| anonim_4396 a întrebat:

Intelege cineva electricitatea la nivelul ei cel mai "intim"? Ce se intampla, practic, in acel conductor prin care circula curent electric (continuu sau alternativ)? Cine se deplaseaza cu viteza luminii? Electronii? Campul? Ce e aia camp? Si daca viteza luminii e doar pentru camp, cu ce viteza se deplaseaza electronii? si pe ce distanta? Electronul liber (scapat de sub atractia nucleului), care se deplaseaza, se mai intoarce la atomul de care a apartinut? sau ramane ratacit printre "straini"?
As prefera fara linkuri. Multumesc.

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Deci cam asa e cu electricitatea, pot sa iasa scantei din orice; chiar si dintr-un dialog banal, precum cel de mai sus. confused

| Hombre a răspuns (pentru sabin89):

A fost un scurt-circuit d'aia a iesit cu scantei.

| Narcis2007 a răspuns:

Electronii nu se deplaseaza cu viteza luminii si viteza lor e determinata de numarul de volti din cate stiu eu

| Darkmagic a răspuns:

Pai...Dumnezeu!
Aia e electricitatea! laughing

Scuza-ma Sabin, am vrut sa exprimentez cam cat de penibil ar trebui sa se simta ateii care se avanta ca musca la capitolul Religie, nefiind acolo nicio singura intrebare, fara un ateu. laughing
Ar fi interesant ca atunci cand un religios nu stie sa raspunda la capitolul Stiinta, sa-l bage aici repede pe Dumnezeu, poate asa isi dau si ghiaurii de la Religie seama cat de prostalai sunt... laughing

Scuze pentru cele de mai sus. happy

| Gogu06 a răspuns (pentru Darkmagic):

esti facut gramada prietenas, n-ai o treaba, ai si mecla de dubios laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru Gogu06):

Am citit doar sapte dintre raspunsurile tale si m-ai lamurit.
Nu stii sa scrii zeci de NUME PROPRII, CU LITERA MARE ba! rolling on the floor
N-am de ce sa-ti explic tie motivele pentru care am raspuns ceea ce am raspuns.

"china si Germania", "thomas Jefferson", si "Nelson mandela", mostre de raspuns, Ghiocelul Agramat! laughing

Oi fi vrut sa scrii: Nelson manivela, si nu ti-a iesit!
Iesi afara! rolling on the floor

| Gogu06 a răspuns (pentru Darkmagic):

laughing nu ma boule dar imi e greu sa apas shift+m sau shift+t ca sunt prea departate si unii nu merita sa fac asemenea eforturi pentru ei. a cautat el greseala laughing), na ca am scris cu "a" in loc de "A" dupa punct numai asa sa faci tu spume, trampaliule laughing

| Gogu06 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ghiocelul agramat laughing)), nelson manivela rolling on the floor) tu esti bun sa te duci la antena 3, la b1, sau la realitatea ca vad ca mananci cu mare pofta Hândel laughing, hai zi ca am scris un substantiv comun cu litera mare, hai incepe sa latri. De astia ca tine i-as pune sa umble cu ciorapu in gura si legati cu banda adeziva.

| Darkmagic a răspuns (pentru Gogu06):

Am mai citit cu mare greutate 4 raspunsuri. :))
Imi cer scuze, nu esti agramat, esti prost, TUN!

http://www.tpu.ro/go-to-answer/12981465/

Pai bine ba, "tabloul cade DUPA perete", e tot din cauza tastei shift? =))
Ori pentru ca esti prost, si nu stii sa scrii: DE PE PERETE?
Imi pierd timpul cu toti agramatii...nu stiu sa scrie, dar sunt Zmei pe TPU... =))

Ba! :D
Pentru tine: Gramatica e DUPA perete, iar tabloul cade DE PE perete!
Acum ai inteles?
"Inteligentule"! =))
Iesi "DUPA" =)) TPU, ca esti degeaba pe aici!

| Gogu06 a răspuns (pentru Darkmagic):

Mama, mama, zi unde stai ca vin dupa tine, fir-ai tu sa fii de bosorog, sa vezi batau ce-ti bag

| sabin89 a răspuns (pentru Darkmagic):

As aprecia pentru un raspuns, fara gluma, la intrebare. Stiu ca ai bune cunostinte din fizica cuantica.

| Gogu06 a răspuns:

Curentul electric este caracterizat de tensiunea electrica(volti) si intensitatea electrica (amperi). Campul electric este format de diferenta de potential dintre cele 2 borne...

| OmuCuBasca a răspuns:

Tinand cont de faptul ca traim in era accesului ultrarapid la informatie... esti patetic.

| sabin89 a răspuns (pentru OmuCuBasca):

Am inteles cum sunt eu. As aprecia daca mi-ai spune si despre tine ceva. Tu cum esti? Inteligent? manierat? cu bun simt? sau cum?

| Teardrop a răspuns (pentru sabin89):

Da' chiar... oare ce se întâmplă cu un electron rătăcit? Poate să iasă din câmpul atomului? Nu mi-am pus niciodată întrebarea astalaughing

| CodrutEnergy a răspuns:

Manualul de fizica ar trebui sa te ajute.

| CodrutEnergy a răspuns:

Dc nu vrei totusi siteuri? ma gandesc ca de manual de fizica 11 faci mai greu rost...
Sau pune intrebare pe scientia.Cauta pe YouTube videouri educative sunt extrem de multe si alege unele cu un feedback mai bun, mai bine cotate, sunt mai credibile.