| Duucu a întrebat:

Inteligenţa este cea mai mare nenorocire într-o societate imorală şi mediocră.

Adevarat sau fals?

24 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu,este o binecuvantare.
Prefer sa fiu inteligent intr-o lume in care sa nu ma integrez decat sa fiu un prost intr-o societate plina de prostie.

| Paulla a răspuns:

Prostii. E un avantaj dat dracului de bun.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Adevarat.
Prostii sunt mult mai fericiti. Tehnica strutului functioneaza de minune si e chiar necesara pentru a putea avea un trai cat de cat fericit in ziua de azi. Oamenii inteligenti nu prea pot sa o foloseasca.

| WR104 a răspuns:

Adevarat.

| Musique a răspuns:

Fals.
Mai bine un deștept printre mii de proști, decât un prost printre inteligenți.

| Duucu explică (pentru Musique):

Bine,dar desteptul primeste bataie de la prosti laughing. Apropo, nu confunda inteligenta cu desteptaciunea.Cu inteligenta te nasti.

| Seby90 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=FncahZ17veU

Practic, sunt mandru ca am un neuron in plus. Pentru ca vezi tu, e un sentiment dragut sa poti ironiza orice prost, si de multe ori sa o faci fara ca acesta sa se prinda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am momente cand nu mai vreau sa gandesc, momente cand nu vreau sa identific anumite forme de comportament, sa anticipez ce va urma...momente cand imi urasc inteligenta.Nu e adevarat si nici fals, e deprimant sa recunosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tell me more about how you don't like being smarter than people around you.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fals.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu P. Constantinescu. Deci, adevarat.

| Maomau a răspuns:

Nu-ti fie teama ca nu este cazul sa pui probleme de genul acesta in Romania!
Faptul a suntem credinciosi in proportie de 90% nu dovedeste inteligenta ci prostie!
Si asa se explica faptul pentru care romanii sunt ultimul popor din UE!

| Duucu explică (pentru Maomau):

Spune-mi tu mie cum afecteaza religia situatia financiara, sociala, economica etc...
Cum de, in SUA in mare parte cele mai cunoscute persoane sunt baptiste/catolice/ortodoxe?

| Maomau a răspuns (pentru Duucu):

Nimic mai simplu!
In Ro prin modelul oferit populatiei
Adica modelul ortodox in care il mituiesti pe Dumnezeu dand bani popii, popa da in sus la episcop si acolo sus nu mai controleaza nimeni!
Politicienii au preluat modelul doar ca ei nu il mai mituiesc pe Dumnezeu ci pe Zeus!
Rezultatul se numeste model de coruptie!
Si acest model corupt afecteaza cum vezi situatia econmica, sociala si financiara!
In SUA e altfel. societatea este condusa de masonerie, masoneria vrea sa para cinstita si isi ascunde bine mizeria, iar baptistii, catolicii + + sunt doar prostii care trag la jug!

| Predator30 a răspuns:

Adevarat

| Decrepit a răspuns:

Imoralitatea si prezenta ei intr-o societate n-are nici in clin, nici in maneca cu inteligenta raportata la toti membrii ei si inteligenta individuala a fiecaruia.Mediocritatea,insa,da.Exista inteligenta in "imoralitate" si "imoralitate" in inteligenta.Presupun ca se subintelege tendinta mea negationista, din cauza ghilimelelor, in privinta moralitatii/imoralitatii.

Cel lipsit de moralitate nu se va ascunde dupa perdeaua generalismului, in asa fel incat sa izgoneasca inteligenta, ba chiar o va dori.Mediocrul cel mult o sa se uite chioras la individul inteligent, o sa traga o flegma si o sa-si vada de drum, insotit de tovarasii, dar mai ales de frustrarile si neajunsurile sale.Deci,se poate oricand sterge domeniul imoralitatii din intrebarea ta.Majoritatea oamenilor de afacere de succes sunt psihopati/sociopati, ar spune multi.Nu-mi spune ca psihopatia si sociopatia nu sunt boli psihice,care cauzeaza inevitabil imoralitate in lumina societatii si nu-mi spune ca asemenea caractere nu sunt mai inteligente decat marea majoritate,ca te pun sa-mi demonstrezi,ca la debate-uri. laughing

Cea mai mare nenorocire intr-o societate mediocra si care mimeaza moralitatea, devenind astfel pentru mine, imorala si insuportabila este sa folosesti valul (a se citi tendinta generalista) ca un tron, uitand ca ce e val ca valul trece, vorba poetului.Trebuie sa fii un nemernic sa te bazezi pe paravanul societatii, doar pentru a-ti acoperi goliciunea mentala si nimicnicia, care e fix definitia mediocrismului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Decrepit):

Din tot harangue-lul tau (vreau sa fiu in "ton" cu debate-ul), nu inteleg un lucru: de ce definitia mediocrismului si nu a mediocritatii? Ar mai fi o problema de logica, zic eu:de ce pentru un individ traitor intr-o societate mediocra si care mimeaza moralitatea, cea mai mare nenorocire(!) este sa foloseasca valul pe post de tron?

| Decrepit a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa-ti fac hatarul, nea Vali, sa nu te superi!
Mai intai de toate, eu nu folosesc vreodata un harangue, sau cel putin asa cred.Incerc sa fiu cat mai succint, dar si cat mai exhaustiv, desi notiunile astea se exclud prea des una pe cealalta.Eu vad mediocritatea mai mult ca pe o suma de comportament ce intarna, asa, cam abstract, deasupra unor oameni, cumva ii aduna pe toti.Nu stiu daca exista intr-adevar,in DEX,cuvantul "mediocrism",dar cred ca imi pot permite o metafora si sa spun ca mediocritatea ii inglobeaza pe acei indivizi despre care vorbeam,dar ei la randul lor,inglobeaza mediocrismul, care este un comportament foarte bine definit, nu abstract.

Nu uita ca inainte de toate, suntem la o intrebare filosofica, nu la una stiintifica.Este cea mai mare nenorocire pentru ca-i omoara duhul de om, de personalitate din el acest val.Nu-l mai diferentiaza cu nimic acel val/tron,pe care prea multi se urca,din considerente pe care inca nu cred ca le putem elucida complet,doar pentru a fi in ton, pentru a se uniformiza probabil.E nenorocire pentru ca in astfel de momente, poti linistit sa incetezi a te mai intitula om, pentru ca esti doar un robot defect, cu nu foarte multe functii ce le poate executa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Decrepit):

Decrepit tata,nu ti-am cerut sa-mi faci hatarul,ci,dupa "avantul" cu care intrasi pe acest site,credeam ca putina condescendenta nu strica,mai ales ca imparteai cu sfaturi docte in stanga si-n dreapta.
Nu stiam ca metafora inseamna si stalcirea limbii,prin inventarea unor cuvinte de care nu este nevoie.Dar tu esti filozof (sau filosof?),asa ca le bunghesti mai bine.
Vad ca filozofia te face sa raspunzi numai la ce-ti convine (nu-ti pierzi timpul cu nimicuri),asa ca pe viitor, numai ma voi "adapa" din "sclipirile" ce le vei publica, indraznind ca atunci cand isi vor pierde din "luciu", sa mai sporovaiesc cate ceva, cu rugamintea de a nu te cobora sa-mi raspnzi.Este ultimul meu dialog cu inaltimea Voastra.

| Decrepit a răspuns (pentru anonim_4396):

Dom'le,nu stiu de ce te agiti atat cu sarcasme si ironii, cand n-am facut decat sa explic de ce am scris un cuvant in loc de un altul, iar metafora chiar era metafora si n-avea nici greseli de compozitie, de gramatica sau ortografiere.Nu am "avant" cu care am intrat pe site,daca te uiti chiar poti vedea ca nu raspund toata ziua,ci mai mult, in sarje, cand se investe niste timp liber. Poti sa vii cu (,) condescenta, nu ma deranjeaza; chiar si cu sarcasm, daca-i intemeiat.Eu nu te tratez de sus,nici pe tine,nici pe vreun alt user. Daca stau pe la categoria asta, e doar un fetis de-al meu, ca-mi place sa aberez cu mai multa sau mai putina gratie.

LE : Daca dumneata crezi ca iti raspund greu/nu raspund la reply-urile dumitale, pentru ca nu vreau sa fiu expus criticii, ati inteles totul pe dos.Cazul asta nu e doar la tine, ci la mai multi useri, pentru ca nu raspund direct reply-ului aproape niciodata, decat daca nu genereaza off-topic conversatia.Chiar nu inteleg rostul ironiilor si comportamentului acid.

| shippuden a răspuns:

Corect,da tu te crezi inteligent?

| Iwliia a răspuns:

Adevarat

| Sîrghi_Tania_1994 a răspuns:

Adevarat! Prostii desconsidera oamenii inteligenti.