| anonim_4396 a întrebat:

Increderea: calitate sau defect.

31 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Incredere

| GeosBIOS a răspuns:

Cand este prea exagerata sau nu-i deloc da in defect, cand este tinuta in limitele normale zic eu ca-i calitate.

| AlinaaAli a răspuns:

Din punctul meu de vedere e mai mult defect decat calitate?!
A avea incredere in cineva, inseamna a-i permite acelei persoane sa te distruga cand are chef!

| Ramo80 a răspuns:

Probabil un defect! Prefer sa fiu neincrezatoare la inceput decat sa-mi ofer increderea si sa fiu dezamagita!

| alyzee a răspuns:

Depinde in cine, sau ce

| breakbad a răspuns:

In societatea in care traim, tiind sa cred ca este un defect, lumea este destul de falsa si perversa te poate surprinde atunci cand te astepti mai putin.

| GeosBIOS a răspuns (pentru AlinaaAli):

A nu avea incredere in nimeni inseamna a trai intr-o lume unde la tot pasul vezi numai dusmani. Oricum cred ca @RealMistery se referea la incredere de sine.

| InimaNuRespectaReguli a răspuns:

Caliatatehappy

| Adina77 a răspuns:

Categoric calitate.happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar în Dumnezeu ne putem increde deplin, fără ca el să ne dezamăgească vreodată, atunci dacă facem așa este cea mai de pret calitate.

| AlinaaAli a răspuns (pentru GeosBIOS):

Nici chiar asa!
Nu neaparat ca vezi dusmani, eu am ff multi prieteni dar nici unu nu cred ca stie absolut tot despre viata mea personala, in sesnul ca am patit-o, am muscato de vreo 2 ori cu increderea!
Si imi e mult mai bine daca nu spun nimanui totul despre mine, pentru ca nu ma simt legata de nimeni si nici nu stau cu frica in mine ca poate daca ma cert cu cineva o sa ma dea de gol sau o sa zica ceva despre mine! Deci cred ca e mai oky asawinking!
Cat despre increderea de sine, e o calitate, e bine sa ai incredere in tine, deoarece numai asa poti trece peste toate obstacolele vietii asteia care nu este tocmai roz pentru toata lumea!

| danbnz a răspuns:

Depinde de felul in care o acorzi cuiva...repede > defect, greu > calitatewinking

| Alexashadow a răspuns:

Este o calitate, depinde cum o pui la indemana celorlati, in ce mod. Daca nu esti atent cui i-o incredintezi, poate sa se intoarca impotriva ta.

| vali1985 a răspuns:

Calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Increderea este o caracteristica genetica. Ori gena umana, pe ansamblu e calitativ perfecta. Pacat ca valorile transmise in mod natural intre generatii se pierd datorita mediului poluant.

| axll a răspuns:

Calitate. nu e bine sa fii prea suspicios in legatura cu toate persoanele pentru ca dai in paranoia. ca argument pro calitate...pana si in tribunal se merge pe prezumtia de nevinovatie. (nu esti vinovat pana nu se dovedeste contrariul) asa e si cu increderea. ai incredere in cineva pana la proba contrarie. happy

| CoquineNoire a răspuns:

Increderea excesiva in oameni denota naivitate (defect), increderea in sine este o calitate.
legat de increderea in oameni, se merita sa mai si risti, nu se stie ce poate iesi...si pana la urma din greseli se invata.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Eu aş spune aş spune
încrederea: curaj
O zi cu zâmbet să ai!

| Vizitiul a răspuns:

Calitatea celora care se incred in ei si defectul celora care se incred in altii.

| fratiikaramazov a răspuns:

Calitate zic eu, dar totusi depinde de la caz la caz, in ce sa ai incredere.

| harciog a răspuns:

Eu zic ca e calitate si defect in acelasi timp de care ne-am putea lipsi cu desavirsire.

| EmaS a răspuns:

Depinde in ce si in cine te increzi.Eu ma incred in Dumnezeu pentru ca nu m-a dezamagit niciodata.Cand am fost la greu prietenii m-au parasit, oamenii m-au dezamagit, dar El mi-a venit in ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Increderea este singurul defect al calitatii.

| shadovv a răspuns:

Nici calitate, nici defect. E un balans.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Doamna Angelina, scuzati-ma ca va deranjez de la masa, am numai o intrebare: dumneavoastra mi-ati raportat adineauri intrebarea prin care banuiam o userita TPU de alta religie decat dumneavoastra ca va folosesti in scopuri incerte poza? Da, stiu, dumneavoastra sunteti scientoloaga, ea e crestina, e un conflict de interese, eu ce vina am ca sunteti mai frumoasa decat vor dusmanii? Uite ce zice domnul asta aici: increderea, calitate sau defect?
Deci, daca m-ati raportat dumneavoastra, ma scuzati! Doamna Angelina, daca tot m-ati raportat, imi dati si un autograf?
Dar daca nu m-ati raportat dumneavoastra, scrieti va rog la contact (sau rugati-l pe Brad Pitt) si incercati sa aflati cine ma raporteaza aiurea, ca tocmai va aduceam tribut pentru filmul lansat aseara in Sarajevo, acela produs de dumneavoastra, despre iubirea aproapelui (adica a unei tinere bosniece de un gardian sarb, da, ala!).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Increderea asta e ca un credint bancar... ( cu avantaje si dezavantaje).
Eu functionez simplu: Imi ofert increderea pe tava unei persoane la primul cuvant. Persoana respectiva decide daca o pastreaza sau nu. Daca decide ca e mai bine sa nu o pastreze rup pur si simplu orice legatura. E mult mai simplu sa filtrezi oamenii in acest mod.
Orice este atat calitate cat si defect, tu ai gresit intrebandu-ne in sens larg si astfel raspunsurile sunt putin cam "in aer".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele,in functie de situatie si persoana.Numai bine.

| morningstar a răspuns:

Daca increderea este in persoana potrivita si este intr-o masura rezonabila, este o calitate.
Daca nu stim sa alegem persoana potrivita si avem incredere 'oarba' in cineva, este un defect.
Incredere deplina nu trebuie sa avem in nimeni, nici macar in noi insine pentru ca si noi, ca oricine altcineva, suntem imprevizibili si nu ne cunoastem pe deplin.

| Nolkyz a răspuns:

Calitatea consta in abilitatea de a-ti da seama in cine si cand sa ai incredere.