| Meme10Memu a întrebat:

Instinctul de supravietuire e mai puternic decat preferintele personale cand omul alege. Cica alegerea libera nu exista. Cum se armonizeaza cu suicidul? Suicidul e a) preferinta personala, b) alegere libera sau c) instinct de supravietuire?

22 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Suicidul este o alegere din disperare. Omul respectiv uita sau nu ii pasa de supravietuire

| RoCkKiD a răspuns:

Instinctul de supravietuire sau autoconservare indrepta individul prea actiuni care ii scad sansele de a fi afectat de posibile amenintari.

Acum, ce trebuie sa intelegi este ca tendintele suicidale sunt o patologie, adica o situatie in care un proces nu mai functioneaza normal deci nu poti compara functionalitatea unui proces normal intr-o situatie patologica.

Raspunsul la intrebarea ta e ca nu ai cum sa obti un raspuns corect daca te pui sa compari merele cu perele.

| Meme10Memu explică (pentru RoCkKiD):

Cand samuraiul se sinucidea. Nu era bolnav de vreo boala cel putin fizico-biologica.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Meme10Memu):

Samuraiul nu se sinucidea de drag. happy

Ritualul ala de seppuku nu era o chestie pe care o faceau voluntar, dupa o lupta aveai de ales intre o executie ca la usa cortului sau una ritualnica, rezultatul final fiind acelasi doar ca evitai posibila tortura. In ale cazuri era ordonata samurailor care o dadeau de gard cu ceva dar din nou era o alegere intre executie + ce se mai putea intampla familie sau te siucizi.

Samuraiul nu alegea moartea in detrimentul vietii, alegea doar modul in care vrea sa plece dintre noi.

| RAY a răspuns:

Cauza este scaderea dopaminei,serotinei din creier ceea ce duce la depresie,dar conteaza si genetica si daca iti moare cineva drag,e un subiect larg si complex,sinuciderea este o alegere, tu percepi depresia dar ce faci asta decizi tu, eu am ales sa fac sport, sa am o alimentatie sanatoasa, am luat vit d si zinc depresia sa cam dus, desi se poate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sau esti fan Marilyn Manson

https://youtu.be/anEMXOyCCqc?t=27

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Seminte dovleac - Halloween: Zn, sedative, antidepresive, alungă insomniile.

https://www.realitatea.net/......5273d8388c

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si eu recomand consumul de seminte,eu consum albe,negre, dovleac =atentie la calori, de cand merg pe jos nivelul de stres a scazut, depresie, foamete, am mai mare chef de viata, consum si fructe limitat desigur

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pot sa fie si doua variante corecte? Sau e cu raspuns unic? Nu as vrea sa pic...

Este un gest pe care omul il ia pe baza gandurilor pe care le are. Iar preferinta personala si alegerea libera este acelasi lucru.

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Nu e examen. a b c am pus in gluma. Fiecare raspunde cum i se pare ca e bine.

Daca e preferinta personala nu mai e alegere libera. E ceva in interior care il obliga sa aleaga dupa cum prefera.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai aia este o alegere libera, chiar daca ar fi in functie de ceva, capul lui deduce ce sa aleaga. Daca intrebi un nebun caruia nu ii functioneaza creierul sa aleaga si alege altceva, aia nu mai e libera? Ba da. Libera nu ar fi atunci cand am fi controlati de ceva.

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Preferintele sunt dictate, controlate de gene mostenite.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Suicidul nu are de-a face cu instinctul de supravietuire. As zice mai degraba ca e o decizie rationala care primeaza in fata acelui instinct. Excludem cazurile de genul te-ai imbatat/drogat si te-a suparat careva un pic si te sinucizi. Ma gindesc la fazele de genul imi zice doctorul ca am metastaze la vreo 5 organe interne si imi mai da 3 luni de trait in chinuri. Bine, in cazul asta eu personal m-as sinucide folosind o boba foarte puternica intr-o locatie cu cit mai multi politicieni...

| Donsavas a răspuns:

Suicidul e consecința unor boli, nu o alegere sau o preferință.

| Meme10Memu explică (pentru Donsavas):

Tu spui ca boala e ceva rau. Dar binele si raul sunt concepte relative.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu exista boala?
https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_boli
Deci alea sunt minciuni, ok.

"Suicidul este de cele mai multe ori comis din disperare, a cărei cauză este adesea atribuită unei boli mentale cum ar fi depresia, tulburarea bipolară, schizofrenia, alcoolismul sau dependența de droguri."

Cum a spus si Donsavas, suicidul e consecinta unei boli. Nu a spus ca e o boala, ci CONSECINTA.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Ia cazul unui bolnav incurabil in faza terminala. Suicidul e a) b) sau c)?

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

As zice a). Totusi rareori vezi pe cineva care vrea sa se sinucida avand o boala incurabila. Mai logic e sa vrei sa iti petreci cat mai mult timp cu cei dragi, nu sa pleci mai repede.

| Donsavas a răspuns:

Sinuciderea e determinată de boli nervoase netratate si necontrolate. Multi care s au sinucis nici nu au consultat un medic, nu au fost diagnosticati si nu au urmat terapie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alegere liberă totul este o alegere liberă, instinctul de supraviețuire primează pentru că noi oamenii ne identificăm ca a avea amintiri, vieți care merita traite, ăla e singurul lucru care ne împiedică sa ne sinucidem. Daca ai avea un bun personal care ai investit in el, ții la el, încât ai grija dar dacă nu ar fi al tău nu ai avea grija ei bine exact așa e și cu chestia asta. Dar de fapt nu e al tău, aparține producatorului, sau Universului, lui Dumnezeu cum vrei sa i spui, o data ce un om se sinucide se unește cu universul din care face parte.

| Teffan a răspuns:

Suicidul este tocmai depășirea instinctului de supraviețuire.
Întotdeauna i-am admirat pe sinucigași, pentru un curaj ce tine de suprauman.
Trebuie sa fii, într-adevăr, un supraom, pentru a învinge cea mai imperioasă frică a fiecărei vietăți, anume frica de moarte. O frica Primordiala in jurul căreia gravitează toate celelalte frici care, în aparenta, nu au nimic de-aface cu supraviețuirea.

Nu fac apologia sinuciderii. Personal, toată filosofia din spatele acestui act, și toate considerentele care ar determina un individ sa recurgă la o astfel de decizie (ca e ea urmare a unei disperări covârșitoare, sau o afirmare a onoarei în societățile tradiționale), se poziționează împotriva credințelor mele și idealurilor mele. Apoi, indiferent de disperarea care m-ar putea cuprinde la un moment dat, nu as găsi curajul necesar pentru a duce la capăt tendințele sinucigașe.