| ButWhole a întrebat:

Indicatorul de tip Myers – Briggs
MBTI.
Păreri?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

E un test care e mai popular pe net decat in practica de specialitate, din simplul motiv ca e prost, nu are nici o baza stiintifica, validitate 0, predictibilitatea 0. In traducere libera nu masoara ce zice ca vrea sa masoare iar rezultatele obtinute nu au treaba cu realitatea.

E ca si testele de inteligenta de pe net, sunt amuzante sa le faci dar complet inutile.

Daca nu ma lasa memoria nici una din autoare nu a studiat psihologia decat din pasiune (poate) asa ca rezultatul nu e suprinzator. Testul s-a ridicat din pasiunea mondiala pentru psihologie ca modalitate de divertisment, oamenii fac testele alea avand impresia ca descopera ceva secrete.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Părerea mea e că se recomanda precizarea clara in instrucaj a faptului ca nu este vorba despre un test in sensul curent de proba, ci despre un indicator al tipului de personalitate propriu fiecarui om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bunicel dar nu prea detecteaza corect ambivertii. Adica cu MBTI difera de la o ora la alta rezultatul pe baza la starea actuala a aceluia testat, iar ambivertii sunt undeva pe la jumate pe spectru si iese ba cu I ba cu E foarte frecvent, daca nu testezi in continuu cum am fost testat eu, sau daca nu folosesti alt test mai avansat, tragi concluzii primite si gresite cu el. Dar exista si teste invariante si instantanee.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pripite* si unii se mira de ce urasc toti auto correct-ul

| ButWhole explică (pentru anonim_4396):

Am citit despre asta prima dată când am făcut testul pentru că eram sceptic despre rezultat, după ce am înțeles că este greu să obții rezultate similare de la aceeași persoană mi-am propus să încerc timp de o săptămâna de 2 ori pe zi, prima dată dimineața pe 16personalities si seara in jur de orele 17-22 pe truity.
Din cele 14 rezultate am iesit cu 8 INTJ si cele 6 au iesit INTP, inca sunt sceptic despre cat de corecte sunt aceste teste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ButWhole):

Daca au iesit doar cu I in fata esti introvert. Daca nu stiai, e normal ca la diferite momente ale vietii sa ai alta personalitate deoarece esti om esti in schimbare permanenta... Si acum poate vine Analstasia sa comenteze, sper ca daca are ignore nu poate sa-mi dea reply aici laughing

| RoseWerthner a răspuns:

Eu am facut un astfel de test in romana si am ramas total dezamăgită caci nu ma regăsesc deloc si credeam ca s o prostie. Am găsit aceași varianta insa in engleza care pot spune ca ma descrie perfect! 100% Eu sunt de părere că e mai ok decat horoscopul!