de somn cu vise, si ca nu se stie de ce nu o au, se stie doar ca nu o au? laughing
Rezolvati-va problemele, altfel ce spui pe la alte intrebari fara legatura cu ce te doare pe tine e aiurea rau.

| RAY a răspuns (pentru UnderPressure):

Avatarul tau e interesant, plus curiozitatea pe care o ai

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Multumesc.
E o poza de pe internet. happy

| Frank51 a răspuns:

Intrebarea nu are un raspuns concret. Eu cred ca spatiul este exact ca si spatiul de stocare al unui hard disk, unde i se aloca materiei, radiatiilor, particulelor, un loc. Desigur ca acest spatiu nu este doar 2d asa cum exista pe spatiile de stocare, este mult mai avansat decat putem noi sa intelegem. Acest spatiu nu este alcatuit din nimic, tocmai ca sa fie ocupat de ceva. Acest nimic poate sa insemne putin pentru noi, dar mult pentru cineva care ar intelege.

| PainTech a răspuns:

" Formă obiectivă și universală a existenței materiei, inseparabilă de materie, care are aspectul unui întreg neîntrerupt cu trei dimensiuni și exprimă ordinea coexistenței obiectelor lumii reale, poziția, distanța, mărimea, forma, întinderea lor. "

Conform DEX.

| Ineys a răspuns:

Materie si antimaterie.

| UnderPressure explică (pentru Ineys):

Iisuse...
Materia SE AFLA in Spatiu, materia nu este Spatiu.
Imi pare rau ca v-am incurcat, da chiar nu stiu cum sa pun intrebarea mai pe inteles. sad

| Ineys a răspuns (pentru UnderPressure):

Atunci raspunsul ar trebui sa fie Materie Intunecata si Energie Intunecata (Dark Matter, Dark Energy).

Si Materia reprezinta tot ceea ce vedem si stim noi: Planeta noastra cu tot ce se afla pe ea, alte planete, stele, meteoriti, etcetc.

| Crackman a răspuns:

Este alcatuit din praf stelar, materie neagra, planete, comete, atomi si ce mai are el.
Este practic cutia de nisip in care stam noi, nu stiu sa iti zic daca are margine sau nu.
Acest raspuns este un semi pamflet, tratativca atatre

| UnderPressure explică (pentru Crackman):

De era atat de usor, crede-ma ca nu mai intrebam. laughing
Nu vreau sa jignesc pe nimeni punand intrebari de care abuzeaza plictisitii.
Tot ce ai scris in semi pamflet: praf, materie, planete, atomi se afla in Spatiu, nu alcatuiesc Spatiul.
Multumesc. happy

| Steregoi a răspuns:

Spatiul si timpul sunt marimi imateriale. Materia este in spatiu sau in imaterie. Materia este in imaterie. Nu putem vorbi despre vreo margine a imaterialului. Metrul ca unitate de masurare a lungimii spatiului este doar in mintea omului si nu e ceva care sa-l vezi. La fel si secunda ca unitate de masurare a timpului. Imateria sau marele gol inconjoara materia si o controleaza. Spatiul nu are caldura si nu poate fi incalzit. Aerul care este materie poate fi incalzit. Imateria este absenta materiei. Putem vorbi despre o energie a spatiului sau a imateriei care este mult mai mare decat energia inmagazinata in materie. Daca energia spatiului ar fi fost mai mica decat a materiei atunci materia nu ar fi putut sa apara. Materia este imaterie concentrata.

Spatiul imaterial sau imateria este alcatuita din nivele de energie intre zero si nivelul de energie al constantei Planck care este limita de perceptibilitate umana privind dinspre domeniul material perceptibil omului spre domeniul imaterial sau spiritual neperceptibil omului. Nu exista spatiu material ci doar spatiu imaterial.

| ziftode a răspuns:

Space = "the final frontier"

teoria relativitatii extinse = space time continuum

eu cand ma uit la stele = "all we are is dust in the wind"

in realitate, daca downloadezi destul p0rn, SIGUR ramai fara spatiu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Formă obiectivă și universală a existenței materiei, inseparabilă de materie, care are aspectul unui întreg neîntrerupt cu trei dimensiuni și exprimă ordinea coexistenței obiectelor lumii reale, poziția, distanța, mărimea, forma, întinderea lor. laughing

| ionut16001235 a răspuns:

Spațiul sau cosmosul(universul) este alcătuit din universul fizic(observabil) si metagalaxia(universul neobservabil). Acesta nu are margini. Cuprinde planete, stele(care sunt de trei feluri: albastre cele mai mari, galbene cele mijlocii si roșii cele mai mici), sateliti, comete, asteroizi, nebuloase gazoase, meteoriți, praf stelar, galaxii. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?