| RAY a întrebat:

Ca un obiect sa iti ia zborul trebuie obligatoriu sa fie aerodinamic?

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Majoritatea drumurilor au limita lor de viteza.
Cea mai mare limita de viteza din Romania este de 130km/h, pe putinele autostrazi pe care le avem.
In Germania exista autostrazi fara limita de viteza, probabil si in alte tari.
Pentru testele de genul "viteza luminii cu masina", se folosesc piste/circuite speciale, uneori amenajate in desert ori in zone inghetate.
PS: normal ca nu e posibil sa atingi viteza luminii cu masina, cel putin in prezent.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu ma refer la legi si daca un obiect poate sa se deplaseze cu asemena viteza, frecarea creste desi caldura ar fi imensa, ar lua foc probabil, nu stiu daca nu ti-ar lua zborul? pentru zbor trebuie ceva arodinamic

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Ai schimbat total intrebarea...

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am exprimat mult prea complicat atunci,apoi am reflectat asupra a ceea ce vream sa intreb, am cautat pe google si cica nu se poate zbura fara a fii aerodinamic dar bondari zboara si cica nu ar trebui, desi poti baga viteza lumini cu masina ca tot nu zbori, lucru curios e faptul ca tu daca ai merge cu viteza lumini te ai putea inaltni cu tine insati, viteza pamantului nu este viteza lumini
te ai vedea pe tine insati in spate mereu, ce cool ar fi

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca nu este aerodinamic o sa pice in prima brazda si aia e. Trebuie sa ne ducem dupa el.

| Mosotti a răspuns:

Pai cam da, ca sa nu opuna aerul rezistenta prea mare, altfel ai avea nevoie de mult mai multa energie consumata, plus ca ai avea si mai multa instabilitate, asa trebuie sa taie aeru.
Gandeste-te ca dai cu un cutit intr-un pachet de unt, iti intra, dar ia da tu cu coada de la cutit care e boanta, sa vedem mai intra asa? Untul e aerul cumva.
Daca masori energia necesara ca sa bagi cutitul 5 cm in unt, si cu acelasi caz cu coada boanta de la cutiti, ai sa vezi ca in al doilea caz consumi mai multa. Plus ca, cu cititul intrarea e mult mai precisa, cu coada e posib sa-ti joace stanga dreapta cand vrei sa strapungi untul, asa e si la obiectul zburator.

Si la apa, sari tu in cap cu mainile inainte, si sari pe burta, sa vezi ca in al doilea caz intri muult mai putin in apa.

| RAY explică (pentru Mosotti):

„Din punct de vedere aerodinamicii, bondarul nu ar trebui să poată să zboare. Dar bondarul nu știe asta și zboară în continuare."

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Zboara mai grosolan, mai greoi! Si nu la viteze f mari, ca asa si balonu zboara, dar nu ca un avion de rapid. Eu la avioane ma refeream, de zburatoare de mare viteza.

| Ineys a răspuns:

Nu. Sunt destul de sigur ca un balon nu e aerodinamic si totusi zboara.

| MCSOMI a răspuns:

Nu in mod obligatoriu!
Am avut in tinerete o prietena, care din senin si-a luat zborul!