| sabin89 a întrebat:

Într-o broşură ştiinţifică, de limbă engleză - am apucat doar s-o răsfoiesc puţin; am găsit-o in casă la cineva, era în discuţie - dacă e adevărată sau falsă - afirmaţia: "There is something answering to the name of science". Din câte mi-am dat seama, ideea era că, dacă afirmaţia este adevărată, atunci acest "something" ar putea oferi oamenilor de ştiinţă o viziune coerentă despre univers. Cum comentaţi? Ce credeţi, este adevărată sau falsă afirmaţia de mai sus?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Https://c2cjournal.ca/......-numinous/
falsa
stiinta sustine ca are raspunsuri la absolut orice, lucru care nu e adevarat... DELOC
si nu, nu sunt bisericos, doar am vazut cu ochisorii mei chestii mici, stai sa iti dau vreo doua exemple... INCONTESTABILE:
1. noi traim intr-o "supa" numita "cuantumul spatiu timp", acesta supa e o chestie care poate fi deformata (obiectele grele) lucru dovedit negru pe alb cand s-a dovedit teoria extinsa a relativitatii
ei bine, stiinta NU se ocupa absolut deloc, cu intrebari de gen: din ce e formata supa aia, de unde si cum a aparut, etc.
2. fizica cuantica NU exista, pentru ca e o chestie plina de inexactitati, contraziceri, abureli cum ar fi
o particula poate exista, poate sa nu existe, poate sa existe de doua ori in acelasi timp
lumina cand nu e observata e o particula, cand e observata e o unda... de unde DRACU' stie lumina ca e observata?!?
etc.

| sabin89 explică (pentru Zuzu1991):

Cum ai traduce fraza de mai sus? Şi care e sensul*

| Zuzu1991 a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu o traducere EXACTA, pentru ca nu stiu atata engleza
mot-a-mot (adica, cuvant cu, cuvant)... lucru care NU inseamna ca stiu si sensul REAL, ar fi:

este ceva care raspunde numelui stiintei

totusi, ca inteles, ti-am dat un link, care spune ca practic expresia inseamna cat de real e faptul ca stiinta are un raspuns pentru orice, iar la asta e raspunsul meu

| sabin89 explică (pentru Zuzu1991):

Am văzut linkul; e interesant. Tot răspunsul ăsta îl dădea şi autorul articolului, anume că afirmaţia este falsă; că Nimic nu răspunde "to the name of science". Mai spunea că Nimic nu are vreo metodă specială, dincolo de limitele bunului simţ. Şi că ştiinţa este, ca şi democraţia, un cuvânt limitat (sau epuizat) de exemplele sale.
Ceea ce zici aici despre lumină mi-a amintit de "experienţa" lui Schrodinger cu pisica (e şi moartă, e şi vie, depinde dacă te uiţi sau nu la ea) happy

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Scoasă din context, da.