| RAY a întrebat:

Intrebare pentru persoane nihiliste, ați avut tentative de sinucidere vreodata?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Eu nu am avut tentativa, ca daca aveam, acum nu mai vorbeam aici, m-a intrebat cineva "nu ai avut tentativa cand erai mai trist?", si eu "pai sunt inca aici", se mira! Sa nu stie omu nici asta sa faca, chiar e dovada de prostie. Plus ca nu se face pentru orice.

Am in cap asta cand nu o sa-mi mai convina viata. Sau in caz de boala incurabila chinuitoare, cazuri extrem de grave si iremediabile, dar nu asa aiurea, doamne fereste. Ca mi-a murit gandacu din bucatarie si vaai ce tragedie, sau ca nu am gasit Fanta fara zahar ci doar d-aia cu, cum fac multi din orice rahat, iubiri si alte alea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru batranete sau boala si eu am pregatit ceva, sper sa nu dea gresi; plantele imi sunt prietene, la ele o sa apelez. Mi se pare asa amuzant cum se zbate lumea cu vechimea la munca, pentru pensie. laughing)

19 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

De cand sunt nihilista, nu, pentru ca s-a nimerit sa devin dupa ce am avut cateii, si asta nu e o lume in care sa-i las singuri, deci mai stau pe aici.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Dar nu consideri ca totul e ceva absurd?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Ba da. Eu cred si ca nimic nu exista si ca mintea creza totul. Asta asa, pe intelesul tuturor, ca e mai mult de zis.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Sa stii ca si eu m-am gandit la chestia asta, creierul nostru creaza totul, totul este o iluzie, o simulare, am citit despre universul holografic si sunt ceva dovezi

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

E o iluzie, dar nu simulare ca in Matrix, decat daca chiar ne-au prins niste extraterestri laughing), dar si daca ar fi asa, realitatea lor tot o iluzie ramane. Eu ma gandesc ca sunt doar atomi asupra carora actioneaza legile universului.

| Mosotti a răspuns (pentru Mădă0611):

Mama soro unde draci ne-am gasit. Si eu sunt pregatit, am kit-ul cu tot ce trebuie pus bine acolo, dar nu plante.
Eu nu caut motive sa nu traiesc, atat cat ma bucur, automat am motive sa traiesc. Insa in absenta binelui, nu am de ce.
Atat timp cat omu se bucura, normal ca are motiv sa mearga mai departe, altfel nu ar avea de ce zic eu.
Nu am inteles niciodata ce interes aveau sclavii sa mearga mai departe cand stiau ca nu au deloc viata.
Dar de fapt sunt masochisti multi nedepistati.
Aurolacii ce interes au, zau daca-i pricep. Sa stea in mizerie, foame, batai, frig mereu.

Hai, daca e o problema reversibila inteleg, trece si aia e, dar la una permanenta urata, nu vad sensul, ca apoi sa mor ca prostu dar si dupa ce am suferit in prostie, nu merita.
Nici traiu in suferinta nu-l inteleg, nici dorinta de a pune capat din nimic iar nu o inteleg (ma fac ca nu o inteleg), deci sunt pentru echilibru.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Si ce percepem sunt reactii chimice =o iluzie

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Despre nihilismul optimist ai citit?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mosotti):

Cred ca pentru sclavi a fost inventata religia (daca te sinucizi, ajungi in iad), sau doar nu stiau ca se pot sinucide, sau unii nu puteau, gen inchisorile din perioada comunista, cand au pus plase din sarma sa nu se arunce detinutii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Am vazut o imagine. tongue "Nimic nu are sens", si intr-o parte era unu trist, iar in cealalta era vesel. Exact asa e, nimic nu are sens, si e un gand optimist.

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Exact!

Am vrut sa beau ceva, daca e otravitor daca depaseste o anumita cantitate, si ca sa pot bea, am pus intr-un suc care imi placea, lamaie cu soc. Logic ca m-am otravit, usor, si de atunci creierul meu respinge acel suc, crede ca el m-a otravit, cand simt acel miros, imi vine sa vars si simt panica (varsatul e simptom al otravirii; organismul incearca sa alimone otrava). Asa am inteles perceptia. De aici pana la nihilism n-a fost cale foarte lunga.

| Mosotti a răspuns (pentru Mădă0611):

De fapt nu pentru sclavi cat pentru toti, dar bine ai zis, eu am zis pe aici pe undeva asta ca in religie de aia e sinuciderea interzisa, ca fraierii sa nu poata iesi din slugarnicia pentru bogati, ori ajung pe drumuri, ori slugaresc, de acolo s-a bagat in religie asta, iar mult nu se prind ca e o prostie. In primul rand unde e de democratia pentru care chipurile tot lupta? Unde e dreptul de a alege? E anapoda rau.
Lupta pentru democratie dar nu vad ei dictatura din religie, haha.

Sclavii nu prea puteau sa o faca, insa totusi nici n-ar fi facut-o de la religie. Insa erau si oameni liberi care inainte de revolutia industriala munceau zi lumina, unde mancarea nu conta nici daca are gust sau e nutritiva, si atunci? Ptr ce mai traiam? Sa sufar in continuu? Dar si la aia religia i-a pus la punct.

Ca in religie nimic nu zice ca omu sa o duca bine, asta da de gandit, dar nici de asta nu s-au prins multi! In Romani 13 din contra iti zice sa slugaresti la smecheri si sa nuuu comentezi, sa dai taxe la dregatori (omul regelui), si asa mai departe.
Nu zice "sa o duca si oamenii bine, sa aiba grija conducatorii de asta", nici vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca suna ciudat,dar chiar am vrut de mai multe ori,dar parca tot ma oprea cineva si imi spunea: Viata trebuie traita! Si ma lua asa o stare de slăbiciune si renunțam,nu am fost niciodată chiar aproape de lucrul asta, dar am vrut sa o fac de multe ori(deși stiu ca nu e bine) dar uite ca nu am facut o niciodată.
Mda.E greu dar ce sa facem, mori cand vrea Dumnezeu nu cand vrei tu, daxa mai si de trăit, trăiește!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E, te jucai si tu asa aiurea. Mori si cand vrei, dar cand e cazul cu adevarat, ca nici asa nu e normal sa hotarasca altul cand mor eu pe suferinta mea. Dar nici sa ne jucam din nimic cu asta.
Io chiar nu pricep de ce unii va tot jucati cu asta?! Nu ai boli incurabile care chinuie, nu exista motiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba exista motiv, exista motive mai bine spus.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia enumera cateva sa vedem.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea e pentru nihilisti. Normal ca tu nefiind, gasesti motive sa traiesti.