| xgd a întrebat:

Inainte ca un corp in cadere sa atinga solul energia potentiala este egala cu energia cinetica? Va rog ajutati-ma, maine dau test si profesoara nu ne-a aratat nici un exercitiu si in multe probleme se cere : "neglijand frecarile calculati energia cinetica a corpului inainte de atingerea solului. " si se stie doar masa si inaltimea de la care cade...Stiu toate formulele, insa ultima parte chiar nu o inteleg. Dau funda puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Energia totala este constanta pe tot parcursul caderii. La inceput Et=Ep+0. La atingerea solului acelasi Et = 0+Ec. Deci Ec la atingerea solului este egal cu Ep de dinainte de aruncare. Pe parcursul caderii Ec incepe sa creasca iar Ep sa scada in asa fel ca suma lor sa ramana constanta.

2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

E=Ec+Ep
Cand un corp se afla in cadere o parte din energia potentiala devine energie cinetica.
Orice corp aflat in camp (gravitational, magnetic sau electric) are energie potentiala.
Orice corp aflat in miscare are energie cinetica.

| RAY a răspuns:

Am sasi explic ca sa intelegi, gravitatia pamantului atrage orice corp spre el co acelasi viteza indiferent de starea lui fizica sau greutatea lui, viteza asta de 9, 8 metri pe secunda e valabil pentru orice corp, viteza nu este constanta ea creste de 3 ori in timpul caderi spre pamant
prima secunda 9, 8ms
a doua secunda 18, 19aprox mersi
a treia secunda 27, 28aprox mersi