| SuperCreștin a întrebat:

Întrebare legată de informatică:
Ce e o subsecvență?
Spre exemplu, pentru lista [1, 2,3,4,5]; este [3, 4,5] o subsecvență? dar [1, 3,5]? dar [1, 4,2]?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pai, depinde. In general, trebuie sa fie consecutive.

Dar daca iti specifica in cerinta ca sunt oricare elemente, atunci sunt oricare elemente. Oricum, in toate cerintele o sa-ti specifice ce inseamna ceea ce trebuie sa determini.

2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

3 4 5, intr-adevar este. Asta pentru ca elementele dintr-o subsecventa trebuie sa fie consecutive in lista mare.

| SuperCreștin explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Deci să înțeleg că termenul subsecvență nu e echivalent cu subsequence din engleză. Unde și [1, 3,5] ar fi considerată subsequence:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Longest_increasing_subsequence

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru SuperCreștin):

Pai, depinde. In general, trebuie sa fie consecutive.

Dar daca iti specifica in cerinta ca sunt oricare elemente, atunci sunt oricare elemente. Oricum, in toate cerintele o sa-ti specifice ce inseamna ceea ce trebuie sa determini.