| AdrianBica a întrebat:

Infinitul e ceva ce nu poate fi inteles sau masurat de om. Dar undeva limita exista. Stau si ma gandesc si nu ajung la nici un raspuns. Infinitul creeaza impresia ca toata lumea ii agatata pe un fir de ata, adica doar la microscop il poti vedea. Infinitul inghite tot ce exista. Lumea ii ceva ce se vede, infinitul ii ceva ce nu se vede. Deoarece ii o munca titanica sa-l intelegem, il numim infinit, adica fara limita. Limita ii incapacitatea de a cunoaste? Eu consider ca infinitul ii ceva nemasurat inca. Niste argumente, va rog frumos!

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Intinde-te in pat,stai relaxat, inchide ochii si lasa-te sa cazi in tine ca intr-o prapastie. Daca ai sa ajungi vreodata la fundul ei, atunci ai sa ai raspuns la toate intrebarile astea.

| shadovv a răspuns:

Infinitul nu este ceva nemasurat. Ba din contra e foarte masurat si anume infinit (stiu ca e eroare logica). Matematic vorbind infinit este ceva fara limite. O variabila ce poate lua n valori. Teologic / filozofic vorbind infinit reprezita eternitatea. Un concept complex. Continuitatea perpetua.
Infinitul e ceva ce poate fi inteles si masurat de om. Este spaima fizicienilor, iubirea matematicienilor, curiozitatea filozofilor, eternitatea credinciosilor.

| IMC90 a răspuns:

Se pot genera numere la infinit deci exista infinit.

| soupflood123 a răspuns:

Infinitul există chiar dacă nu îl poţi înţelege. Numărul pi este doar un argument--îl poţi calcula toată viaţa ta, dar la fel vor face şi urmaşii urmaşilor tăi până se va pierde sensul calculării.

| soupflood123 a răspuns:

*Şi aşa mai departe.

| Ferruccio a răspuns:

Infinitul, ca marime fizica, nu exista. Nici din punct de vedere temporal, nici spatial. Universul, de exemplu, este numit infinit pentru ca nu avem cum sa-l masuram. Se stie insa ca sunt miliarde de galaxii, separate de distante enorme, care contin la randul lor miliarde de stele, acestea fiind separate de distante de ordinul miilor de miliarde de kilometri. Iti dai si tu seama ca distantele astea se aduna, iar rezultatul este impresia infinitului.
Insa daca infinitul nu exista, Universul trebuie sa aiba un capat. Ca sa atingem acel capat, acea limita, vom trebui sa atingem mai intai limita mintii umane.

Răspuns utilizator avertizat
| Ferruccio a răspuns (pentru lolosaurus):

Si vad ca esti tare mandru de ea, ca e finita si nu are capat. Se poate calcula aria sferei, si rezultatul ar fi un numar finit.

Răspuns utilizator avertizat
| Ferruccio a răspuns (pentru lolosaurus):

Pe principiul asta, nici planeta Terra n-are capat. Dar este ea infinita?

Răspuns utilizator avertizat