anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Insectele viseaza?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Am fi tentati sa credem ca orice organism cu un creier sau un sistem nervos este capabil sa doarma si sa aiba o viata psihica, si asa si este.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16739955/
Doar ca, somnul e un pic... diferit.
Insectele au creier, dorm, au si o "viata psihica", INSA, somnul lor are numai etape NREM, acesta neincluzand si etapa REM, exact cea in care inconstientul genereaza vise.
De ce ciclurile lor de somn nu au si aceasta etapa?
Nu se stie.
Raspuns: NU, nu viseaza. :)

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Vreau sa-ti dau funda dar nu apare butonul de funda surprise

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit, mie-mi apare mai greu raspunsul.
El exista fizic, dar trebuie aprobat de niste insi care isi spun Editori.
Deocamdata, pana la "aprobare", il vezi doar tu, si cu mine, dupa "aprobare" vei putea sa actionezi pe el, sa votezi, sau sa dai funda.
Ma bucur ca raspunsul a fost lamuritor, restul, funde, etc, sunt mai putin importante.

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Au si ele visuri, planuri de viitor vreau să spun. Sunt dornice să ajungă si ele odată mamifere, precum boul, calul, elefantul...Sau, de ce nu, chiar om. Va veni si ziua aia, dar trebuie să treacă mult timp.

| darrio2007 a răspuns:

Mai ales tantarii. Cand dorm.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe tine

| DeathIncarnate a răspuns:

La Raid, dap

| RAY a răspuns:

Nu,nu au capacitatea asta

| RAY a răspuns:

Cum au reusit oameni de stiinta sa vada in ce etape intra insectele? https://en.wikipedia.org/wiki/Non-rapid_eye_movement_sleep

sunt foarte curios, nu te ai intrebat asta? gata crezi tot, stiinta =credinta din nou

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Insectele nici durerea n-o simt, deci nu cred ca fac prea multe. Dar tot cred ca au mai multa imaginatie decat anumiti user de pe acest site.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tantarul viseaza sange
Musca viseaza rahat ( nu din ala turcesc )
Albina viseaza polen
Trantorul viseaza ca sta de pomana ( bine, avem si oameni trantori ). laughing

| 6684464 a răspuns:

Da, mai ales furnicile. Cat muncesc ele ca sa-si indeplineasca visul de a mai trai o iarna... laughing

| GoldandSilver a răspuns:

Nup. Visele au fost semnalate la unele mamifere si unele pasari. Insectele nu au un creier atat de dezvoltat.